Ładowanie Wydarzenia

22

sier.

Odbyło się

22.08 | Spotkania z książką. Kasper Bajon – Fuerte

Kiedy?

22 sierpnia

18:00 - 19:30

Podziel się

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Kasperem Bajonem poświęcone jego najnowszej książce „Fuerte”. Rozmowę poprowadzi Joanna Wiśniowska.

Spotkanie odbędzie się stacjonarnie, w holu Dworca Morskiego, ale będzie można je też oglądać online. Widzów transmisji zachęcamy do zadawania pytań na czacie!

22.08.2020 godzina 18:00

Link do streamingu:

Osoby biorące udział w spotkaniu offline prosimy o zapoznanie się z nowym regulaminem Muzeum: http://www.polska1.pl/pl/dzialania/aktualnosci/zmiany-w-regulaminie-zwiedzania

Fuerteventura należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich. W starożytności i średniowieczu mieszkali tu Guanczowie, tajemniczy lud, którego kultura nie przetrwała najazdu kolonizatorów. Zatrzymywali się tu konkwistadorzy w drodze do obu Ameryk, do brzegu przybijali piraci. Od zawsze była miejscem wygnania. W 1924 został na nią zesłany poeta i filozof Miguel de Unamuno. Pod koniec lat trzydziestych XX wieku swoje małe królestwo stworzył tutaj Niemiec Gustav Winter, chętnie goszczący nazistów; legenda głosi, że ukrywał ich także po 1945 roku. Później reżim generała Franco urządził na wyspie kolonię karną dla homoseksualistów. Dziś Fuerteventurę odwiedzają turyści z całego świata, którym przedstawiana jest jako „wakacyjny raj”, choć z rajskością w istocie niewiele ma wspólnego.

Wyspy to miejsca szczególne. Ich mieszkańcy inaczej patrzą na życie, śmierć, na przeszłość i przyszłość. Otoczeni przez wodę, która jest równocześnie gwarantem przetrwania i źródłem zagrożeń, żyją w wiecznym rozdarciu pomiędzy tym, co trwałe, a tym, co ulotne. Kasper Bajon wybrał Fuerteventurę na swój dom. Poznał jej nieoczywistą historię, zmierzył się z duchami przeszłości, doświadczył udręk teraźniejszości. Jego książka to nie kompendium wiedzy o wyspie, raczej zaproszenie do wspólnego snucia opowieści o zamierzchłym świecie.

Kasper Bajon (ur. 1983) – pisarz, poeta, filmowiec. Studiował w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Wydał trzy powieści i trzy tomy poetyckie. Wiersze i prozę publikował także m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Dwutygodniku”, „Twórczości”, „Śląsku”, „Kontekstach”, „Wyspie”, „Ricie Baum” oraz „Więzi”. Był stypendystą ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Jego debiutancki film Via Carpatia (2018), który współreżyserował z żoną Klarą Kochańską, był prezentowany na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Od kilku lat mieszka w El Cotillo na Fuerteventurze.

Joanna Wiśniowska – dziennikarka związana z Gazetą Wyborczą. Publikuje w Wysokich Obcasach.

 

Kiedy?

22 sierpnia 2020

18:00 - 19:30

Podziel się

Nadchodzące wydarzenia