Klimat i migracje. Spotkanie z prof. Szymonem Malinowskim i Filipem Springerem

Jaki jest ślad węglowy przeciętnego Polaka? Jak możemy poradzić sobie z wytwarzanym nadmiarem CO2? Jak zmiany klimatyczne wpłyną na przemieszczania się ludności? Czy państwa Europy są gotowe na falę migracji klimatycznych? Zapraszamy na spotkanie z prof. Szymonem Malinowskim, profesorem nauk o Ziemi, dyrektorem Instytutu Geofizyki UW.

Streaming:

W lutym 2020 roku fala potężnych pożarów dewastowała środowisko naturalne Australii. Rok później media na cały świecie informują o pęknięciu himalajskiego lodowca i powodzi niszczącej tamę na rzece Alaknanda w Indiach. Dziś o wpływie i skutkach działalności człowieka na klimat mówią już nie tylko aktywiści. Świadomość społeczeństwa w tym temacie rośnie. Rośnie również temperatura atmosfery, która od czasu rewolucji przemysłowej zwiększyła się o 1’C. Czy jesteśmy jeszcze w stanie powstrzymać następujące zmiany klimatyczne i migracje ludności będące ich skutkiem?

O przyszłości klimatycznej Polski, Europy i całego świata porozmawiamy z prof. Szymonem Malinowskim z Instytutu Geofizyki UW – bohaterem słynnego filmu dokumentalnego „Można panikować”. Na spotkanie online transmitowane na kanale YouTube Muzeum Emigracji w Gdyni zapraszamy w piątek, 12.02.2021 r. o godz. 18:00. Rozmowę z profesorem poprowadzi Filip Springer – reportażysta, autor artykułu „Ssanie próżni” opublikowanego w 6. numerze „Polskiego Przeglądu Migracyjnego”.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Muzeum Emigracji w Gdyni zabiera głos w sprawie klimatu. Najnowszy, 6. numer „Polskiego Przeglądu Migracyjnego” poświęciliśmy szeroko rozumianym migracjom klimatycznym i środowiskowym – tym międzynarodowym i tym wewnątrz krajów. Autorami tekstów są zarówno antropolodzy, oceanografowie, jak i prawnicy badający zmiany prawa międzynarodowego czy popularyzatorzy wiedzy o zmianach klimatu. Magazyn jest dostępny do pobrania w formacie: PDF, EPUB i MOBI.

—-

prof. dr hab. Szymon Malinowski – dyrektor Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Fizyk atmosfery, specjalista od fizyki chmur i opadów, turbulencji, modelowania numerycznego procesów atmosferycznych, pomiarów i analizy danych. Uczestnik wielu międzynarodowych i krajowych kampanii badawczych, popularyzator nauki. Współautor książki Nauka o klimacie.

Filip Springer autor cykli reporterskich oraz książek, m.in. Miedzianka. Historia znikania, Wanna z kolumnadą, 13 pięter, Miasto Archipelag, Źle urodzone, Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Współtwórca festiwalu MiedziankaFest i Szkoły Ekopoetyki przy Instytucie Reportażu.