Augustus F. Sherman. Atlas Imigranta

Wystawa fotografii | 17 marca – 28 maja 2017 | czynna w godzinach otwarcia Muzeum
sala wystaw czasowych i korytarz Magazynu Tranzytowego | Gdynia, ul. Polska 1
wstęp wolny

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na wystawę „Augustus F. Sherman. Atlas Imigranta”. To pierwsza w Polsce tak obszerna ekspozycja portretów imigrantów, sfotografowanych na początku XX wieku, na słynnej wyspie Ellis położonej u wybrzeża Nowego Jorku.

Augustus Francis Sherman (1865-1925) – autor prezentowanych zdjęć, nie był profesjonalnym fotografem, ale urzędnikiem państwowym, pracownikiem Biura Rejestracyjnego Stacji Imigracyjnej Ellis Island w latach 1892-1925. Mając kontakt z tysiącami ludzi przybywającymi z innych kontynentów i reprezentującymi różne kultury, religie i obyczaje, stworzył niezwykłą dokumentację. Jako utalentowany fotograf-amator pozostawił ponad 200 indywidualnych i grupowych portretów przybyszów do Ameryki z jej najintensywniejszego migracyjnie okresu. Imigranci, stając przed obiektywem w charakterystycznych dla swoich tradycji strojach, pozwolili Shermanowi stworzyć wielokulturowy obraz ówczesnego świata.

Dorobek Shermana jest rodzajem atlasu imigrantów pierwszych dekad XX wieku. Wystawa prezentuje ponad sto portretów uchodźców i migrantów z Azji, Afryki i Europy – w tym z ziem polskich. Współcześnie zbiór ten stanowi dokument o wielkiej wartości badawczej między innymi dla antropologii, etnologii, socjologii i etnografii. Przybliżenie postaci Shermana i jego dzieła życia, stwarza okazję do wytworzenia nowej perspektywy na ruchy migracyjne w przeszłości i dziś. Jest też zaproszeniem do refleksji nad warunkami masowego przemieszczania się, jak i uniwersalnością samego zjawiska. Przez amerykańską Ellis Island w latach 1892-1954 przeszło 12 milionów ludzi. Miejsce to od 1990 roku należy do National Park Service i jest siedzibą Narodowego Muzeum Imigracji, które opiekuje się spuścizną fotograficzną Shermana.

Kuratorką wystawy jest Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka, za ekspozycję odpowiada Grupa Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone de Iacobis) we współpracy z Tomaszem Berszem – autorem oprawy graficznej. Forma oprawy nawiązuje bezpośrednio do stylistyki początku XX wieku. Wydruki afiszy informacyjnych i śródtekstów zostały zrealizowane przez Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, które specjalnie na cele wystawy wykorzystało historyczne, metalowe i drewniane, ruchome czcionki drukarskie. Sama technika druku ze swoją niedoskonałością i żywym charakterem stała się jednym z ważnych elementów projektu jako nawiązania do estetyki ulicznych afiszy i obwieszczeń z czasów, których dotyczy sama wystawa.

Wystawa fotografii Augustusa F. Shermana jest prezentowana w przestrzeni korytarza Magazynu Tranzytowego Muzeum Emigracji oraz w sali wystaw czasowych. Dla poszerzenia tła historycznego i społecznego czasów masowych migracji do USA, prezentujemy również materiały multimedialne takie, jak publikacje cyfrowe, film dokumentalny i udostępnione ze zbiorów Narodowego Muzeum Imigracji Ellis Island zapisy audio historii polskich imigrantów, którzy potencjalnie mogli być modelami Shermana.

Wystawie towarzyszy unikalny katalog z bogatym wyborem fotografii Augustusa Francisa Shermana projektu Patryka Hardzieja i tekstami problemowymi autorstwa Małgorzaty Taraszkiewicz-Zwolickiej, Małgorzaty Szejnert, Adama Walaszka i Jaya Dolmage. Do nabycia w księgarni Muzeum Emigracji w cenie 59 zł.

Wystawa czynna:

17 marca – 28 maja 2017

pon.: nieczynna
wt.: 12:00-20:00
śr.-niedz.: 10:00-18:00

Wstęp wolny

Wydarzenie na Facebooku

 

„Augustus F. Sherman. Atlas Imigranta”

Kurator: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

Projekt ekspozycji: Grupa CENTRALA Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis

Projekt graficzny: Tomasz Bersz we współpracy z Rafałem Buchnerem

Współpraca: The Statue of Liberty National Monument, the Ellis Island National Museum of Immigration and the National Park Service

 

PROGRAM TOWARZYSZĄCY:

11 maja, czwartek | godz. 18.00

Wykład Who REALLY made America great. Od migracji prekolumbijskich do zarządzeń prezydenta Trumpa

Prowadzenie: Anna Mazurkiewicz

Miejsce: sala kinowa

Wielokulturowość to zjawisko wpisane zarówno w historię Stanów Zjednoczonych, jak i ich współczesność. Począwszy od XVII w. różnorodne grupy narodowe i etniczne budowały kapitał kulturowy i ekonomiczny Ameryki, współtworząc jeden z najbardziej rozwiniętych krajów na świecie. Anna Mazurkiewicz opowie, kto naprawdę stał za sukcesem USA, jaki był jego prawdziwy koszt i czy współczesna polityka imigracyjna tego kraju podąża we właściwym kierunku.

 

18 maja, czwartek | godz. 18.00

Wykład From Shtetl with Love

Prowadzenie: Grzegorz Welizarowicz

Miejsce: sala kinowa

Irving Berlin, Jerome Kern, George Gershwin, Al Jolson, Abel Meeropol, Yip Harburg – to nazwiska, które zapisały się na stałe w historii muzyki amerykańskiej i światowej. Wielu emigrantów żydowskich oraz ich dzieci znalazło zatrudnienie w dynamicznie rozwijającym się na przełomie XIX i XX wieku przemyśle rozrywkowym. Kim byli? Co ich inspirowało? Jaką wrażliwość wnieśli do amerykańskiej kultury?

 

28 maja, niedziela | godz. 19.00

Oprowadzanie kuratorskie

Prowadzenie: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

Miejsce: korytarz magazynu tranzytowego i sala wystaw czasowych

Zwiedzanie wystawy z jej kuratorką – Małgorzatą Taraszkiewicz-Zwolicką, historyczkę sztuki, kuratorką wystaw, animatorką wydarzeń kulturalnych i fotografką.

 

 

 

Warsztaty edukacyjne dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

W jakim celu używamy hashtagów? Jak kreujemy siebie na zdjęciach umieszczanych w Internecie? Czy to prawda, że zawsze „portretowany sam siebie portretuje”? Podczas zajęć krytycznym okiem spojrzymy na fotografie współczesne oraz te zrobione na Wyspie Ellis przez Augustusa Shermana. Wcielając się w rolę imigrantów przybywających na Ellis Island na przełomie XIX i XX wieku, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jedni nazywali ją Wyspą Łez, a inni Wyspą Nadziei. Porozmawiamy też o tym, czy można znaleźć wątki łączące historię prezentowaną na wystawie ze współczesnym „kryzysem migracyjnym”.

#ellisisland #photography #photooftheday #usa #europe #americandream #migrationcrisis

Warsztaty przeznaczone są dla klas III gimnazjum oraz dla szkół ponadgimnazjalnych.

Zajęcia są bezpłatne. Odbywają się od 28 marca do 26 maja 2017 na wystawie czasowej i w części wystawy stałej.

Kontakt: Dział Edukacji, tel. 58 670 41 60 lub 58 670 41 57

 

Patroni Medialni: TOK FM | Notes na 6 Tygodni | Histmag.org | Gazeta Wyborcza Trójmiasto | Co jest grane 24 | Radio Gdańsk | Trojmiasto.pl

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia