Archiwum Emigranta na plakatach

Z czym Państwu kojarzy się archiwum? Z kurzem, pajęczynami i ciasnym magazynem? To znaczy, że nie poznaliście jeszcze Państwo Archiwum Emigranta – unikalnego projektu dokumentującego emigracyjne doświadczenia Polaków z całego świata. Pełne życia i pasji, barwne opowieści ludzi, którzy pod każdą szerokością i długością geograficzną z dumą mówią o swoim pochodzeniu i realizowali na wszystkich polach aktywności. Losy bohaterów i autorów relacji nie tylko są wpisane w losy polskiej emigracji, to właśnie one je pisały we wszystkich krajach, na każdym kontynencie.

Archiwum Emigranta to przedsięwzięcie skierowane do wszystkich grup wiekowych, każdego zawodu. Uważamy, że nawet osoby o małym doświadczeniu metrykalnym mają do wniesienia unikalny pierwiastek, który uzupełnia i ubogaca całość. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy młodych artystów z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pod kierownictwem uznanych wykładowców akademickich z Pracowni Grafiki Wydawniczej – profesora Janusza Górskiego i dr Anity Wasik stworzyli oni kilkanaście wyjątkowych plakatów, które o ideę naszego projektu przełożyły na język obrazu i sztuk wizualnych.

Świeże i oryginalne propozycje studentów okazały się wspaniałą ilustracją wielowątkowego i rozległego projektu Archiwum Emigranta. Pełne pomysłów, podejmują one temat emigracji od najróżniejszych stron, ale jednocześnie łatwo zapadają w pamięć i doskonale korespondują z potrzebą dotarcia do jak najszerszego grona odbiorców przedsięwzięcia.

Szczególnie interesująco zaprezentował się plakat stworzony przez Annę Holik. Zaimponował nam oryginalną formą, dynamizmem i niebanalnym sparafrazowaniem hasła projektu – Historii wartych Zachodu i Wschodu. Praca artystki zostanie wykorzystana w promocji Archiwum Emigranta. Prezentujemy ją Państwu razem z innymi plakatami, każdy z nich bowiem z pewnością zasługuje na uwagę.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia