Arka Agathe była cyklem działań performatywnych, warsztatowych, edukacyjnych, integracyjnych, teatralnych i muzycznych oraz interwencji w przestrzeni miejskiej. Finałowy performance teatralno-muzyczny uświetnił obchody 90. rocznicy symbolicznych „urodzin” budynku Dworca Morskiego w Gdyni.
Do udziału w projekcie zaproszeni zostali artyści z Niemiec (Stefanie Oberhoff, Anne Brüssau, Johannes Werner), Australii (Andy Freer), Konga (Christian Kipoke) i Polski (Patryk Pufelski) oraz międzynarodowy zespół wolontariuszy. W czasie trwania projektu byli bezpośrednio zaangażowani we współpracę z mieszkańcami Gdyni, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności imigrantów i uchodźców.
Etapy projektu „Arka Agathe”:
1/ Warsztaty tworzenia wielkoformatowych lalek, kostiumów oraz elementów scenografii, przygotowanie działań performatywnych i teatralnych w przestrzeni miejskiej.
22.11 – 02.12.2023 (budynek Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1)
W warsztatach brał udział międzynarodowy i międzypokoleniowy zespół wolontariuszy z Muzeum Emigracji oraz uczestnicy Europejskiego Korpusu Solidarności w ramach projektu koordynowanego przez gdyńskie Centrum Współpracy Młodzieży. Projekt wsparły studentki Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (Filia w Białymstoku), pochodzące z Polski, Białorusi i Ukrainy.
W warsztatach wzięli udział także mieszkańcy Gdyni we wszystkich grupach wiekowych, szczególnie osoby z doświadczeniem imigranckim i uchodźczym.
Elementem warsztatów było również zbieranie historii i doświadczeń zarówno imigrantów mieszkających w Gdyni jak i reemigrantów, którzy powrócili z emigracji do Gdyni. Zebrane historie posłużyły jako inspiracja do stworzenia scenariusza finałowego działania, czyli spektaklu kończącego projekt.
Warsztaty: https://www.instagram.com/reel/C0QysARIUKY/
2/ Miejski performance oraz dziennik Agathe na Facebooku i Instagramie @MuzeumEmigreacji
3.12-7.12.2023 (przestrzeń Trójmiasta i media społecznościowe)
Gotowe postaci lalek, stworzone podczas warsztatów, wyszły do przestrzeni publicznej, aby nawiązać interakcję z mieszkańcami Gdyni.
Performance: https://www.instagram.com/reel/C0ZOqiZIQhk/
3/ Finałowy performance teatralno-muzyczny w Muzeum Emigracji w Gdyni z udziałem artystów i uczestników warsztatów, otwarty dla publiczności w ramach obchodów 90. rocznicy otwarcia Dworca Morskiego w Gdyni
9.12.2023 (godz. 18:00, budynek Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1)
Finałem projektu był performance teatralno-muzyczny z udziałem wszystkich zaproszonych artystów, uczestników warsztatów – imigrantek i imigrantów (w tym dzieci i młodzieży) oraz lokalnych muzyków. Odbył się on w budynku Dworca Morskiego oraz w najbliższym jego sąsiedztwie. Przestrzeń Dworca obchodzącego swoje symboliczne “urodziny” z jego arcyciekawą historią i architekturą były istotną inspiracją dla twórców i równoprawnym “aktorem” spektaklu.
Wielki Finał: https://www.instagram.com/reel/C0pQyKyoMA3/
Dzienniki Agathe:
W ramach projektu „Arka Agathe” publikowaliśmy również dzienniki Agathe z podróży. Kolejne odcinki pojawiały się codziennie do Wielkiego Finału, 9 grudnia 2023.
Partnerzy projektu:
KITEV (Kultur im Turm e.V.), Oberhausen, Niemcy
Gdynia Community Centre
Centrum Współpracy Młodzieży
Przystań Gdynia
Laboratorium Innowacji Społecznych
FairPlay TOWAGE Polska
Wymiennikownia
Europejski Korpus Solidarności
Wsparcie finansowe:
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Patroni medialni:
Radio Gdańsk
Trójmiasto.pl
Magazyn SZUM
Magazyn Prestiż