8-9.09 | Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Emigracji

Zapraszamy do Muzeum Emigracji w Gdyni 8 i 9 września na Europejskie Dni Dziedzictwa pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”

W 2018 roku świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten jubileusz jest również motywem przewodnim 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, która w dniach 8-9 września 2018 r. odbędzie się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. Tematem tym chcielibyśmy przypomnieć historię odzyskania niepodległości i pokazać dorobek Polaków, którzy w trudnych czasach zaborów nie zapomnieli o swojej polskości, nie szczędzili trudu i ofiary, a niejednokrotnie z własnego życia.

Poprzez obchody EDD chcemy zachęcić do wspólnego odczytywania w zabytkach – niemych świadkach historii – dziejów tych ludzi i ich spuścizny, uzmysłowić jak wiele obiektów ma związek z odzyskiwaniem wolności i suwerenności. Wierzymy, że poznanie i zrozumienie różnorodnego dziedzictwa w kontekście historycznym i społecznym, to lepsze zrozumienie społeczeństwa, w którym żyjemy. Rok 2018 to również Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Jego obchody są okazją do podkreślenia znaczenia kultury europejskiej i przypomnienia o wspólnych wartościach.

W trakcie Europejskich Dni Dziedzictwa zaprosimy Państwa do zamkniętych na co dzień magazynów muzealnych zbiorów. Zaprezentujemy Państwu m.in. obiekty związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości takie jak negatywy prywatnych zdjęć Ignacego Paderewskiego, odezwę Heleny Paderewskiej oraz zdjęcia z obozu Armii Polskiej w Niagara On-the-Lake.

Oprowadzania będą trwały ok. 45 minut, a oprowadzania dla rodzin z dzieci (6-12 lat) potrwają ok. 30 minut.


Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy: w kasie muzeum | telefonicznie: 58 670 41 61 | e-mailowo: kasa@muzeumemigracji.pl

Zbiórka na oprowadzanie na 15 minut przed rozpoczęciem przy muzealnej księgarni.


Plan wydarzenia:

8 września 2018 r.

– 12:00 – oprowadzanie po muzealnych magazynach zbiorów dla rodzin z dziećmi

– 14:00 – oprowadzanie po muzealnych magazynach zbiorów

– 15:00 – oprowadzanie po muzealnych magazynach zbiorów

9 września 2018 r.

– 12:00 – oprowadzanie po muzealnych magazynach zbiorów dla rodzin z dziećmi

– 14:00 – oprowadzanie po muzealnych magazynach zbiorów

– 15:00 – oprowadzanie po muzealnych magazynach zbiorów

Do zobaczenia w Muzeum Emigracji w Gdyni!

***

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków. W Polsce instytucje angażujące się w EDD wspierają edukację o dziedzictwie i wzmacnianie tożsamości lokalnej od 1993 roku. Co roku, w dwa weekendy września, kraje w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, organizują wykładu, wystawy i inne wydarzenia towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje inicjatywie uniwersalnego wymiaru.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia