
15-17.11 | Spotkania literackie: Praca
Czym jest współczesne niewolnictwo i wyzysk? Jak globalne koncerny wpływają na lokalne społeczności? Czy wzrastający konsumpcjonizm sprawia, że coraz więcej czasu poświęcamy na pracę, i czy Polacy pozostają najbardziej zapracowanym narodem w Unii Europejskiej? To tylko wybrane zagadnienia, które poruszymy podczas trzydniowych spotkań literackich z pisarzami prozy non-fiction. Tegoroczna, czwarta edycja spotkań, odbędzie się w dniach 15-17 listopada w Muzeum Emigracji w Gdyni.
Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy czołowych polskich reporterów i reporterki, którzy w swoich książkach piszą o polskim rynku pracy, wybierając perspektywę współczesną lub historyczną.
W trakcie spotkań będziemy rozmawiać o zjawiskach związanych z emigracją zarobkową, problemach bezrobocia i ubóstwa, odwiedzimy świat korporacji i skonfrontujemy panujące w nim zasady z etyką pracy w przedsiębiorstwach rodzinnych i małych zakładach pracy. Porozmawiamy również o tym, czy prawa pracownicze są należycie przestrzegane i czy w Polsce możemy zauważyć poprawę warunków pracy.
Nasze zaproszenie przyjęli: Olga Gitkiewicz, Marek Szymaniak, Marta Madejska, Alicja Urbanik-Kopeć, Joanna Kuciel-Frydryszak, Wojciech Orliński, Ewa Ewart.
Zapraszamy na spotkania autorskie oraz projekcje filmowe, podczas których zaprezentujemy m.in. najnowszy film Ewy Ewart „Klątwa obfitości”, reżyserka będzie gościem spotkania z publicznością.
Dołącz do naszego wydarzenia na FB, aby być na bieżąco.
PROGRAM
SPOTKANIA AUTORSKIE
15 LISTOPADA | PIĄTEK
Marek Szymaniak,
Urobieni. Reportaże o pracy
Rozmawia: Rafał Hetman
17:30 | Sala Kinowa
Olga Gitkiewicz,
Nie zdążę
Rozmawia: Wojciech Szot
19:00 | Sala Kinowa
16 LISTOPADA | SOBOTA
Marta Madejska,
Aleja Włókniarek
Rozmawia: Adriana Rozwadowska
16:00 | Sala Kinowa
Alicja Urbanik-Kopeć,
Instrukcja nadużycia. Służące w XIX-wiecznych polskich domach | Anioł w domu, mrówka w fabryce
Rozmawiają: Natalia Szostak i Justyna Suchecka
17:30 | Sala Kinowa
17 LISTOPADA | NIEDZIELA
Wojciech Orliński,
Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana
14:30|Sala Kinowa
Rozmawia: Tomasz Zacharczuk
Joanna Kuciel-Frydryszak,
Służące do wszystkiego
Rozmawia: Małgorzata Muraszko
16:00 |Sala Multimedialna
Spotkanie z EWĄ EWART
Po projekcji filmu „Klątwa obfitości”
Rozmawia: Agata Kasprolewicz
19:00 |Sala Multimedialna
POKAZY FILMOWE
15 LISTOPADA | PIĄTEK
Sakawa
reż. Ben Asamoah, Belgia, Holandia, 2018, 81 min.
20:00 | Sala Kinowa
16 LISTOPADA | SOBOTA
Czyściciele internetu
reż. Hans Block, Moritz Riesewieck, Niemcy/Brazylia, 2018, 88min.
14:00 | Sala Kinowa
17 LISTOPADA | NIEDZIELA
Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci
reż. Werner Herzog, USA, 2016, 97 min.
13:00 |Sala Kinowa
Klątwa obfitości
reż. Ewa Ewart, Polska, 2018, 70 min.
17:30 | Sala Kinowa
Na pokazach filmowych ilość miejsc ograniczona. Prosimy o pobranie bezpłatnej wejściówki w kasie muzeum w dniu seansu.
DLA DZIECI
16 LISTOPADA | SOBOTA
Spotkanie | Warsztaty
Elżbieta Pałasz, Joanna Czaplewska
Dobra robota. Ceramik, opiekunka fok i inne ciekawe zawody
Prowadzenie: Joanna Czaplewska.
11:00 | Magazyn Tranzytowy
Obowiązują zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl
Ilość miejsc ograniczona. Zapisy na warsztaty dla dzieci rozpoczynają się 4 listopada.
Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.
—
Partnerzy:
Wydawnictwo ADAMADA
Krytyka Polityczna
Non/fiction – nieregularnik reporterski
Dowody na Istnienie
Post Factum
Wydawnictwo AGORA
Wydawnictwo Marginesy
Wydawnictwo Czarne
Patroni medialni:
Co Jest Grane24
Trojmiasto.pl
Wyborcza.pl Trójmiasto
Radio Gdańsk S.A.
—
Marek Szymaniak
GODNOŚĆ I PRACA
„Urobieni. Reportaże o pracy”
Rozmawia: Rafał Hetman
15 LISTOPADA | 17:30 | Sala Kinowa
Reporterski obraz rynku pracy w Polsce widziany przez pryzmat indywidualnych ludzkich historii. Przepracowani, na śmieciowych umowach, bez prawa do urlopu i choroby, biorący nadgodziny, żeby spłacić ratę kredytu, urobieni, żyjący pod presją, bez nadziei na poprawę: maklerzy, sprzątaczki, pracownicy liniowi w fabryce samochodów, ochroniarze, pracownicy call center, pracownicy marketów. Ofiary błędnej polityki społecznej, złych sposobów zarządzania i bezwzględnych praw rynku. Rynku, którym rządzą pracodawcy.
Ponad półtora miliona ludzi pracujących w Polsce żyje w ubóstwie. Przeciętny Polak przepracowuje w roku niemal dwa tysiące godzin, co daje nam drugie miejsce w rankingu najbardziej zapracowanych krajów w Unii Europejskiej. Choć spędzamy w pracy prawie jedną trzecią swojego życia, wciąż niewiele wiemy o mechanizmach rynku pracy i nierównościach panujących wśród zatrudnionych w innych branżach.
(Wydawnictwo Czarne)
Marek Szymaniak – dziennikarz i reporter. Publikował m.in. w miesięczniku Pismo. Magazyn Opinii, Dużym Formacie i tygodniku Newsweek Polska. Jest dwukrotnym finalistą konkursu stypendialnego Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz dwukrotnym finalistą Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej, m.in. za debiutancką książkę Urobieni. Reportaże o pracy.
Rafał Hetman – bloger i reporter. Od 2013 roku prowadzi blog o literaturze faktu CzytamRecenzuje.pl, a także swój podcast, gdzie rozmawia z pisarzami, i kanał na YouTube. Jako reporter publikował w m.in. Gazecie Wyborczej i magazynie Chidusz.
Olga Gitkiewicz
STRATEGIE MOBILNOŚCI
„Nie zdążę”
Rozmawia: Wojciech Szot
15 LISTOPADA | g. 19:00 | Sala Kinowa
Skala wykluczenia komunikacyjnego w Polsce jest ogromna, im dalej od miasta, tym gorzej. Codziennie kilkanaście milionów rodaków zadaje sobie pytanie, jak dojadę do szkoły, do pracy, do lekarza, do urzędu?
Olga Gitkiewicz udała się w podróż po kraju, aby doświadczyć tych samych trudności, co mieszkańcy małych miejscowości, pozbawieni dostępu do publicznego transportu.
W 1989 roku Polska zaciągnęła hamulec awaryjny i wysiadła z pociągu. Potem zaczęła zwijać tory. Parę lat później odstawiła Autosany H9 na zakrzaczony placyk za dworcem PKS. Ludziom powiedziała: radźcie sobie sami.
Gdyby Maria Antonina żyła w Polsce w pierwszej dekadzie XXI wieku, doradziłaby: „Nie mają transportu publicznego? Niech jeżdżą samochodami”.
Witamy w centrum Europy. Tu trzynaście milionów Polaków ma wszędzie daleko.
(Wydawnictwo Dowody na Istnienie)
Olga Gitkiewicz – redaktorka i dziennikarka. Autorka reporterskiej książki Nie hańbi (2017) o realiach polskiego rynku pracy (nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Nagrody Nike i Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej) oraz Nie zdążę (2019). Stypendystka Miasta Stołecznego Warszawa. Współpracuje z Instytutem Reportażu.
Wojciech Szot – dziennikarz, recenzent literacki. Prowadzi blog Zdaniem Szota, na którym pisze głównie o polskiej prozie i reportażu. Jego rozmowy z pisarzami i pisarkami znaleźć można w podcaście pod tą samą nazwą.
Marta Madejska
TO MIASTO ZBUDOWAŁY KOBIETY
„Aleja Włókniarek”
Rozmawia: Adriana Rozwadowska
16 LISTOPADA | g. 16:00|Sala Kinowa
Łódź jest miastem, które zbudowały kobiety. Pracowały przy krosnach, w przędzalniach i w szwalniach. Robotnice przemysłu lekkiego, które dźwigały na swoich barkach odpowiedzialność za całe rodziny. Nocne zmiany i wczesne pobudki, choroby: pylica, reumatyzm, żylaki, nowotwory, wywołane pracą w trudnych warunkach, dyskryminacja i nierówne płace. Dziewczyny dzielne i silne zbudowały Łódź. Marta Madejska przywraca im pamięć.
Tak piękna, mądra i bardzo ważna jest to książka.
Paweł Smoleński
Szły do pracy, kiedy miały po kilkanaście lat, i od tego momentu rytm ich życia wyznaczał tykający zegarek, w takt którego prządka musiała chodzić „jak koń w kieracie”, a całość żywota dzieliła się na trzy etapy: fabrykę, szpital, cmentarz. Nisko opłacane, wykorzystywane przez majstrów i właścicieli, przedwcześnie postarzałe. Dola łódzkich włókniarek stała się jednak siłą napędową zmian. Praca kobiet spowodowała przewrót, wymuszając wprowadzanie nowych przepisów i wywołując rewolucję obyczajową.
(Wydawnictwo Czarne)
Marta Madejska – z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu asystentka muzealna, z pasji pisarka i dziennikarka. Pracuje w Centrum Muzeologicznym Muzeum Sztuki w Łodzi, od 2010 roku związana ze Stowarzyszeniem Topografie, w którym zajmuje się głównie projektami dotyczącymi historii mówionej. Autorka książki reporterskiej o historii robotnic łódzkiego przemysłu włókienniczego Aleja Włókniarek.
Adriana Rozwadowska – dziennikarka działu gospodarczego Gazety Wyborczej, w której pisze o rynku pracy, związkach zawodowych i polityce społecznej, prezenterka niemieckiej telewizji RBB, członkini komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” w Agorze. W swoich tekstach często porusza problematykę problemów, z którymi spotykają się obcokrajowcy.
Alicja Urbanik-Kopeć
SPOŁECZNE ROLE KOBIET W XIX W.
„Instrukcja nadużycia. Służące w XIX-wiecznych polskich domach” | „Anioł w domu, mrówka w fabryce”
Rozmawiają: Natalia Szostak i Justyna Suchecka
16 LISTOPADA | g.17:30|Sala Kinowa
Alicja Urbanik-Kopeć specjalizuje się w historii klasy robotniczej i historii emancypacji w XIX w. Jej pierwsza książka, Anioł w domu, mrówka w fabryce, poświęcona robotnicom fabrycznym pracującym w centralnych ośrodkach przemysłu tekstylnego w Warszawie, Łodzi i Żyrardowie, stawiała pytanie, dlaczego ruch emancypacyjny tak późno dostrzegł w robotnicach nowy rodzaj kobiety.
Najnowsza książka autorki, Instrukcja nadużycia Służące w XIX-wiecznych polskich domach, poświęcona służbie domowej, to portret kolejnej grupy społecznej poddawanej opresji ,wykluczeniu i wyzyskowi.
Intensywny rozwój przemysłu i bogacące się mieszczaństwo tworzyło popyt na zatrudnianie służby. Ze wsi do miast migrują rzesze młodych, niewykształconych kobiet w nadziei znalezienia pracy w domach bogatych fabrykantów. Już po wyjściu z pociągu czyhają pierwsze zagrożenia ze strony nieuczciwych mężczyzn, dlatego Towarzystwo Ochrony Kobiet tworzy patrole dworcowe, które kierują kobiety do biur pośrednictwa pracy, gdzie dostają książeczkę służbową i numer.
Pod koniec XIX wieku w samej tylko Warszawie pracowało prawie 40 tysięcy pokojówek, garderobianych i panien do wszystkiego. Większość w wieku do 25 lat, a 70% analfabetek. Młodych imigrantek ze wsi, samotnych w dużym mieście, bezbronnych. Ta książka jest opowieścią o nadużyciach, których na służących dopuszczali się właściwie wszyscy, którzy się z nimi stykali. Od Kościoła, zainteresowanego zbawieniem ich duszy, ale już nie sprawiedliwą karą dla molestujących panów domu, przez panie, które służbę ignorowały, poniżały i zwalniały z byle powodu, aż do emancypantek i socjalistów, którzy chcieli pomóc, ale nie wiedzieli jak.
(Wydawnictwo Sonia Draga)
Alicja Urbanik-Kopeć – dr kulturoznawstwa, badaczka historii literatury i kultury polskiej XIX wieku. Adiunktka w Instytucie Historii Nauki PAN. Pisze o spirytyzmie, wynalazkach, emancypacji i klasie robotniczej. Autorka książki Anioł w domu, mrówka w fabryce (2018), nominowanej do Nagrody Historycznej „Polityki” i książki Instrukcja nadużycia Służące w XIX-wiecznych polskich domach (2019).
Natalia Szostak – dziennikarka Gazety Wyborczej i Książek. Magazynu do czytania, z wykształcenia iberystka.
Justyna Suchecka – dziennikarka Gazety Wyborczej i Książek. Magazynu do Czytania. Zajmuje się głównie tematyką edukacyjną. Wraz z Natalią Szostak prowadzi na YouTube kanał poświęcony kulturze Krótka Przerwa.
Wojciech Orliński
50. ROCZNICA POWSTANIA INTERNETU (1969-2019)
„Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana”
Rozmawia: Tomasz Zacharczuk
g. 14:30|Sala Kinowa
Rozmowę poprzedzi projekcja filmu „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”, reż. Werner Herzog, USA, 2016, 97 min.
g. 13:00|sala kinowa
Wojciech Orliński bierze pod lupę historię człowieka, dzięki któremu w 1969 roku w Kalifornii uruchomiono pierwsze łącze tego, co potem zaczęto nazywać „internetem”. Zanim wcielono w życie wynalazek genialnego inżyniera z polskiego Grodna, zdążył on pracować przy pierwszym uniwersalnym komputerze UNIVAC, pierwszej rakiecie typu „cruise missile” z głowicą atomową, pierwszych instalacjach zapisu audio-wideo na taśmie magnetycznej w systemie AMPEX, a także przy pierwszym systemie komputerowego rozpoznawania obrazu. Baran przewidział także związane z internetem zagrożenia dla prywatności i demokracji.
(Wydawnictwo Agora)
Paul Baran przybył do Ameryki wraz z rodzicami gdy miał pięć lat. Jego ojciec pierwszą pracę dostał w fabryce butów, natomiast już w drugim pokoleniu Baranowie awansują do klasy wyższej lub wyższej średniej. Etos pracy, fenomen „drugiego pokolenia imigrantów”, amerykański sen… Także o tym opowiada ta książka.
Wojciech Orliński – od 1997 roku związany z Gazetą Wyborczą. Autor wielu książek, w tym powieści science fiction Polska nie istnieje, Internet. Czas się bać i 10 lat emocji. Debiutował leksykonem lemologicznym Co to są sepulki – wszystko o Lemie. W 2017 roku wydał pierwszą biografię Stanisława Lema Lem. Życie nie z tej ziemi. W październiku ukazała się jego najnowsza książka Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana (2019).
Tomasz Zacharczuk – dziennikarz na stałe współpracujący z portalem Trójmiasto.pl, gdzie publikuje recenzje, wywiady i relacje filmowe, na co dzień dziennikarz informacyjny i wydawca w Radiu Wawa Gdańsk
Joanna Kuciel-Frydryszak
NA SŁUŻBIE W CUDZYM DOMU
„Służące do wszystkiego”
Rozmawia: Małgorzata Muraszko
16 LISTOPAD |g. 16:00 |Sala Multimedialna
Joanna Kuciel-Frydryszak opowiada historię wyzysku służby domowej w I poł. XX w. i przywraca pamięć o tysiącach zapomnianych kobiet. Pracowały nawet po osiemnaście godzin na dobę. Gotowały i usługiwały przy stole, froterowały podłogi i czyściły srebra, nosiły węgiel i wynosiły popiół, prały, cerowały. Niejednokrotnie doznawały przemocy ze strony swoich chlebodawców, były wykorzystywane, rodziły nieślubne dzieci, zapadały na choroby weneryczne. Zajmowały najniższą pozycję w hierarchii społecznej, pozbawiane dostępu do edukacji nie miały szansy na odmianę swego losu, odmawiano im wszelkich praw.
Polskie „białe niewolnice” – zapomniana grupa kobiet z najniższej warstwy społecznej z pierwszej połowy XX wieku: niedoceniona, wykorzystywana, upokarzana i przemilczana do dziś. Wiejskie dziewczęta zaczynające służbę najczęściej w wieku lat piętnastu. Pozbawione prawa do urlopu i wypoczynku, na nogach od świtu do nocy. Zarabiające grosze.
(Wydawnictwo Marginesy)
Joanna Kuciel-Frydryszak – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka. Autorka biografii Słonimski. Heretyk na ambonie, nominowanej w konkursach na Historyczną Książkę Roku – im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego, oraz bestsellerowej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny Iłła (2017), nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza. W 2018 roku ukazała się jej książka Służące do wszystkiego , nominowana do Nagrody Historycznej Polityki.
Małgorzata Muraszko – dziennikarka Gazety Wyborczej Trójmiasto, Gazety Wyborczej i Co Jest Grane 24. Pisze artykuły poświęcone muzyce, sztuce oraz literaturze. W chwilach wolnych od kultury pisze o jedzeniu dla Gazety Wyborczej Trójmiasto i Wysokich Obcasów.
17 LISTOPADA | NIEDZIELA
Klątwa obfitości,
reż. Ewa Ewart, Polska, 2018, 70 min.
g. 17:30|sala kinowa
Spotkanie z EWĄ EWART
Rozmawia: Agata Kasprolewicz
g. 19:00 |Sala Multimedialna
Pod koniec 2017 r. rząd Ekwadoru rozpoczął nowy etap wierceń ropy naftowej na najbardziej wrażliwym obszarze Narodowego Parku Yasuni, co wywołało falę protestów. Film dokumentalny „Klątwa obfitości” po raz pierwszy odsłania kulisy i dramat nieudanej Inicjatywy Yasuni, z jej daleko idącymi globalnymi i regionalnymi konsekwencjami. Film ujawnia walkę Ekwadoru o pogodzenie ekologicznych ambicji z trudnymi realiami gospodarczymi oraz znaczącymi interesami naftowymi. To dylemat, z jakim dziś zmaga się cały świat. Dramat Narodowego Parku Yasuni, jak w soczewce, skupia najbardziej palące problemy ekologiczne naszej planety.
W samym sercu lasu deszczowego Ekwadoru toczy się konieczna globalna debata na temat postępu, zrównoważonego rozwoju gospodarczego i zmian klimatycznych. Stawką jest nasze przetrwanie.
Film stawia dwa kluczowe pytania, które dziś stały się jeszcze bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej. Czy powinniśmy zostawić ropę naftową w ziemi? I czym ryzykujemy, zważywszy na ekologiczne konsekwencje kontynuowania wydobycia ropy naftowej, jeżeli odrzucimy radykalną zmianę naszego podejścia do jej eksploatacji na całym świecie? (http://klatwaobfitosci.pl/)
Ewa Ewart – dziennikarka i wielokrotnie nagradzana reżyserka filmów dokumentalnych. Specjalizuje się w tematyce społeczno-politycznej. Przez blisko dwadzieścia lat związana zawodowo z BBC. Laureatka najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie dokumentu, w tym trzykrotnie brytyjskiej Royal Television Society , dwukrotnie nominowana do amerykańskiej nagrody „Emmy”, za film :”Dzieci Biesłanu” otrzymała amerykańską nagrodę Peabody.
Ewa Ewart jest prezenterką pasma filmów dokumentalnych o tematyce zagranicznej w TVN24
POKAZY FILMOWE
Pokazy filmów dokumentalnych ukazujących jak pod wpływem przyśpieszających innowacji technologicznych i rozwoju internetu zmienia się ludzkie środowisko pracy.
15 LISTOPADA| PIĄTEK| g. 20:00|Sala Kinowa
Sakawa, reż. Ben Asamoah, Belgia, Holandia, 2018, 81 min.
W Ghanie na wysypiskach elektronicznych śmieci znajduje się skarbnica informacji. Otwarcie twardych dysków i uzyskanie dostępu do zdjęć i danych osobistych ich byłych właścicieli to stosunkowo prosta sprawa. Grupa internetowych oszustów zwanych Sakawa oszukuje głównie obcokrajowców, szczególnie z Europy. W ubogiej Ghanie to jeden ze skutecznych sposobów na przetrwanie i poradzenie sobie z wszechobecnym bezrobociem. (Against Gravity)
16 LISTOPADA| SOBOTA|g. 14:00|sala kinowa
Czyściciele internetu, reż. Hans Block, Moritz Riesewieck, Niemcy/Brazylia, 2018, 88min.
Każdego dnia co minutę 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube, 450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku. Film śledzi pięciu spośród tysięcy outsourcingowanych przez Dolinę Krzemową „cyfrowych śmieciarzy”, których praca polega na usuwaniu „nieodpowiednich” treści z internetu. Przeciętny „czyściciel” musi codziennie obejrzeć i ocenić tysiące obrazów i nagrań, co pozostawia trwały ślad w jego psychice. ( Against Gravity)
17 LISTOPADA| NIEDZIELA| g. 13:00|sala kinowa
Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci, reż. Werner Herzog, USA, 2016, 97 min.
W dokumencie Lo i stało się Werner Herzog bierze na warsztat internet. Podróż zaczyna od samych źródeł cyfrowej rewolucji – znajdujemy się w pokoju na Uniwersytecie Kalifornijskim, skąd w 1969 roku został wysłany pierwszy mail. Herzog udowadnia, że moment, w którym internet zacznie „śnić sam o sobie” jest już bardzo bliski. Prowadzi widzów poprzez szereg prowokacyjnych rozmów, które pokazują, w jaki sposób internet przekształcił praktycznie wszystkie elementy realnego świata – od biznesu, przez edukację, podróże kosmiczne, po opiekę zdrowotną i w końcu osobiste relacje. (Against Gravity)
Na pokazy filmowe ilość miejsc ograniczona, obowiązuje pobranie bezpłatnej wejściówki w kasie muzeum w dniu seansu, w godzinach pracy kasy.
DLA DZIECI
16 LISTOPADA| SOBOTA| g. 11:00|Magazyn Tranzytowy
Spotkanie |Warsztaty
Elżbieta Pałasz, Joanna Czaplewska,
Dobra robota. Ceramik, opiekunka fok i inne ciekawe zawody
Prowadzenie: Joanna Czaplewska.
Obowiązują zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl
Ilość miejsc ograniczona. Zapisy na warsztaty dla dzieci rozpoczynają się 4 listopada.
Grupa wiekowa: 6-10 lat
Podczas spotkania oraz warsztatów wokół książki Dobra robota. Ceramik, opiekunka fok i inne ciekawe zawody Elżbiety Pałasz i Joanny Czaplewskiej dzieci dowiedzą się o nietypowych profesjach. Odkryją na czym polega praca nurka, projektanta mebli czy marynarza (i wiele innych). Każdy uczestnik otrzyma zestaw kart z zadaniami do kreatywnego wypełniania – będzie mógł załadować statek, zaprojektować krzesło czy pomóc farmerowi obsadzić grządki.
—
Informujemy, że wydarzenie będzie rejestrowane (zapis foto) dla celów dokumentacyjnych i promocyjnych Organizatora. Udział w wydarzeniu równoznaczny jest z wyrażaniem przez uczestnika zgody na utrwalanie i rozpowszechnianie jego wizerunku. Jeśli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie swojego wizerunku, koniecznie zgłoś się do Organizatora przed rozpoczęciem wydarzenia.