Chicago girl zdobywa Nagrodę Muzeum Emigracji w Gdyni!

Sugestywny obraz środowiska emigrantów, przemożny wpływ rozwoju technologii komunikacyjnej na zjawisko migracji, a przede wszystkim portret osobowości, która nie boi się zaangażować w walkę o wolność swoich rodaków. Nagroda Muzeum Emigracji w Gdyni dla filmu o tematyce migracyjnej przypadła dokumentowi „#chicagoGirl – The Social Network Takes on a Dictator” w reżyserii Joe Piscatella. Na tegorocznym Planete+ Doc FF została ona przyznana po raz pierwszy.

Bohaterką filmu jest Alai Basatneh, nastolatka syryjskiego pochodzenia, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Za pomocą mediów społecznościowych pomaga ona w koordynowaniu działań syryjskich rewolucjonistów. W filmie pokazane zostało zaangażowanie młodego pokolenia emigrantów, którzy nie zapomnieli o krajach swojego pochodzenia, a nawet czynnie wspierają zachodzące tam zmiany społeczne i polityczne. Jeden z jurorów, krytyk filmowy Andrzej Kołodyński podkreślił, że „to obraz dynamiczny, film realizowany z dnia na dzień, dokumentujący to, co się dzieje. Trudno przecenić wagę takiego zapisu. I trudno nie docenić jego emocjonalnej siły.”

Sile charakteru młodej emigrantki towarzyszy tutaj błyskotliwe i perfekcyjne wykorzystanie nowych technologii, które przedefiniowały status migranta. Mimo tysięcy kilometrów dzielących ją od rodzinnego kraju ma ona w swoich rękach moc zmieniania jego losów. Maria Zmarz-Koczanowicz – reżyserka oraz jurorka zauważyła, że „widz ogląda zdarzenia jej oczyma, w sposób, jaki jest nam wszystkim znany – przez ekran laptopa i to, okazuje się, jest najbardziej przejmującym doświadczeniem.”

Obraz Joe Piscatella ukazuje jak istotnym zjawiskiem we współczesnym świecie są migracje. Człowiek wyjeżdzający z rodzinnego kraju wciąż jest złączony z nim tysiącami niewidzialnych więzów – osobistych, rodzinnych, kulturowych. Rozwój internetu i nowoczesnej technologii sprawia, że możemy być tuż obok człowieka żyjącego na innym kontynencie. „Na świecie żyje około 200 milionów migrantów – podkreśla Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni – a samo zjawisko stało się jednym ze znaków rozpoznawczych epoki globalizacji. Nasza instytucja – choć skupia się na historii emigracji z Polski –uczestniczy również w żywej dyskusji nad problemami współczesności. Ta nagroda jest naszym głosem i mamy nadzieję, że zwróci uwagę szczególnego grona odbiorców Festiwalu Planete+ Doc FF na kwestię migracji – w całej jej zdumiewającej różnorodności oraz indywidualnym i ludzkim wymiarze.

Nagroda Muzeum Emigracji w Gdyni została ufundowana z myślą o filmach, które otwierają dyskusję na temat znaczenia migracji we współczesnym świecie, a jednocześnie – z tego szeroko komentowanego fenomenu gospodarczego, społecznego i kulturowego potrafią wykroić osobistą historię człowieka. Laureata wybierało Jury w składzie: Andrzej Kołodyński – krytyk filmowy, Maria Zmarz-Koczanowicz – reżyser, Karolina Grabowicz-Matyjas – dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni. Wysokość nagrody to 2000 €.

W najbliższym czasie Muzeum Emigracji w Gdyni zaprezentuje film „#chicagoGirl – The Social Network Takes on a Dictator” trójmiejskiej publiczności.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia