Dni Otwarte Projektów Unijnych

14 września 2013 | godz. 13.00-18.45

Gdynia InfoBox OBSERWATORIUM ZMIAN | ul. Świętojańska 30

Muzeum Emigracji w ramach Dni Otwartych Projektów Unijnych – cyklu wydarzeń promujących projekty unijne realizowane w województwie pomorskim – przybliży powstającą instytucję, zaprezentuje odnawianą aktualnie siedzibę w Dworcu Morskim i plany na przyszłość.

Muzeum Emigracji w Gdyni to niezwykłe przedsięwzięcie wyrastające na granicy edukacji, sztuki i rozrywki. W zabytkowym Dworcu Morskim, poddanym przebudowie i gruntownemu remontowi, znajdzie swoje miejsce instytucja, która zajmie się wyjątkowym rozdziałem w polskiej historii. Inwestycja prowadzona jest w ramach unijnej Inicjatywy JESSICA.

14 września zapraszamy do gdyńskiego InfoBoxu na warsztaty rodzinne oraz wykłady i pokazy dla wszystkich mieszkańców Trójmiasta. Kreatywne zajęcia wykorzystają zapał konstruktorski, aby przybliżyć najmłodszym budynek Dworca Morskiego i budowę statków pasażerskich oraz zachęcić do stworzenia kolorowej i fantazyjnej wizji przyszłej siedziby instytucji. Bajkowe puzzle z Dworcem Morskim, przygotowane specjalne dla dzieci, w formie zabawy nawiążą do trwającej właśnie odbudowy budynku do wspaniałego wyglądu w latach 30.

O tym, jak funkcjonował w czasach II Rzeczypospolitej system obsługi ruchu emigracyjnego w Gdyni opowie dr Marcin Szerle, który przybliży historię nie tylko Dworca Morskiego, ale także Obozu Emigracyjnego na Grabówku i szpitala kwarantannowego w Babich Dołach. Spotkanie z historią gdyńskich obiektów emigracyjnych będzie świetną okazją do zapoznania się również z przyszłością Muzeum Emigracji i wizji rozwoju naszej instytucji.

Zaprezentujemy także Archiwum Emigranta – unikatowy projekt mający na celu dotarcie do opowieści ludzi, w których życie wpisany był wyjazd z kraju. Zbieramy historie i fascynujące losy Polaków, które zasługują na zapamiętanie i zaprezentowanie jak najszerszemu gronu odbiorców. Będziemy zachęcać do podzielenia się z nami opowieścią swoją lub swoich bliskich.

Program wydarzenia:

13.00-16.00 Muzeum Emigracji dla najmłodszych – warsztaty

Zbuduj Batorego

Razem z dziećmi będziemy składać i kreatywnie ozdabiać papierowy model najsłynniejszego polskiego transatlantyku. Poprzez zabawę zapoznamy się z niezwykłością i legendą najwspanialszego polskiego statku.

Kolorowy Dworzec Morski

Będziemy puszczać wodze fantazji i projektować zniszczoną fasadę Dworca Morskiego, górny lewy narożnik budynku. Dworzec Morski ukaże się naszym oczom w zupełnie nowej formie – z ogrodem na dachu, parkiem rozrywki, czy akwarium z kolorowymi rybkami. Niecodzienna, bajkowa fasada będzie zachęcać najmłodsze osoby do zapoznania się z obiektem.

Muzeum Emigracji krok po kroku

Zapraszamy dzieci do zabawy puzzlami i budowanie Muzeum Emigracji. Dla najmłodszych przygotowaliśmy również kolorowe upominki: zestawy puzzli.

Prowadzenie warsztatów: Stowarzyszenie PoCoTo

16.00-17.00 Archiwum Emigranta – Historie Warte Zachodu i Wschodu

17.00-18.45 Wykłady: historia gdyńskich obiektów emigracyjnych oraz przyszłość Muzeum Emigracji w Gdyni

Prowadzenie: dr Marcin Szerle

Godz. wykładów: 17.00-17.45 oraz 18.00-18.45

Wstęp wolny.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia