Spotkanie autorskie z Arlette Cousture, kanadyjską pisarką, autorką książki Dzieci stamtąd
Sobota, 28.10.2017 | godz. 17.00 | Muzeum Emigracji w Gdyni
Rozmowa prowadzona będzie po angielsku i tłumaczona na język polski.
W roku podwójnego jubileuszu, 75-lecia relacji dyplomatycznych między Polską i Kanadą oraz 150. urodzin Konfederacji Kanadyjskiej, powieść Dzieci stamtąd trafia w do polskiego czytelnika. Arlette Cousture darzy Polskę i Polaków wielką sympatią. Powstanie książki poprzedziła czteroletnimi studiami nad polską kulturą i historią. Świat napływających do Kanady imigrantów znany był Arlette Cousture od dzieciństwa, a „nowi Kanadyjczycy” byli częstymi gośćmi w domu. Jej ojciec poświęcił całe życie imigrantom, a na początku lat 60. utworzył Ministerstwo ds. Imigracji w prowincji Quebec.
– Napisałam tę książkę z wielkiego podziwu dla Polski. Jestem szczęśliwa, że trafi ona do rąk polskich czytelników. Dzięki temu moi bohaterowie powracają symbolicznie do rodzinnego domu. – mówi autorka.
Książce towarzyszy kampania Stop Kulturze Marnotrawienia, realizowana przez Fundację The Bridge.
Z pozyskanych środków 2000 egzemplarzy Dzieci stamtąd wydrukowanych na eco papierze trafi do bibliotek w 314 powiatach w Polsce. Premiera książki 26 października na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.
Arlette Cousture jest znaną kanadyjską pisarką, autorką bestsellera Filles de Caleb (Córki Kaleba), na którego podstawie powstał serial cieszący się w Kanadzie wielką popularnością.
Dzieci stamtąd to przejmująca saga o polskich uchodźcach, którzy w Kanadzie odbudowują swoje życie.
Akcja zaczyna się w 1939 roku w Krakowie. Rodzeństwo Pawulskich – Jerzy, Elżbieta i Jan – cieszy się młodością, nieświadome zbliżającej się katastrofy. Wkrótce II wojna światowa ściąga na Europę mrok tak nieprzenikniony, że nawet ptaki zdają się milknąć. Jan i Elżbieta, a następnie Jerzy, pokonują Atlantyk i przedostają się do Kanady. Wyrwani z rodzinnych stron mierzą się z całkiem nowym, obcym i oszałamiającym światem. Dla nich życie dopiero się zaczyna…
Dzieci stamtąd to pełen dramatyzmu i emocji fresk rodzinny osadzony w czasach wojennej migracji. To książka niepozbawiona delikatnego humoru oraz wzruszających obrazów tego, co utracone.
Przeczytaj fragment książki Dzieci stamtąd (kliknij, aby pobrać plik PDF).
Arlette Cousture urodziła się w 1948 r. w Montrealu. Absolwentka Uniwersytetu Montrealskiego i Uniwersytetu Quebec. Po uzyskaniu dyplomu animatorki kulturalnej i teatralnej podejmuje pracę nauczycielki. W 1971 roku rozpoczyna karierę w mediach jako prezenterka, dziennikarka i reporterka. Od 1978 r. całkowicie poświęca się pracy twórczej. Sławę przynosi jej powieść Les Filles de Caleb (Siostry Caleba). Powieść zekranizowano, serial pobił rekordy oglądalności we francuskojęzycznej części Kanady.
W roku 1992 i 1994 ukazują się Ces enfants d’ailleurs – Dzieci stamtąd, dwutomowa, historyczna saga rodzinna o losie osieroconej trójki rodzeństwa – polskich emigrantach z Krakowa, którzy po II wojnie światowej trafiają do Kanady. Powstaje scenariusz do filmu, część scen kręcona jest w Krakowie, z polską obsadą. W roku 1995 Dzieci stamtąd przynoszą autorce główną nagrodę czytelników dziennika Journal de Montréal.
Następne lata wzbogacają dorobek A. Cousture o kolejne tytuły i gatunki literackie eseje, opowiadania i nowele.
Pisarka jest laureatką wielu nagród literackich: Radio Canada, Journal de Montréal, nagród publiczności na montrealskich targach książki, nagrody Biblio – za najbardziej poszukiwane książki w quebeckich bibliotekach. Jest odznaczona Orderem Kanady (najwyższe cywilne odznaczenie), Orderem Plejady, Orderem Quebecu i Montrealu oraz honorowym odznaczeniem Zgromadzenia Narodowego Quebecu.
Bliska sercu A. Cousture pozostaje działalność charytatywna. Angażuje się zwłaszcza w uwrażliwianie społeczeństwa na wyzwania związane ze stwardnieniem rozsianym oraz w ochronę praw i interesów osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Ponad 100 ton makulatury – to równowartość funduszy zebranych w polsko-kanadyjskiej kampanii realizowana przez Fundację The Bridge. Ambasadorką dobrej woli Fundacji i kampanii w Polsce jest Małgorzata Kożuchowska. Aktorka gra główną rolę w serialu Rodzinka, będącym produkcją kanadyjską. Pozyskane w kampanii środki zamieniły się w 2,000 książek Dzieci stamtąd, wydrukowanych na eco papierze. Trafiają właśnie do bibliotek w 314 powiatach w Polsce. W zbiórki makulatury włączyły się szkoły, biznes i osoby indywidualne.