Ładowanie Wydarzenia

8

grud.

Odbyło się

85. urodziny Dworca Morskiego z udziałem Danuty Stenki i Roberta Więckiewicza

Kiedy?

8 grudnia

08:00 - 16:00

Podziel się

W dniu 85. urodzin Dworca Morskiego zapraszamy na niezwykły spektakl-słuchowisko z udziałem Danuty Stenki i Roberta Więckiewicza, zrealizowane na podstawie listów emigrantów

8 grudnia 1933 roku Gdynia stała się centrum na mapie ruchu pasażerskiego całej Polski. To właśnie z otwartego tego dnia budynku Dworca Morskiego Polacy wyruszali w daleki świat, a przy Nabrzeżu Francuskim cumowały legendarne polskie transatlantyki.

W tym roku urodziny Dworca Morskiego to święto, podczas którego wraz z zaproszonymi artystami i uczestnikami wyruszamy w pełną emocji i wzruszeń podróż w czasie i przestrzeni. Kanwą wydarzenia słowno-muzycznego są listy polskich emigrantów, które odzwierciedlają emocje ludzi opuszczających kraj bądź przebywających na emigracji. Do udziału zaprosiliśmy Danutę Stenkę i Roberta Więckiewicza, którzy na żywo czytać będą wybrane fragmenty listów emigrantów, świadectw indywidualnych ludzkich losów. Aby oddać emocje towarzyszące emigrantom zarówno z końca XIX wieku jak i współczesnym, na potrzeby spektaklu starannie wyselekcjonowaliśmy 30. listów pochodzących ze zbiorów Muzeum Emigracji w Gdyni.

Widowisko wyprodukowane będzie w technice binauralnej. Oznacza to, że osoby siedzące na widowni wyposażone zostaną w słuchawki przez które słuchać będą nie tylko głosów aktorów, ale także całej gamy specjalnie przygotowanych dźwięków: odgłosu odpływającego statku pasażerskiego z tłumem podróżnych na pokładzie, dźwięków ulicy w Nowym Jorku dokąd przybywali emigranci.
W ten sposób wykreujemy dźwiękowy świat, zapisany w listach Polaków opuszczających kraj. Widowisko odbędzie się przy akompaniamencie muzyki wykonywanej na żywo przez zaproszonych do współpracy muzyków. Spektaklowi towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana oprawa wizualna.

8 grudnia | godz. 19:00 | Muzeum Emigracji w Gdyni

Bilety w cenie 10 zł dostępne w kasie Muzeum Emigracji w Gdyni.

Kiedy?

8 grudnia 2018

08:00 - 16:00

Podziel się

Nadchodzące wydarzenia