Chris Niedenthal gościem Stacji Emigracja

STACJA EMIGRACJA
książka – spotkanie – dyskusja
Dworzec Morski w Gdyni | ul. Polska 1
24 października 2012 | godz. 18.00

CHRIS NIEDENTHAL
Zawód: Fotograf

Muzeum Emigracji w Gdyni organizuje 24 października na godz. 18.00 na spotkanie z Chrisem Niedenthalem, fotografem polskiego pochodzenia, jednym z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Punktem wyjścia do rozmowy o doświadczeniach emigracyjnych autora będzie wydana niedawno monumentalna, bogato ilustrowana autobiografia, w której Chris Niedenthal odsłania niezwykle ciekawe kulisy pracy fotoreportera, rejestrującego upadek komunizmu w Polsce i Europie. Spotkanie poprowadzi Maciej Sandecki, dziennikarz Gazety Wyborczej. Wydarzenie odbędzie się w Dworcu Morskim w Gdyni, związanym historycznie z obsługą ruchu emigracyjnego – przyszłej siedzibie Muzeum Emigracji. Spotkaniu towarzyszyć będzie sprzedaż książki z 50-procentowym rabatem (w cenie 30 zł).

Uwaga! Z racji ograniczonych miejsc zorganizowaliśmy zapisy na spotkanie – cieszy nas Państwa zainteresowanie i jednocześnie z przykrością informujemy, że lista jest już pełna.

O książce:
Czołg pod kinem Moskwa z „Czasem apokalipsy” to fotograficzna ikona stanu wojennego. Zdjęcie zrobione z dystansem i sercem. Przez chłopaka z aparatem i brytyjskim paszportem, który przyjechał tu w 1973 roku. Przez zauroczonego Polską dziennikarza, relacjonującego dla świata wydarzenia zza żelaznej kurtyny. – Obserwowałem rewolucje w Pradze, Berlinie i na Węgrzech. Ale moje serce pozostało w Gdańsku – wspomina udział w sierpniowym strajku w stoczni.
Dla Newsweeka, Time’a, Spiegla fotografował powstanie „Solidarności”, pierwszą wizytę Papieża, stan wojenny i upadek komuny. Wszystko z zawodowym dystansem, ale coraz większym uczuciem.
W jego wspomnieniach tamtych wydarzeń jest tylko to drugie. Przyprawione ogromną dawką angielskiego sarkazmu z nutką polskiej nostalgii.
Chris Niedenthal urodził się w Londynie i tam wychował w polskiej rodzinie. Mieszka w Polsce od prawie 40 lat.
„Najlepiej, choć spontanicznie, podsumował moje dotychczasowe życie zawodowe sam Lech Wałęsa.
Podczas Olimpiady zimowej w Salt Lake City w 2002 roku spotkaliśmy się w trakcie jakiegoś wywiadu. Powiedział mi wtedy coś bardzo prawdziwego: „Słuchaj, Chris, ty się jakoś w ogóle nie rozwijasz. Ja byłem elektrykiem, potem związkowcem, noblistą i na koniec prezydentem Polski – a ty cały czas nic tylko fotografujesz i fotografujesz.”
Miałeś rację, Lechu.”
Chris Niedenthal, Zawód: Fotograf, Wydawnictwo MARGINESY, 2011

Fragmenty recenzji:
„Dzięki pełnej wdzięku opowieści ilustrowanej fotografiami z archiwum autora rozmieszczonymi w stosownych miejscach, co w konsekwencji oznacza, że są one niemal na każdej stronie, poznajemy jego angielskie dzieciństwo w polskiej rodzinie osiadłej nie z własnej woli na emigracji. Wbrew niemieckiemu nazwisku, rodzice należeli do najbardziej cenionych kręgów polskiej inteligencji, która po II wojnie światowej nie wróciła do Polski. Szkoła i późniejsze studia w szkole fotograficznej w Londynie spowodowały, że Krzysztof stał się Chrisem, ale rodzinne sentymenty i wychowanie były naturalnym impulsem do coraz częstszych przyjazdów do kraju swych rodziców. „Rzeczywiście – urodziłem się w Anglii, ale nie czuję się Anglikiem, mam niemieckie nazwisko, ale nie czuję się Niemcem” – wyznaje w książce. Powoli zadomawiał się w Polsce, w końcu – również za sprawą kobiety – tutaj osiadł. Dzisiaj jest znanym i cenionym fotografem, autorem wielu zdjęć, które przeszły do historii – i to nie tylko historii fotografii, ale też Historii pisanej z dużej litery.”
Piotr Dobrołęcki, Zawód: fotograf, Magazyn Literacki Książki, 1/06/2011
„W tej książce jest wiele przenikających się warstw. Końcówka PRL, przełom i początek RP; zmiany polityczne w Europie; co ważniejsze zdarzenia na świecie – to wartość historyczna; niezwykłe, godne filmu osobiste losy autora; przypomnienie znakomitości naszej kultury (Gustaw Holoubek). Dla mnie najistotniejsze wydają się wdzięk, dystans i skromność tego, który wybrał zawód: fotograf, a objawił się jako pisarz. Utalentowany!”
Monika Małkowska, Talent do pstrykania symboli, Rzeczpospolita, 28/04/2011

Chris Niedenthal
Urodził się w 1950 roku w polskiej rodzinie w Londynie. Po studiach w London College of Printing, w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem NEWSWEEK a od 1985 roku TIME. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 a później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem DER SPIEGEL. W Polsce ukazały się dwa albumy z jego fotografiami: „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” (BOSZ 2004), i „13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse 2006). Przez ostatnie dziesięć lat opracował wiele projektów, cykle fotografii dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i za granicą (m.in. „Tabu. Portrety Nie Portretowanych”, „Listy do Syna”).

Dojazd do Dworca Morskiego
Zapewniamy bezpłatny transport tam i z powrotem zabytkowym autobusem Mercedes-Benz O305 (rocznik 1974) z Dworca PKP Gdynia Główna do Dworca Morskiego. Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy na transport przyjmujemy do 23 października pod adresem: biuro@muzeumemigracji.pl
Transport miejski: dojazd z Dworca PKP Gdynia Główna liniami 119, 137, 147, 172 (ok. 8 min.)

wstęp wolny | więcej informacji: facebook.muzeumemigracjigdynia

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia