Grudzień 2020 | Muzeum online

Zbliżamy się do końca 2020 roku. Roku nadzwyczajnego, który przyniósł wiele nieoczekiwanych zwrotów akcji i zmusił nas do nauki życia w „nowej rzeczywistości”. Zanim jednak powitamy rok 2021, zapraszamy do wspólnego świętowania 87. Urodzin Dworca Morskiego i premierę słuchowiska „Jeszcze jeden wschód słońca”.

W grudniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami oraz Międzynarodowy Dzień Migrantów. Sprawdźcie, co przygotowaliśmy z tych okazji.


3 grudnia | 12:00 | online

Miasto dla wszystkich. Rodzinne ćwiczenia z dostępności

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami wybierzemy się z naszymi najmłodszymi odbiorcami w świat różnorodnych potrzeb! Razem z Wandą i jej babcią przyjrzymy się codziennemu życiu w mieście i zastanowimy się jak sprawić, aby było ono przyjazne dla wszystkich. Z pomocą przyjdzie nam publikacja przygotowana przez Katarzynę Witt, stworzona na zlecenie muzeum we współpracy z [U]czynnymi Kulturalnie – wolontariuszami Muzeum Emigracji w Gdyni oraz wolontariuszami Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni. Dowiedz się więcej.


8 grudnia | 20:00 | online

87. Urodziny Dworca Morskiego | Jeszcze jeden wschód słońca – słuchowisko

8 grudnia świętujemy 87. Urodziny Dworca Morskiego! W tym roku w ramach obchodów online zapraszamy na premierę słuchowiska „Jeszcze jeden wschód słońca” w reżyserii Krzysztofa Czeczota, na podstawie tekstu Anny Wakulik. Przenieśmy się do 2040 roku, gdy podczas jednej z letnich nocy w gdyńskim porcie cumuje statek pasażerski z Włoch. Wśród pasażerów znajdują się Matka z nastoletnią Córką, które zmuszone zmianami klimatycznymi, porzuciły swój dom w zatopionej Wenecji. Wraz z nadchodzącym wschodem słońca rozpoczną kolejny rozdział swojego życia. Zanim się to stanie, czeka je jeszcze ostatnia „podróż do przeszłości” – nocne oprowadzanie po zakamarkach Dworca Morskiego i spotkania z duchami, świadkami zmian w przestrzeni i roli tego historycznego gmachu.

Premiera słuchowiska na YouTube oraz Spotify. W rolach głównych wystąpili Agnieszka Grochowska, Leszek Lichota, Łukasz Simlat i Agata Turkot. Dowiedz się więcej.


18 grudnia | 12:00 | online

Międzynarodowy Dzień Migrantów

Dlaczego ludzie migrują? Kim jest migrant wewnętrzny, a kim migrant zewnętrzny? Ilu cudzoziemców mieszka aktualnie w Polsce? Co roku 18 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Migrantów – święto ustanowione w przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2000 roku, aby zapewnić przestrzeganie praw człowieka i podstawowych wolności wszystkich migrantów. Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia wyjątkowego filmu przygotowanego we współpracy z osobami z doświadczeniem migracji. Dla wszystkich chcących pogłębić swoją wiedzę na temat tego zjawiska przygotowaliśmy również artykuł, który zostanie udostępniony tego dnia na naszej stronie internetowej.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia