O tym, że Fryderyk Chopin to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, wiemy wszyscy. Ale czy mamy świadomość jak fascynującą był osobowością? Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na spotkanie, podczas którego poznamy (nie)ograne epizody z licznych podróży pianisty.
Chopin odwiedził nie tylko miasta i miasteczka w Królestwie Polskim. Z Szafarnii i Dusznik Zdroju trafił do Paryża, Londynu, Manchesteru, Berlina…
Gdzie kompozytor spotkał „najwięcej osłów i najwięcej wirtuozów”? Gdzie „guzik do portek osiąga ceny bajońskie”? I komu Fryderyk zazdrościł „paluchów”? Dowiemy się tego z lektury barwnych i dowcipnych listów, które pianista pisywał z podróży do rodziny i przyjaciół. Sprawdzimy, co w podróży zwracało uwagę Fryderyka oraz w jaki sposób reagował na nietypowe sytuacje. Omawiając jego biografię postaramy się także rozprawić z kilkoma mitami, które narosły wokół postaci Chopina.
Portret Fryderyka Chopina, Maria Wodzińska 1835
Spotkanie poprowadzi Marek Łuszczyk, animator ekspozycji w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
oraz wolontariusz Muzeum Emigracji w Gdyni.
Jako wolontariusz i pracownik instytucji kultury nie boi się mówić „nie wiem” i z zaangażowaniem weryfikuje stereotypy, wokół życia i twórczości najsłynniejszego polskiego kompozytora.
Zapraszamy w czwartek 23.11 o godzinie 18:00 do sali kinowej Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1
Wstęp wolny.