Spotkania Literackie: Praca – relacja

Czym jest współczesne niewolnictwo i wyzysk? Jak globalne koncerny wpływają na lokalne społeczności? Czy wzrastający konsumpcjonizm sprawia, że coraz więcej czasu poświęcamy na pracę, i czy Polacy pozostają najbardziej zapracowanym narodem w Unii Europejskiej? O tych kwestiach rozmawiali uczestnicy IV Spotkań Literackich zorganizowanych w Muzeum Emigracji w dniach 15-17 listopada 2019.

Przez trzy dni gościliśmy czołowych polskich reporterów i reporterki, którzy w swoich książkach poruszyli tematykę polskiego rynku pracy, wybierając perspektywę współczesną lub historyczną. Udział w wydarzeniu wzięli Olga Gitkiewicz, Marek Szymaniak, Marta Madejska, Alicja Urbanik-Kopeć, Joanna Kuciel-Frydryszak, Wojciech Orliński i Ewa Ewart. W trakcie spotkań autorskich dyskutowano m.in. o zjawiskach związanych z emigracją zarobkową,problemach bezrobocia i ubóstwa i przestrzeganiu praw pracowników.

W ramach Spotkań Literackich odbyły się także projekcje filmów dokumentalnych, ukazujących jak pod wpływem innowacji technologicznych i rozwoju internetu zmienia się ludzkie środowisko pracy. Pokazaliśmy „Sakawę” w reżyserii Bena Asamoah, „Czyścicieli internetu” Hansa Blocka i Moritza Riesewiecka, „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci” autorstwa Wernera Herzoga oraz najnowszy film Ewy Ewart „Klątwa obfitości”, po pokazie którego reżyserka spotkała się z widownią.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w spotkaniach i zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia.

fot. Dominik Kulaszewicz

Partnerzy Spotkań

Wydawnictwo ADAMADA
Krytyka Polityczna
Non/fiction – nieregularnik reporterski
Dowody na Istnienie
Post Factum
Wydawnictwo AGORA
Wydawnictwo Marginesy
Wydawnictwo Czarne

Patroni medialni

Co Jest Grane24
Trojmiasto.pl
Wyborcza.pl Trójmiasto
Radio Gdańsk S.A.

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia