Oferta edukacyjna dla klas I-III na rok 2022/2023

Czworo dzieci przy czerwonej gablocie. Na gablocie półki, na których leżą sztuczne owoce. Jedno z dzieci trzyma czytnik cen.

Aktywne oprowadzanie

Oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum Emigracji w Gdyni. Wykwalifikowany edukator animuje grupę, angażując ją w kreatywne zadania wymagające aktywnego zwiedzania, poszukiwania i analizowania informacji oraz spoglądania na opowiadane historie z wielu perspektyw. Poziom trudności zadań i długość oprowadzania (60-90 minut) dostosowano do wieku uczestników. Cena: 110zł/grupa + ulgowy grupowy bilet wstępu na wystawę 11 zł/os. 

Warsztaty dla przedszkoli i szkół 

Podczas wybranych zajęć dzieci i młodzież mogą w aktywny i kreatywny sposób poszerzać swoją wiedzę z zakresu historii, geografii, wiedzy o społeczeństwie, a także plastyki i muzyki. Warsztaty są zaplanowane tak, aby pomóc w realizacji aktualnej podstawy programowej. Opis poszczególnych zajęć dostępny jest na stronie internetowej. Po zakończonych warsztatach istnieje możliwość zwiedzania wystawy pod opieką nauczyciela w cenie biletu za zajęcia. Długość zajęć: 60-90 minut. Cena: 17 zł/os.  

Rodzaje warsztatów

Witaj w muzeum 

Jeśli nie byliście jeszcze w muzeum, to czas to zmienić! Podczas Waszej pierwszej wizyty sprawdzimy, jakie niespodzianki kryje muzealna wystawa oraz spotkamy się z tajemniczym gościem, który wie wszystko o przedmiotach mieszkających w muzeum.   

Warsztaty mają na celu zapoznanie dzieci z instytucją kultury. Dowiadują się czym jest muzeum, jakie spełnia funkcje oraz jak można spędzać w nim czas. 

Zajęcia odbywają się w przestrzeni muzeum oraz na wystawie stałej. 

Wystawa: Zrób To Sam 

Zastanawiacie się jak powstaje wystawa w muzeum? Zapraszamy do zabawy w kuratorów i kustoszy. Odwiedzimy muzealną ekspozycję, zajrzymy do gablot i wspólnie stworzymy własną małą wystawę! 

Warsztaty mają na celu zapoznanie uczniów ze stałą ekspozycją muzeum oraz ze znaczeniem słowa emigracja. Uczestnicy, poprzez wejście w rolę muzealnych kuratorów, będą mieli okazję dowiedzieć się jak powstaje wystawa.   

Zajęcia odbywają się w przestrzeni muzeum, na wystawie stałej oraz w sali warsztatowej. 

Dzieci z różnych stron świata  

Czy łatwo znaleźć przyjaciół w innym kraju? Co możemy zrobić, żeby każdy poczuł się dobrze w nowym miejscu?  

Podczas zajęć zaznajomimy się historiami: Oliwii, Maksyma, Vano i Nisy, ich tradycjami oraz obyczajami krajów, z których pochodzą. Poznamy także podstawy popularnych języków nowożytnych. Odpowiemy na pytania: czy tak naprawdę bardzo się od siebie różnimy i co znaczy „tolerancja”. Porozmawiamy również o tym, jakie prawa mają dzieci.  

Zajęcia odbywają się w sali warsztatowej oraz na wystawie stałej. 

Spory ten Batory!   

Zapraszamy na pokład! Za chwilę rozpoczynamy rejs! Jeśli chcecie poczuć się jak pasażerowie transatlantyku oraz poznać ciekawostki legendarnego MS Batory, nie może was zabraknąć! 

Uczniowie poznają realia podróży morskich, dowiedzą się jak przebiegały rejsy wielkimi transatlantykami i jak wyglądał dzień spędzony na statku – zarówno z perspektywy pasażera, jak i pracującej na nim osoby. Sprawdzimy również, jak wyglądał budynek Muzeum Emigracji w czasach funkcjonowania Dworca Morskiego. 

Zajęcia odbywają się na wystawie stałej oraz w sali warsztatowej. 

Podróże z tajemniczym czasowrotkiem

Wyruszmy w podróż w czasie i przestrzeni z Franią i Bronkiem – dociekliwym rodzeństwem. Kto wie, może podczas naszej przygody spotkamy kogoś ciekawego? Na przykładzie stworzonej przez nas bajki o Frani, Bronku i tajemniczym czasowrotku, uczniowie poznają ciekawe zawody i nazwiska wybitnych polskich emigrantów (Maria Skłodowska-Curie, Antoni Patek, Pola Negri).

Zajęcia odbywają się na wystawie stałej oraz w sali warsztatowej.

Wspólnie damy radę!

Przyjdźcie do muzeum i przekonajcie się co przydarzyło się bohaterom bajek. Postaramy się wspólnie rozwiązać problemy, które mogą przytrafić się każdemu z nas. Podczas warsztatów dzieci zapoznają się z takimi pojęciami jak: emigracja, szacunek, empatia. To między innymi na przykładzie animacji filmowych, poruszane są współcześnie ważne tematy związane z prawami człowieka. 

Zajęcia odbywają się na wystawie stałej oraz w sali warsztatowej.

Razem raźniej – warsztaty integracyjne 

Czy na pewno dobrze znacie swoich kolegów i koleżanki z klasy? Co zrobić, aby każdy w waszej grupie czuł się dobrze?  Zapraszamy na warsztaty, które staną się okazją do wspólnej zabawy i integracji. Może okazać się, że język wcale nie jest potrzebny, aby budować wspólnotę.  

Praca nad wzajemną akceptacją oraz szacunkiem w grupie jest ważna dla ogólnego samopoczucia uczniów i uczennic. Szczególnie do udziału zachęcamy grupy szkolne, wśród których obecne są osoby, które przybyły z Ukrainy lub innych krajów.  

Zajęcia odbywają się na wystawie stałej oraz w sali warsztatowej.

Informacje organizacyjne

Wszystkie aktywności edukacyjne przeznaczone są dla grup liczących maksymalnie 30 osób. Warsztaty prowadzimy dla grup minimum 8-osobowych. Prosimy o przybycie na 15 minut przed rozpoczęciem zajęć – w przypadku spóźnienia grupy edukator może je odwołać lub skrócić. Nauczyciel ma obowiązek przebywać z grupą podczas całych zajęć.

Zarówno warsztaty, jak i aktywne oprowadzanie, trwają 60-90 minut. Zajęcia prowadzone są we wtorki w godzinach 12:00-16:00 oraz w środy, czwartki i piątki w godz. 10:00-16:00 w siedzibie Muzeum Emigracji w Gdyni przy ul. Polskiej 1. W poniedziałki Muzeum jest nieczynne.

Muzeum jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Więcej informacji na temat dostępności.

Podczas rozmowy lub w treści maila z rezerwacją prosimy o podanie:
daty oprowadzania/warsztatów, liczby osób, rodzaju niepełnosprawności, które mają uczestnicy i uczestniczki (jeśli dotyczy), w tym zwłaszcza występujących trudności związanych z komunikacją oraz wykorzystywanych alternatywnych i wspomagających sposobach komunikacji. Informacje te pomogą nam zaproponować scenariusz wydarzenia oraz przygotować materiały edukacyjne.

 

Kontakt

Joanna Gojżewska
Specjalistka ds. Edukacji
tel. +48 58 670 41 60
j.gojzewska@muzeumemigracji.pl


Ludwika Radacka – Majek

Specjalistka ds. Edukacji
tel. +48 58 670 41 57
l.radacka-majek@muzeumemigracji.pl

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej „RODO") uprzejmie informujemy, iż dokonanie zgłoszenia uczestnictwa oparte jest na Państwa dobrowolnej zgodzie na przetwarzanie Państwa danych osobowych ujętych w zgłoszeniu. Przesłanie zgłoszenia równoznaczne jest z wyrażeniem takiej zgody na przetwarzanie danych osobowych, którą mogą Państwo w każdej chwili wycofać (kontakt na adres: iod@muzeumemigracji.pl). Klauzulę informacyjną związaną z procesem przetwarzania danych osobowych znajdziecie Państwo tutaj.