Archiwum Emigranta

Historie warte Zachodu i Wschodu!

Archiwum Emigranta to unikatowy projekt mający na celu dotarcie do opowieści ludzi, w których życie wpisany był wyjazd z kraju. Czekają one na wysłuchanie we wszystkich zakątkach świata, gdziekolwiek Polacy trafili w swoich wędrówkach.

Historia każdego wyjazdu kryje w sobie wielkie emocje i nadzieje. Jest w niej zarówno miejsce na naturalne obawy, jak i na niespotykaną odwagę. Bohaterowie tych historii opuszczali bezpieczną, znaną im rzeczywistość, by wyruszyć na spotkanie z odmiennymi kulturami i obyczajami. Na jakie trudności napotykali? Jak sobie z nimi radzili? Czy utrzymywali kontakt z rodziną w Polsce? To tylko mały wycinek pytań, na które chcielibyśmy poznać odpowiedzi z ust Polaków mieszkających poza krajem lub ich bliskich.

Archiwum Emigranta ma stać się przestrzenią umożliwiającą przywołanie i zapis indywidualnych historii związanych z wyjazdami z Polski, ocalając je tym samym przed zapomnieniem.

Chcemy dowiedzieć się kim byli ludzie, którzy decydowali się na opuszczenie swojego domu, pracy, bliskich. Jaka była ich ostatnia myśl przed wyjazdem, jakie wspomnienia ale i marzenia z sobą zabierali. Interesuje nas również jak radzili sobie w nowym kraju, społeczeństwie, gospodarce, nowej, często egzotycznej kulturze. Pragniemy dotrzeć do tych ludzi by ocalić od zapomnienia ich historie, często poruszające i niezwykłe – zapowiada Karolina Grabowicz-Matyjas, Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni.

Dla dopełnienia obrazu emigracyjnej Gdyni znaczący wkład wniosą również relacje byłych marynarzy, lekarzy pokładowych, stewardów, barmanów, oficerów rozrywkowych słynnych polskich statków pasażerskich i innych osób zaangażowanych w obsługę ruchu pasażerskiego – pozwolą one odtworzyć życie działającej w Gdyni infrastruktury emigracyjnej.

Emigracyjne historie są archiwizowane w różnych postaciach relacji pisanych, notacji dźwiękowych lub filmowych i będą wykorzystywane w działaniach wystawienniczych, wydawnictwach multimedialnych i drukowanych, jak i w elektronicznych archiwach udostępnianych w Internecie.

Jeśli emigracja odegrała ważną rolę w życiu Państwa lub Państwa rodzin, opowiedzcie o tym. Wszystkie wspomnienia są ważne i zasługują na to, by były zapamiętane i przedstawione szerszej grupie odbiorców. Prosimy pisać na adres: archiwumemigranta@muzeumemigracji.pl

Czekamy na Państwa opowieści!

Wywiady przeprowadzone podczas warszawskiego etapu Archiwum Emigranta zostały dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

* * *

Archiwum Emigranta to przedsięwzięcie długofalowe i wieloetapowe. W pilotażowej fazie projektu (lata 2010 – 2011), sfilmowanych zostało kilkadziesiąt wywiadów na trzech kontynentach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Węgrzech i Rumunii. W ramach pierwszego etapu projektu, który rozpoczął się w styczniu 2013 r., nagrane zostały na Pomorzu, wspólnie z Gdyńską Szkołą Filmową, wywiady z osobami, które doświadczyły emigracji oraz tymi, którzy pracując w gdyńskiej infrastrukturze emigracyjnej, były jej świadkami. Drugi etap projektu, organizowany w Warszawie, objął zaproszenie do wywiadów wybitnych postaci polskiej nauki, kultury, sportu bądź biznesu, w których życiorys wpisane były doświadczenia emigracyjne. W ramach kolejnej odsłony Archiwum Emigranta organizowane będą na skalę ogólnopolską wywiady audio z emigrantami i ich krewnymi. W dalszych etapach projektu zakłada się działania międzynarodowe – wyjazdy w celu rejestracji wywiadów zagranicą. Historie emigrantów będą archiwizowane w postaci notacji tekstowych, dźwiękowych i filmowych i wykorzystywane w działaniach wystawienniczych, wydawnictwach multimedialnych i drukowanych jak i w elektronicznych archiwach udostępnianych w Internecie.

{„MODULE”:{„page”:”galleries”,”module”:”gallery”,”id”:18}}

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia