Dworzec Morski zwycięzcą konkursu „Zabytek Zadbany”!

Dworzec Morski zwycięzcą konkursu „Zabytek Zadbany”!

Rewitalizacja Dworca Morskiego na potrzeby Muzeum Emigracji w Gdyni została uznana za najlepszą adaptację obiektu historycznego w Polsce. W konkursie „Zabytek Zadbany” Generalny Konserwator Zabytków docenił pieczołowitość prac remontowo-adaptacyjnych, które przygotowały tę perłę gdyńskiego modernizmu do pełnienia roli nowoczesnej instytucji kultury.

Jury przyznało nagrodę za kompleksowe, pieczołowicie przeprowadzone prace konserwatorskie, które przyczyniły się do zachowania wartości zabytkowych modernistycznego Dworca Morskiego. Uznano, że adaptacja została przeprowadzona z pełnym poszanowaniem autentyzmu i integralności obiektu i znakomitym podkreśleniem aspektów historycznych i społecznych związanych z pierwotną funkcją budynku i tożsamością miasta.

Jest to nagroda dla całego zespołu konserwatorów, architektów, konstruktorów, historyków i wreszcie urzędników miasta Gdynia, bez zaangażowania których, nasza siedziba z pewnością nie odzyskałby swojej klasy. – komentuje nagrodę Karolina Grabowicz-Matyjas, Dyrektor Muzeum. Opracowania konserwatorskie, stworzone na kilka lat przed powołaniem Muzeum, pozwoliły zebrać rzetelny materiał dla optymalnych rozwiązań projektowych. Nagroda jest także uznaniem dla znakomitej koncepcji Andrzeja Bomerskiego, z pracowni Arsa, autora pomysłu zastosowania szklanej elewacji w miejscu starej, zniszczonej fasady, co wprowadziło współczesny element do całości inwestycji.

Dworzec Morski w 1934 roku (fot. Henryk Poddębski, Muzeum Miasta Gdyni) vs Dworzec Morski dziś od strony pomnika Ludziom Morza na skwerze Gombrowicza (fot. Dominik Werner, Muzeum Emigracji w Gdyni)

Historyczny Dworzec Morski został zbudowany w 1933 roku na potrzeby obsługi ruchu pasażerskiego. Był najbardziej reprezentacyjnym budynkiem Gdyni, jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie i wzorem modernistycznej architektury. Tutaj cumowały legendarne polskie transatlantyki z MS „Batory” na czele. Podczas wojny budynek został zbombardowany i aż przez 70 lat czekał na odzyskanie przedwojennej świetności.

Powitanie statku m.s. „Piłsudski” przy Dworcu Morskim, 1935 r. (fot.Muzeum Miasta Gdyni) vs Dworzec Morski dziś od strony Nabrzeża Francuskiego (fot. Muzeum Emigracji w Gdyni Dominik Werner)

Obiekt nie tylko odzyskał swoją klasyczną, harmonijną bryłę, ale także został dostosowany do potrzeb nowoczesnej instytucji kultury jak i interaktywnej ekspozycji stałej. Przeszklona ściana z widokiem na morze, rozległy taras i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami to część odmłodzonego oblicza historycznego miejsca. Rozwiązania te lepiej zagospodarowują wyjątkowe dla instytucji kulturalnej położenie w samym centrum portu.

Obok gdyńskiej placówki laureatami konkursu „Zabytek Zadbany” były jeszcze cztery inne obiekty: Kościół filialny Chrystusa Króla w Kwitajnach, zespół dworsko-parkowy w Kłóbce, Dom Ludowy w Supraślu oraz Kanał Elbląski. Więcej informacji na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Statek „Pulaski” przy Dworcu Morskim, (fot. Henryk Poddębski, 1934 Muzeum Miasta Gdyni) vs Dworzec Morski dziś od strony ul. Polskiej (fot. Muzeum Emigracji w Gdyni Dominik Werner)

Statek pasażerski m.s. „Batory” przy Dworcu Morskim, 1936-1939 (pocztówka z zbiorów Muzeum Miasta Gdyni)

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia