„Białystok. Biała siła, czarna pamięć”

Nazywają go kaskaderem wśród polskich reporterów. Pierwszy napisał o seksaferze w Samoobronie i o molestowaniu dzieci w poznańskim chórze Polskie Słowiki. 17 września o 16.00 w sali kinowej MEG Marcin Kącki opowie o Białymstoku, który jak w soczewce skupia problemy współczesnej Polski. Spotkanie poprowadzi Dorota Karaś.

Kiedyś mieszkali tu obok siebie Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi i Tatarzy. Dzisiejszy Białystok z ostatnich doniesień medialnych to miasto kibolskich porachunków, swastyk na murach i podpalanych mieszkań obcokrajowców. Miasto, gdzie antysemityzm i nacjonalizm ma się wyjątkowo dobrze i rozwija z cichym przyzwoleniem władz. Dziennikarz „Gazety Wyborczej” w swoim nominowanym do tegorocznej nagrody NIKE reportażu „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” próbuje znaleźć odpowiedź, jak do tego doszło. Rozmawia z przypadkowo spotkanymi mieszkańcami miasta, aktywistami, przedstawicielami władz i Kościoła, naukowcami i neofaszystami. Czyta akta sądowe nastolatków oskarżonych o malowanie swastyk w mieście, ogląda szkolne zeszyty pełne haseł „White Power” i „Jude raus”, zdjęcia, na których pozują w geście „Heil Hitler!”. Tworzy pisany z dystansem wielogłos, składający się na portret miasta, które nie chce pamiętać o swojej przedwojennej, żydowskiej historii., w zamian pisząc nową ksenofobiczną wersję.

Podczas spotkania z Marcinem Kąckim porozmawiamy m.in. o mechanizmie zapominania i wymazywania przeszłości oraz jego wpływie na rozwój współczesnej ksenofobii i nacjonalizmu. Spotkanie poprowadzi Dorota Karaś, dziennikarka trójmiejskiego oddziału „Gazety Wyborczej”.

Miejsca, których nie ma to nowy cykl w Muzeum Emigracji w Gdyni poświęcony miejscom, które należą już do przeszłości, ale jednocześnie nie dają o sobie zapomnieć. Wspominamy je z nostalgią lub wręcz przeciwnie – usilnie próbujemy zepchnąć w niepamięć. Gośćmi cyklu będą autorzy reportaży poświęconych takim miejscom, m.in. Kuba Szpilka, Piotr Mazik i Maciej Krupa, autorzy książki „Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem” (15 października), Filip Springer, autor reportażu „Miasto archipelag” o byłych miastach wojewódzkich (5 listopada) i Małgorzata Szejnert, autorka „Usypać góry. Historie z Polesia” (3 grudnia).

Marcin Kącki

Dziennikarz „Gazety Wyborczej”, reporter „Dużego Formatu”. Zajmuje się dziennikarstwem śledczym, społecznym i historycznym. Zdobywca tytułu Dziennikarza Roku w konkursie Grand Press (2007), dwóch nagród „Watergate” przyznawanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (2007), nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo śledcze” (2007) i nagrody studentów dziennikarstwa „MediaTory” (2007). Był także siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo śledcze, news i reportaż”. Autor książek „Lepperiada” i „Maestro. Historia milczenia”. Za wydaną w październiku 2015 roku książkę „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” został nominowany do Nagrody Literackiej NIKE 2016.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia