Chicago: miasto globalne i jego mieszkańcy

Chicago: miasto globalne i jego mieszkańcy

16 czerwca, 17.30
Wykład w j. angielskim tłumaczony na j. polski
Sala kinowa

Chicago to nieoficjalna stolica Polonii w USA. Trzecie co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych jest również wciąż zmieniającą się mozaiką kultur i języków, tworzoną przez imigrantów z Europy, Afryki i Azji. 16 czerwca o tym wyjątkowym miejscu opowie prof. Dominik Pacyga z Columbia College Chicago.

Historia USA była w dużym stopniu pisana kolejnymi wielkimi falami imigrantów z różnych stron świata. Każda z nich docierała nad jezioro Michigan i zostawiała swój twórczy ślad na tkance miejskiej Chicago. Tak było z przybyszami z ziem polskich, którzy osiedlali się tu szczególnie licznie. Dziś liczbę mieszkańców polskiego pochodzenia ocenia się na ponad milion osób. Tutaj też mieszczą się centralne siedziby największych organizacji polonijnych w USA.

Chicago to jednak miejsce niezwykłe nie tylko dla Polaków. Do 1939 roku zamieszkiwała tu trzecia co do wielkości na świecie żydowska społeczność. W mieście istnieją duże społeczności Afroamerykanów i Azjatów. Latynosi – Meksykanie, ale także Gwatemalczycy, Salwadorczycy, Portorykańczycy i inni – stanowią jedną trzecią społeczności miasta. W Chicago żyje druga co do wielkości w USA grupa Palestyńczyków. Dzisiaj, tak jak i u swoich początków, Chicago pozostaje miastem imigrantów.

Wykład prof. Dominika Pacygi – wzbogacony materiałami fotograficznymi z barwnej historii Chicago – opowiada o nierozerwalnym związku miasta i imigracji ze wszystkich stron świata. Wybitny znawca historii miasta i autor kilku książek na jej temat spróbuje odpowiedzieć na pytanie, z czego wypływa fenomen globalnego Chicago. Wykład w języku angielskim będzie tłumaczony na język polski.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia