„Muzeum Bez Wyjątku 2017″ Oferta dla osób z niepełnosprawnościami w Muzeum Emigracji w Gdyni.
Trwa kolejna edycja projektu „Muzeum Bez Wyjątku”. Jest on przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością wzroku, osób niesłyszących, głuchoniewidomych, a także z niepełnosprawnością intelektualną. Przewodnicy (także biegli w audiodeskrypcji i tłumaczeniach na język migowy) bezpłatnie oprowadzają chętnych po wystawie stałej Muzeum Emigracji w Gdyni. Wstęp na wystawę jest również darmowy.
– Wierzymy, że nowoczesna instytucja kultury to miejsce otwarte dla wszystkich – mówi Anna Posłuszna, koordynatorka projektu. – Właśnie dlatego kompleksową ofertę dla osób z niepełnosprawnościami nazwaliśmy „Muzeum Bez Wyjątku”. Zależało nam na tym aby nie tylko umożliwić tej grupie komfortowe zwiedzanie wystawy, ale i regularnie włączać ich w życie kulturalne placówki.
W ramach „Muzeum Bez Wyjątku 2017″ będzie można skorzystać z oprowadzania tłumaczonego na Polski Język Migowy lub System Językowo-Migowy. Przewodniczki biegłe w audiodeskrypcji pomogą osobom z niepełnosprawnością narządu wzroku w poznaniu budynku i odkrywaniu tych elementów ekspozycji, które można poznawać przez nie tylko wzrokiem. Osoby głuchoniewidome będą mogły skorzystać ze wsparcia wykwalifikowanych tłumaczy-przewodników (tzw. tłumaczy SKOGN). Z kolei przewodnicy osób z niepełnosprawnością intelektualną, w zależności od potrzeb, mogą oprowadzić grupę przybliżając jej w przystępny sposób główne wątki wystawy, jak i asystować pojedynczym osobom, towarzysząc im podczas całej wizyty i pozwalając na indywidualny odbiór muzeum. Wsparcie przewodników może rozpocząć się już w momencie odebrania gościa Muzeum z przystanku autobusowego. Chętnie wskażą oni wszystkie potrzebne miejsca (szatnia, toaleta, kawiarnia itp.) i udzielą innej, niezbędnej pomocy.
Oferta tłumaczeń na język migowy dotyczy poszczególnych wykładów, spotkań i prelekcji prowadzonych regularnie w Muzeum Emigracji. Informacje o konkretnych wykładach będą pojawiać się na stronie internetowej www.POLSKA1.pl oraz w mediach społecznościach.
W ramach „Muzeum Bez Wyjątku 2017″ dostępna jest także bezpłatna oferta warsztatowa, adresowaną do dorosłych i dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnością narządu wzroku oraz do osób niesłyszących. Będą się one odbywać do końca listopada. Ich terminy mogą być uzgodnione indywidualnie. Szczegóły i tematy warsztatów na dole strony.
Szczegóły dotyczące wizyty należy ustalić telefoniczne bądź mailowo (a.posluszna@muzeumemigracji.pl lub j.gojzewska@muzeumemigracji.pl) z Działem Edukacji Muzeum Emigracji. Koordynatorki projektu pomogą określić potrzeby i zaproponują program wizyty. Datę ustala się indywidualnie dla każdej grupy, razem z pracownikami Muzeum.
Podczas tegorocznej edycji projektu podjęta została także współpraca ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno–Wychowawczym nr 1 w Gdyni. Jego uczniowie oraz absolwenci wezmą udział w kilkumiesięcznym cyklu warsztatów. Finalnym efektem warsztatów będzie rodzinne, integracyjne wydarzenie, które odbędzie się w listopadzie 2017 roku w Muzeum.
Zapraszamy również na bezpłatne konsultacje genealogiczne tłumaczone na język migowy, w każdą środę w godzinach 15.00 – 18.00.
Bardzo prosimy o zgłaszanie zapotrzebowania na tłumacza do końca tygodnia poprzedzającego konsultacje drogą mailową na adres: a.posluszna@muzeumemigracji.pl
Więcej informacji o konsultacjach znajdziecie tutaj.
Jak można skorzystać z usług przewodnika i tłumacza?
Rezerwacji warsztatów oraz oprowadzania po wystawie stałej należy dokonywać z wyprzedzeniem minimum 5 dni roboczych, a udziału w spotkaniach tłumaczonych na język migowy min. 3 dni roboczych.
Od wtorku do niedzieli Muzeum oferuje usługi oprowadzania oraz warsztaty edukacyjne dla osób:
– niewidomych i słabowidzących
– głuchoniewidomych
– osób niesłyszących
– z niepełnosprawnością intelektualną.
Do dokonywania rezerwacji na oprowadzania oraz tłumaczenia spotkań na język migowy zapraszamy zarówno grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne. Na warsztaty zapraszamy grupy zorganizowane lub rodziny i grona przyjaciół, w których jest osoba z niepełnosprawnością i które wspólnie chciałby spędzić czas w Muzeum.
Anna Posłuszna
tel. +48 58 670 41 89
a.posluszna@muzeumemigracji.pl
Joanna Gojżewska
tel. +84 58 670 41 60
j.gojzewska@muzeumemigracji.pl
Usługi dostępne są do 30 listopada dzięki projektowi „Muzeum bez Wyjątku 2017″, na który Muzeum otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”. Partnerami projektu są Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, Centrum Integracja oraz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 1 w Gdyni.
Zapraszamy również na warsztaty edukacyjne dla dorosłych w ramach projektu Muzeum Bez Wyjątku:
Proponowane tematy warsztatów dla osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną:
Za Oceanem
Warsztaty koncertujące się na tematyce związanej z podróżowaniem. Wędrując palcem po mapie zastanowimy się gdzie chcielibyśmy się wybrać, jak tam się dostać i jak zmieniły się sposoby przemieszczania się na przestrzeni ostatnich 100 lat.
Dziewięć dni na Batorym
Na zajęciach omawiane są realia związane z życiem na statkach, nie tylko z perspektywy pasażera – zwrócimy szczególną uwagę na zawody i prace, jakie mogą być wykonywane na transatlantykach.
Proponowane tematy warsztatów dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną – wiek 8 – 12 lat, z możliwością dostosowania do innych grup wiekowych:
Wielka podróż
Warsztaty poruszają tematykę bezpiecznej podróży oraz odpowiedniego przygotowania do niej. Uczestnicy zaznajamiają się także z podstawowymi różnicami kulturowymi, które charakteryzują różne kraje i regiony
Dorosłe osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku (niewidome i słabowidzące):
Na emigracji
Warsztat ma na celu w aktywny sposób przybliżenie uczestnikom czym tak naprawdę jest emigracja i pokazać jak różne mogą być oblicza i doświadczenia osób, które zdecydowały się na stałą zmianę miejsca zamieszkania.
Dzieci z niepełnosprawnością narządu wzroku (niewidome i słabowidzące) – wiek 8 – 12 lat, z możliwością dostosowania do innych grup wiekowych:
W podróży
Dzieci zapoznają się z zagadnieniami związanymi z wyjazdami z kraju – na stałe lub tylko w krótką podróż. Na podstawie zawartości walizek podróżników i emigrantów z różnych dekad spróbujemy zgadnąć dlaczego wyjeżdżano i jakie kierunki cieszyły się największą popularnością
Dzieci niesłyszące i młodzież niesłysząca – wiek 8 – 16 lat, z możliwością dostosowania do innych grup wiekowych:
Kim jestem? Skąd pochodzę?
Na warsztatach, w różny sposób, zależny od wieku uczestników, zastanawiać się będziemy kim jest dla nas nasza rodzina i spróbujemy stworzyć nasze własne drzewa genealogiczne, inspirując się rodzinnymi historiami z naszej wystawy stałej.
KONTAKT:
Termin warsztatów ustalany jest indywidualnie.
Zgłoszenia przyjmowane są od zorganizowanych grup lub rodzin (w tej sytuacji w warsztacie uczestnicy cała rodzina).
Dział Edukacji MEG:
58 670 41 89, 58 670 41 60 |
Oferta tłumaczeń na język migowy dotyczy poszczególnych wykładów, spotkań i prelekcji prowadzonych regularnie w Muzeum Emigracji. Informacje o konkretnych wykładach będą pojawiać się na stronie internetowej www.POLSKA1.pl oraz w mediach społecznościach.
Film z ubiegłej edycji: „Muzeum Bez Wyjątku 2016″
Patroni projektu:
Patron medialny: