Codzienna Gościnność – nowy cykl wydarzeń w Muzeum Emigracji w Gdyni

Kolorowy plakat projektu "Codzienna Gościnność". Na grafice kształty z czarnych kółek. Z boku daty projektu: 20.06 - 31.12.2023.

W Muzeum Emigracji w Gdyni przez cały 2023 rok opowiadamy o codzienności. Ucieleśnieniem naszych intencji jest „Wspólny stół” – symbol gościnności, otwartości i bezpiecznego miejsca. Od 20 czerwca do końca 2023 roku zapraszamy na cykl wydarzeń pod hasłem „Codzienna Gościnność”. Spotkajmy się #PrzyWspólnymstole i stwórzmy razem przyjazną przestrzeń publiczną, gdzie wszyscy są mile widziani. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Polska, jedno z najbardziej jednorodnych etnicznie i narodowościowo społeczeństw, w ciągu dziesięciu lat stała się krajem imigracyjnym. Zmiany w codziennym życiu doświadcza zarówno polskie społeczeństwo jak i nowi przybysze. W związku z tym tegoroczny program działań Muzeum Emigracji w Gdyni skupia się na temacie doświadczania migracyjnej rzeczywistości.

Dlaczego "Codzienna Gościnność"?

„Codzienność imigrantów obejmuje tysiące mikrodziałań, tj. rutynę pokonywania przeszkód i zapór. Dlatego zamiast wystawy o migracyjnym życiu codziennym tworzymy cykl wydarzeń, oddający jego performatywny i afektywny charakter” – tłumaczy Maksymilian Bochenek, pełnomocnik Dyrektora ds. Programowych.

 „Temat gościnności skłania do refleksji o Muzeum Emigracji jako instytucji pełniącej rolę gospodarza, o relacjach, jakie tworzymy z naszymi gośćmi i o przestrzeni, w której te relacje nawiązujemy. Lokalizacja oraz pierwotna funkcja Dworca Morskiego motywują nas do poszukiwania wciąż nowych rozwiązań, pozwalających czuć się w naszym muzeum swobodnie i komfortowo” – dodaje Karolina Grabowicz Matyjas, Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni.

Premiera nowego cyklu wydarzeń kulturalnych

20 czerwca w Światowy Dzień Uchodźcy pod hasłem #CodziennaGościnność rozpoczynamy cykl wydarzeń kulturalnych, któremu towarzyszy wydobywanie nowych znaczeń codziennej rzeczywistości, pozbawionej medialnego rozgłosu i publicznego zaangażowania.

W programie znajdą się:

  • Mural, który porusza kwestie przymusowych migracji

Stworzony przez artystę Mariusza Libela cykl sześciu murali powstał w przestrzeni Dworca Morskiego przy tarasie z widokiem na port. Temat i symbolika prac odnosi się do różnych sytuacji uchodźczych i migracyjnych. Są one zawsze ukazane w perspektywie granic, punków i momentów granicznych, oraz linearnych podziałów wpisujących się we współczesną debatę o globalnym przemieszczeniu ludzi. Praca ukazuje również polityczny wymiar gościnności, o której francuski filozof, Jacques Derrida pisał, że zwraca się przeciwko tym, którzy jej potrzebują jednocześnie eksponując hojność dających i obowiązki obdarowanych.
Projekt jest współfinansowany przez Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Z jakimi wspomnieniami przybywają nowi mieszkańcy miast? W jaki sposób tożsamość splata się z miejscem?  „Połączenia przychodzące” to propozycja innego spojrzenia na Gdynię przez pryzmat osobistych historii siedmiorga przybyszów, którzy znaleźli swój dom w Trójmieście: Daryny, Fattah, Georgiosa, Hani, Jérémiego, Liudmyly i Tasi. Te opowieści, ukazują fragmenty ich codziennej rzeczywistości: wybrzmiewają w publicznym parku, na rogu lokalnego baru czy na nabrzeżu portowym.

W projekcie uczestniczymy spacerując między punktami wyznaczonymi na mapie.
Aby wysłuchać historii potrzebujemy telefonu komórkowego – wystarczy zadzwonić pod numery telefonów, które znajdują się w wybranych lokalizacjach w mieście, od teraz do końca września. Tego lata czterokrotnie (16 lipca, 6 i 20 sierpnia oraz 3 września) możesz nie tylko wysłuchać nagranych historii, ale też połączyć się i porozmawiać na żywo z siedmiorgiem bohaterów. Projekt został stworzony przez Yael Sherill we współpracy z Tomaszem Kaczorowskim.

  • Seria spotkań „Przy wspólnym stole” zaprojektowanym z wielu używanych blatów przez Gregora Gonsiora  –  artystę sztuk wizualnych i projektanta, łączącego rzemieślniczą precyzję z artystyczną zabawną formą. 

Obiekt tworzą cztery mobilne moduły. Ich blaty to unikatowe mozaiki łączące fragmenty prawie trzydziestu fornirów i laminatów pozyskanych z używanych stołów z różnych dekad, licząc od lat 60. XX wieku. Te odmienne jakości i faktury – na których nie brak śladów użytkowania: pęknięć, otarć, przebarwień – zostały zamknięte w przemyślanej kompozycji. Kolaż z „cudzych wspomnień” buduje tym samym nową, harmonijną, choć patchworkową, tożsamość. #Wspólnystół będzie wizytował miejskie przestrzenie i zaprzyjaźnione festiwale, pozostając w pełni funkcjonalnym meblem wykorzystywanym m.in. do spotkań, dyskusji, działań warsztatowych.

W wakacyjne wtorki o godz. 12:00 zapraszamy do wspólnego odkrywania kultur z różnych krajów, na spotkania z ciekawymi osobami i radosną zabawę. Usiądźmy razem, poznajmy się i działajmy!  

Link do wydarzenia na Facebook’u.

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia