Chopin Ponaddźwiękowy już za nami!

Wspaniała zabawa dla całej rodziny, popołudnie z wysmakowanymi filmami animowanymi i ekscytujący koncert jazzowych improwizacji w wykonaniu znakomitych muzyków – w sobotę, 30 listopada wydarzenie „Chopin Ponaddźwiękowy” przyciągnęło do Teatru Muzycznego nie tylko wielbicieli wielkiego kompozytora, ale i wszystkich ceniących dobrą zabawę i ciekawych czegoś nowego. Na Scenie Kameralnej każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Dzień rozpoczęły warsztaty muzyczne dla dzieci połączone z rodzinnym koncertem. Przygotowali je i poprowadzili muzycy i animatorzy z Fundacji „Muzyka jest dla wszystkich”. Przy dźwiękach muzyki poważnej w ich wykonaniu o powadze młodych uczestników nie mogło być mowy. Dzieci razem ze swoimi rodzicami nie tylko świetnie się bawiły, ale i poznawały instrumenty oraz muzyczny kanon, pokazany zupełnie inaczej niż to bywa w szkole. W zajęciach łącznie wzięła udział blisko setka maluchów z opiekunami.

Z zainteresowaniem nie tylko najmłodszych widzów spotkały się filmy animowane inspirowane twórczością Fryderyka Chopina. Były wśród nich urocze etiudy z muzyką kompozytora, jak i wielokrotnie wyróżniana – m.in. nominacją do Oskara – animacja lalkowa „Zaczarowany fortepian”.

Kolejna projekcja przyniosła zupełnie inną percepcję artysty i jego dzieła. Efekt Chopina zabrał gości wydarzenia w pasjonującą podróż po świecie, na którym jak się okazuje klasyczny kompozytor jest wciąż źródłem inspiracji wcale nieoczywistych. Przez najsłynniejsze sale koncertowe, zacisza gabinetów znakomitych budynków, przez fabryki napojów wysokoprocentowych, aż po wirtualną rzeczywistość azjatyckich gier komputerowych widzów prowadziła narratorka filmu, znawczyni Chopina, Marita Albán Juárez. Z nią też goście Muzeum Emigracji mogli spotkać się po projekcji na specjalnym wykładzie. Choć dotyczył on emigracji Chopina, nie zabrakło ciekawych anegdot z całego jego życia, nieznanych szerzej faktów dotyczących jego pasji, fascynacji, sympatii i antypatii. Sami widzowie też chętnie dzielili się swoimi osobistymi historiami związanymi z twórczością Chopina.

Najważniejszym wydarzeniem wieczoru był koncert „Jazzowy Chopin” znakomitego duetu muzyków – Joanny Dudy i Marka Pospieszalskiego. Przygotowali oni niezwykłe improwizacje na fortepian i saksofon, które w połączeniu z wizualizacjami Oskara Zamek-Gliszczyńskiego stworzyły w Teatrze Muzycznym niepowtarzalną atmosferę. Połączone muzyka i obraz dały efekt naprawdę ponaddźwiękowy. Występ, jak i całe wydarzenie spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Trójmiasta – możemy więc śmiało założyć, że tego dnia Chopinowi przybyło nie tylko słuchaczy, ale i fanów.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia