Ładowanie Wydarzenia

8

grud.

Odbyło się

88. Urodziny Dworca Morskiego – spotkanie o architekturze i premiera audiospaceru po Dworcu Morskim

stacjonarne, online dorośli darmowe polski

Grafika. centralnie umieszczony rysunek architektoniczny budynku Dworca Morskiego, w którym mieści się Muzeum Emigracji w Gdyni. Na dole narysowana oś czasu od 1933 do 2021 roku. W górnym lewym rogu napis "AUDIOSPACER PO DWORCU MORSKIM dostępny bezpłatnie w Muzeum migracji w Gdyni". W prawym górnym rogu Grafika złożona z czterech sześcianów ułożonych po 2, wyglądem przypominając nakrętki i ułozonych w liczbę 88. Napis 88. "URODZINY DWORCA MORSKIEGO w GDYNI 1933 2021”.
Kiedy?

8 grudnia

18:30 - 19:30

Gdzie?

Muzeum Emigracji

Wydarzenie na facebooku
Podziel się

Dworzec Morski, siedziba Muzeum Emigracji znajdująca się w samym sercu gdyńskiego portu, obchodzi w tym roku 88. urodziny. Z tej okazji przygotowano dwa wydarzenia: spotkanie o architekturze Dworca oraz wyjątkowy audiospacer po budynku, którego premiera będzie miała miejsce właśnie 8 grudnia. Weźcie ze sobą słuchawki!

Kiedy: 08.12.2021 r., godz. 18:30
Gdzie: Muzeum Emigracji w Gdyni, Magazyn Tranzytowy (koło Globusa)

„O architekturze Dworca Morskiego” – spotkanie

Poznajcie fascynującą historię Dworca Morskiego, która trwa już 88 lat! Jak funkcje pełnił budynek w przeszłości? Jakim modernizacjom i przebudowom ulegał na przestrzeni lat? Jak zmieniał się jego obraz w oczach mieszkanek i mieszkańców Gdyni i Trójmiasta? O tych i wielu innych tematach porozmawiają Anna Orchowska-Smolińska oraz Grzegorz Piątek. Rozmowę poprowadzi Szymon Jocek.

Spotkanie będzie również transmitowane na muzealnym kanale YouTube.

Transkrypcja spotkania otworzy się po kliknięciu w ten tekst.

Rozmowa będzie tłumaczona na Polski Język Migowy.

Ważne informacje!
Biorąc pod uwagę aktualne obostrzenia dotyczące organizacji wydarzeń kulturalnych i bezpieczeństwo naszych gości udział w spotkaniu wymaga bezpłatnej rezerwacji miejsca, której można dokonywać w Kasach muzeum: telefonicznie (w godz. pracy kas: pon.: nieczynna, wt.: 10:00-19:00, śr.-niedz.: 10:00-17:00) pod numerem +48 58 670 41 61 lub mejlowo: kasa@muzeumemigracji.pl. Przed wydarzeniem będzie można odebrać w kasie bezpłatną wejściówkę upoważniającą do udziału w spotkaniu.

Wejście na spotkanie bez rezerwacji będzie możliwe jeśli pozwolą na to limity.

Dokonanie zgłoszenia uczestnictwa równoznaczne jest z wyrażeniem zgody na przetwarzanie przez Muzeum danych osobowych ujętych w zgłoszeniu. Dane te przetwarzane są wyłącznie przez okres i dla celów niezbędnych do rezerwacji. Więcej informacji nt. zasad przetwarzania danych osobowych: https://polska1.pl/rodo/ .

 

Audiospacer po siedzibie Muzeum Emigracji w Gdyni to nie tylko dawka wiedzy o modernistycznej architekturze Dworca Morskiego, ale również niezwykła opowieść, przekazywana z perspektywy bohaterki, której głosu udzieliła Magdalena Cielecka. To spacer po budynku, wciągająca historia z elementami storytellingu i wyjątkowe doznania słuchowe. Audiospacer zaprojektowaliśmy jako immersyjne doświadczenie, pozwalające zanurzyć się słuchaczom i słuchaczkom w historię przewodniczki- zdolnej architektki, która z Dworca Morskiego wyrusza do „wielkiego świata” na pokładzie transatlantyku.

Audiospacer będzie dostępny bezpłatnie na stronie muzeum. Najlepiej odsłuchać go na miejscu, w budynku Dworca Morskiego. Ze względu na udźwiękowienie sugerujemy użycie słuchawek. Czas trwania wynosi około godziny.


Anna Orchowska-Smolińska
– architektka i designerka. Największą uwagę poświęca przestrzeniom przemysłowym miast portowych, zajmując się nie tylko ich badaniem, ale także wyznaczaniem ram ochrony konserwatorskiej. Na temat powstania i architektury portu w Gdyni napisała pracę doktorską, a jej książka poświęcona tejże tematyce zostanie wydana w przyszłym roku. Prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.

Grzegorz Piątek – krytyk architektury, publicysta, pisarz, z wykształcenia architekt. Opublikował książki: „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski – architekt salonu i władzy” (2021) i „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” (2020, finalistka Nagrody Literackiej Nike 2021). Obecnie pracuje nad książką o przedwojennej Gdyni.

Szymon Jocek – historyk sztuki. Należał do zespołu realizującego stałą ekspozycję Muzeum Emigracji. Obecnie kieruje pracami Działu Wystawy Stałej i odpowiada za program wolontariatu instytucji. Jego zainteresowania badawcze obejmują w szczególności architekturę dwudziestolecia międzywojennego oraz powojenny modernizm na Pomorzu.

*Informujemy, że wydarzenie będzie rejestrowane (zapis foto) dla celów dokumentacyjnych i promocyjnych Organizatora. Udział w wydarzeniu równoznaczny jest z wyrażeniem przez uczestnika zgody na utrwalanie i rozpowszechnianie jego wizerunku. Jeśli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie swojego wizerunku, koniecznie zgłoś się do Organizatora przed rozpoczęciem wydarzenia.

Kiedy?

8 grudnia 2021

18:30 - 19:30

Gdzie?

Muzeum Emigracji

Wydarzenie na facebooku
Podziel się

Nadchodzące wydarzenia