Kino-ja. Spotkanie z Marianem Marzyńskim

Spotkanie z Marianem Marzyńskim, reżyserem, dokumentalistą, emigrantem.
Niedziela, 20 sierpnia 2017, godz. 16.00-18.00, sala kinowa w Muzeum Emigracji w Gdyni

Motywem przewodnim spotkania jest M/S Batory, losy polskich emigrantów oraz osobiste doświadczenia Mariana Marzyńskiego, filmowca i emigranta. Najsłynniejszy polski transatlantyk oraz powracający do kraju rodacy byli bohaterami filmu „Powrót statku”, głośnego debiutu reżyserskiego Mariana Marzyńskiego, który zostanie wyświetlony – wraz z filmem „Pożegnanie z ojczyzną” – podczas spotkania.

Marian Marzyński w latach 60. należał do najpopularniejszych ludzi w Polsce jako współtwórca i gospodarz emitowanych na żywo programów telewizyjnych takich jak „Turniej miast”. Debiutuje dokumentem „Powrót statku”, nagrodzonym w 1964 roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym. W roku 1969, jako emigrant „marcowy” wyjechał do Danii, następnie do USA.

Kontynuował karierę filmową kręcąc z sukcesem filmy dokumentalne. Dwukrotny laureat nagrody Emmy. Uczył młodych amerykańskich filmowców, m.in. Gusa Van Santa. Nakręcił wiele filmów poświęconych tematyce Holocaustu, z których najsłynniejszym jest „Sztetl”. Jednym z najbardziej niezwykłych filmów jest „Anya”, nagrywana przez 20 lat filmowa opowieść o córce.

W trakcie spotkania przedpremierowa prezentacja autobiografii Mariana Marzyńskiego „Kino-ja. Życie w kadrach filmowych”. To opowieść o filmowej drodze autora, pasjonująca nie tylko ze względu na swoją tematyczną zawartość, ale także na nowatorską konstrukcję książki o filmie. Narracji literackiej towarzyszy druga,obrazowa, którą ogląda się nie jak album, ale jak dzieło ekranowe.

 

Spotkanie poprowadzi Grzegorz Rogowski, znawca polskich transatlantyków. Jego książka „Pod polską banderą przez Atlantyk” otrzymała nominację w kategorii najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku w 2016 roku w konkursie „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego. Autor wielu artykułów historycznych. Ostatnio napisał „Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji”. Współpracownik Muzeum Emigracji w Gdyni. Obecnie pracuje jako filmograf w Filmotece Narodowej

Powrót statku” (1963) – reportaż z powitania w porcie gdyńskim rodaków zza oceanu przybyłych na pokładzie M/S Batory.

Pożegnania z ojczyzną” – dokument ukazujący pożegnania pasażerów statku, którzy zaczynają zastanawiać się nad swoją przyszłością i ponownym powrotem do ojczyzny. Opowiadają o pobycie w Polsce, pokazują zdjęcia rodzinne. Melancholijne wspomnienia przeplatają się ze scenami beztroskiej zabawy na pokładzie: śpiewaniem polskich piosenek, tańcami ludowymi, recytacją wierszy.