Afryka Nowaka – śladami Kazimierza Nowaka przez Zimbabwe i Angolę

Kim był Kazimierz Nowak? Większość entuzjastów podróżowania na pewno wie – być może za sprawą nagrodzonej na Kolosach wyprawy „Afryka Nowaka”. Wszystkich, którzy chcieliby posłuchać o Polaku, który w latach 1931-1936 jako pierwszy człowiek na świecie dwukrotnie przebył samotnie kontynent afrykański, zapraszamy w środę, 18 listopada o godz. 17.30 na Polską 1. O dwóch etapach sztafetowej wyprawy śladami Kazimierza Nowaka opowie jej uczestnik i współorganizator, Norbert Skrzyński.

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na drugie spotkanie w ramach nowego cyklu podróżniczego. Co miesiąc gośćmi MEG są wyjątkowe osoby, które w swoich ekspedycjach odwiedzały miejsca związane z polską emigracją. Posłuchać można opowieści zarówno o ekstremalnych nieraz aspektach ich egzotycznych podróży, a także o polskich śladach i historiach związanych z naszymi rodakami, na które goście cyklu natrafili w najodleglejszych zakątkach świata.

Najbliższe spotkanie poświęcone będzie wyprawie, która spopularyzowała postać i dokonania Kazimierza Nowaka, podróżnika, który przed II wojną światową w niecodzienny jak na tamte czasy sposób poznawał i opisywał afrykański kontynent. Kulturę jego rdzennych mieszkańców przedstawiał z należnym im szacunkiem, co było niezwykłe w epoce kolonializmu.

O dwóch etapach sztafetowej wyprawy „Afryka Nowaka” opowie jej uczestnik i współorganizator, Norbert Skrzyński, który o wyjazdach do Afryki mówi tak: „Te sześć tygodni w Zimbabwe i RPA porządnie nas wymęczyło. Fizycznie i psychicznie. Miałem dość i rowerów, i Afryki Nowaka, i Kazika chyba też miałem już dość… a nie minęło 100 dni od powrotu do Europy, gdy wróciłem na Czarny Ląd by znów szukać śladów Nowaka. W Angoli wylądowaliśmy nocą. I zaczęło się od zgubienia naszych bagaży. Dość ważnych, bo tych zawierających m.in. namioty i części zapasowe do rowerów… W ogóle początek naszego wyjazdu obfitował z nieprzewidziane wydarzenia – najpierw odwołano nasz lot z Warszawy, potem ten bagaż, a jeszcze przed spotkaniem poprzedniej ekipy wylądowałem w szpitalu z raną kolana wymagającą zszywania…” Więcej informacji o wyprawie: www.afrykanowaka.pl

Norbert Skrzyński – rocznik ’76, niespełniony geograf, ciągle dokonujący trudnego wyboru pomiędzy tym co robić lubi, a tym co robić musi. Rowerzysta, czytelnik, obserwator, wielbiciel map. Radykalny przeciwnik bezmyślności. Ekstremalny zwolennik przemieszczania się. Współorganizował i uczestniczył w sztafetowej wyprawie „Afryka Nowaka” (etapy przez Zimbabwe, RPA, Angolę, Polskę-Ukrainę, Tunezję i Algierię), a od 2012 roku organizuje Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka w Boruszynie. W 2015 roku współorganizował i uczestniczył w podróżniczo-harcerskiej sztafecie rowerowej z Polski do Japonii: „Rowerowe Jamboree”.

18.11.2015, środa | godz. 17.30 | Sala Multimedialna MEG, ul. Polska1 | wstęp wolny

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia