Bezciastkowa Noc z Muzeum Emigracji

18 maja 2013 | godz. 19.00

Cukiernia „Delicje” | Gdynia, 10 lutego 27

Jak pieczono ciastka w czasach, kiedy brakowało cukru, jajek i masła? Dlaczego w „tłusty czwartek” groziło mieszkańcom Gdyni widmo dnia „bezciastkowego”? Jak smakowały czasy PRL-u?

Muzeum Emigracji opracowało przepis na najsłodszą noc w roku w kultowej Cukierni Delicje, w której przeniesiemy się w lata PRL-u w Gdyni. Otwarta w 1979 r. kawiarnia o niepowtarzalnym wystroju wnętrz przetrwała najcięższe czasy braków w zaopatrzeniu i cieszy się niesłabnącą popularnością aż do dzisiaj. Na Noc Muzeów Delicje przygotowały specjalne menu i niemniej słodkie rabaty. Dodatkowym rarytasem będzie pokaz zdjęć lokalu w latach 80. i 90., przywołujących niezapomniane sprzedawczynie w fartuchach, płonące lody w stalowych pucharkach i torciki marcello.

Aurę miasta, morską bryzę, zapachy statków w gdyńskim porcie i stoczni odnajdziemy na wystawie fotografii Janusza Uklejewskiego, wspaniałego dokumentalisty życia miasta. Znany fotografik w niepowtarzalny sposób rejestrował rzeczywistość poprzedniej epoki, portretował ludzi morza, zakłady pracy i beztroskie zabawy dzieci na tle widoków Gdyni.

PRL w oparach absurdu poznamy z kolei poprzez oficjalne rozporządzenia i nagłówki gazet, które Małgorzata Sokołowska zebrała w książce „Dni bezciastkowe” – m.in. zakaz podawania i sprzedawania wszelkiego rodzaju wyrobów cukierniczych we wtorki, środy, czwartki i piątki, informacje o braku cebuli, cenach octu i pomarańczach na święta.

Na stojących w kolejce do lokalu czekają atrakcje przygotowane przez Muzeum Emigracji, w tym zdjęcia robione polaroidem, zabawy tematyczne oraz inne specjały rodem z PRL.

Program Bezciastkowej Nocy (godz. 19.00-01.00):

– wystawa fotografii Janusza Uklejewskiego

– prezentacja książki „Dni bezciastkowe. Gdynia w latach 1945-1956″

– pokaz archiwalnej kolekcji zdjęć „Delicje w PRL-u”

– koncert zespołu Standard Acoustic

– akcja fotograficzna „Tych klientów nie obsługujemy”

– konkursy: słynne cytaty z kultowych komedii z czasów PRL

– gry i zabawy z epoki, animowanie kolejki.

Wystawa fotografii Janusza Uklejewskiego

Janusz Uklejewski (1925-2011) – jeden z najwybitniejszych dokumentalistów okresu powojennego Trójmiasta. Znakomity artysta fotografik, fotoreporter, świadek historii Pomorza. Był kronikarzem Gdyni, rejestrował codzienność i ważne wydarzenia z życia miasta. Publikował w niemal wszystkich magazynach prasowych na Wybrzeżu, rozpoznawalność zyskał także dzięki wydawanym powszechnie pocztówkom fotograficznym o tematyce marynistycznej.

Prezentacja książki „Dni bezciastkowe. Gdynia w latach 1945-1956″ Małgorzaty Sokołowskiej

Tytuł książki nawiązuje do rozporządzenia wojewody gdańskiego, gdy z dniem 29.03.1946 zabroniono podawania i sprzedawania wszelkiego rodzaju wyrobów cukierniczych we wtorki, środy, czwartki i piątki każdego tygodnia. Tą groteskową, śmieszną, a momentami straszną opowieść o życiu Gdyni poznamy poprzez zdjęcia, tytuły i artykuły z ówczesnej prasy, zawierające takie bony moty z epoki jak: „Wysiłkiem całego narodu przezwyciężyliśmy trudności w zaopatrzeniu i stworzymy warunki do zabezpieczenie naszej szczęśliwej przyszłości”, czy „Milicja otrzyma wkrótce pałki jak sobie tego życzy większość społeczeństwa”.

Podczas Bezciastkowej Nocy z Muzeum Emigracji książkę będzie można nabyć w promocyjnej cenie.

Koncert zespołu Standard Acoustic (występy o pełnej godzinie)

Standard Acoustic to trzech muzyków (gitara, klawisze, saksofon), którzy znakomicie odnajdują się wśród standardów muzycznych od lat 60. do 80. Zespół występował m.in. na otwarciu kasyna w Gdyni oraz na promach na Karaibach.

Akcja fotograficzna „Tych klientów nie obsługujemy”

Na uczestników „Bezciastkowej Nocy Muzeów” czeka stanowisko do robienia pamiątkowych zdjęć kultowym aparatem polaroid. Dodatkową atrakcją będą dostępne na miejscu stroje z epoki związane z Delicjami: fartuszki i czepki ekspedientek oraz fartuchy kelnerskie.

Konkursy, quizy i zabawy

Dla osób stojących w kolejce przed lokalem przygotowaliśmy zabawy tematyczne: animowanie kolejki, grę w gumę, grę w klasy i kapsle, natomiast w środku czekają kolejne atrakcje: odgadywanie słynnych cytatów z kultowych komedii z czasów PRL, bierki, „pchełki”, „państwa, miasta”, „kółko i krzyżyk”.

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia