„Emigra – Symfonia bez końca” Jana A.P. Kaczmarka na DVD i CD!

Symfonia skomponowana na zamówienie Muzeum Emigracji przez laureata Oscara teraz dostępna na DVD i CD! „Emigra – Symfonia bez końca” opowiada o podróży w nieznane, o lękach i nadziejach związanych z porzuceniem starego kraju i rozpoczęciem życia w nowym.

Specjalnie na zamówienie Muzeum Emigracji w Gdyni powstał utwór opowiadający o emocjach związanych z opuszczeniem rodzinnego kraju. Jego autorem nieprzypadkowo jest emigrant – Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”, który w latach 80. wyjechał z Polski do Stanów Zjednoczonych.

Światowa prapremiera widowiska multimedialnego „EMIGRA – Symfonia bez końca” odbyła się 25 lutego 2017 r. w Gdynia Arena. Na scenie pojawiło się ponad stu artystów. Do współpracy przy widowisku zaproszono muzyków z Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod batutą dyrygenta Wojciecha Rajskiego, Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego oraz „Zjednoczone Stany Perkusji” – dziesięciu dynamicznych perkusistów, którzy porwali publiczność.

„EMIGRA – Symfonia bez końca” jest muzyczną impresją doświadczenia emigracji. Kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, sam będąc emigrantem, podczas pracy sięgnął do własnych doświadczeń, które zaprowadziły go do Nowego Świata. Choć poznał mnóstwo historii dokumentujących polską emigrację na przestrzeni 200 lat i ma świadomość jej różnorodności, to jak twierdzi, aby utwór był prawdziwy i przekonujący, musi być napisany z osobistego punktu widzenia. „EMIGRA – Symfonia bez końca” zabiera nas w daleką podróż – od momentu podjęcia decyzji o wyjeździe, przez rozstania, emocje, lęki, oczekiwania, aż po przyjazd do celu, któremu często towarzyszy euforia, puentująca symfonię. Opowiada o doświadczeniach emigracji, ważnych osobiście również dla samego kompozytora Jana A.P. Kaczmarka, laureata Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”, jednego z najwybitniejszych na świecie kompozytorów, który na co dzień mieszka i pracuje w Los Angeles.

„Do tej pory mam w oczach i uszach to wspaniałe widowisko! Porywające wykonanie „EMIGRY” to triumf muzyki i artystów, ale także sukces myślenia o sztuce jako języku opowieści o trudnych momentach naszej historii. Tej wspólnej i tej, którą znają tylko nasi najbliżsi. Brawo!” – Agnieszka Szydłowska, dziennikarka radiowej Trójki

EMIGRA to osobista, muzyczna wyprawa w głąb doświadczenia emigracji. Impresja, refleksja, metafora, dreszcz! W kontekście polskiej historii i dzisiejszego świata, to bardzo ważny, inspirujący temat.” – Jan A.P. Kaczmarek.

Płyty można kupić w księgarni Muzeum Emigracji w Gdyni w cenie 19,99 zł (CD) i 24,99 zł (DVD) lub zamówić w sprzedaży wysyłkowej: sklep@muzeumemigracji.pl.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia