Koncert JAZZ4RARE
Informujemy, że wszystkie dostępne wejściówki na koncert zostały zarezerwowane. Zapraszamy do oglądania transmisji LIVE z koncertu na YouTube Muzeum Emigracji w Gdyni.
Luty jest miesiącem, w którym przypominamy o rzadkich chorobach i solidaryzujemy się z osobami, które z rzadką chorobą żyją na co dzień. Co roku, w ostatni dzień lutego przypada Światowy Dzień Chorób Rzadkich (Rare Disease Day, RDD). Do tej pory lekarze rozpoznali i opisali ponad 6 tysięcy chorób rzadkich, ale regularnie opisują kolejne. Gdyby każdej z nich poświęcić pół strony w podręczniku akademickim dla studentów medycyny, to podręcznik taki miałby aż 3 tysiące stron! Większość, bo aż 72% chorób rzadkich, ma podłoże genetyczne. Większość chorób pojawia się w dzieciństwie, ale są też takie, które ujawniają się dopiero u osób dorosłych i mogą dotyczyć wszystkich dziedzin medycyny.
Wszystkie działania podejmowane w ramach Światowego Dnia Chorób Rzadkich mają na celu budowanie coraz większej świadomości społecznej nt. chorób rzadkich oraz wyzwań stojących przed osobami i rodzinami nimi dotkniętymi. W tym roku po raz trzeci w Gdyni, Polsce i być może w Europie odbędzie się koncert JAZZ4RARE!
Dlaczego jazz? W naszym odczuciu jazz pozytywnie wpływa na ciało i duszę, także osób dotkniętych chorobami rzadkimi. Drugą przesłanką jest fakt, że muzyka jazzowa to często improwizacja, to mieszanka talentu, wiedzy, szczęścia i intuicji. To ciągłe stąpanie po ziemi nieodkrytej, eksplorowanie nieznanego, to często improwizowane wyprawy w niewiadomym kierunku, tak jak podpowiada serce i rozum. Dokładnie tak samo jest z działaniami na rzecz chorób rzadkich, a skoro jazz i choroby rzadkie mają tyle wspólnego, to dlaczego ich nie połączyć?
Dlaczego Muzeum Emigracji? Ponownie czerpiąc z własnych doświadczeń wiemy, że diagnoza choroby rzadkiej słyszana przez rodziców dziecka jest zarazem końcem i początkiem, swoistym momentem cezury, który zamyka jeden etap i otwiera inny, będący pewnego rodzaju podróżą w poszukiwaniu terapii, leczenia czy stabilizacji. W przeważającej większości przypadków jest to podróż w nieznane, bez jasno zdefiniowanego kierunku – to emigracja ze strefy komfortu do nowego życia, życia z chorobą rzadką. Nie ma zatem lepszego miejsca niż Muzeum Emigracji w Gdyni, by połączyć jazz i podróż w świat chorób rzadkich.
W ramach tegorocznej edycji Jazz4Rare 2022 26 lutego 2022 r. o godz. 18:00 w Muzeum Emigracji oraz na kanale YouTube Muzeum Emigracji w Gdyni usłyszymy Irka Zapolska Quartet oraz Krystyna Stańko Quintet.
Koncert poprowadzi Kamil Wicik.
Organizatorami koncertu są: Fundacja Bohatera Borysa, Owszem Studio, Miasto Gdynia oraz Muzeum Emigracji w Gdyni
Patronami honorowymi koncertu są: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Patronat medialny: Jazz Forum, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl
Zapraszamy Was do emigracji w niezapomniane jazzowe stany ducha wypełnione dobrem dedykowanym osobom i rodzinom dotkniętym chorobami rzadkimi.
Do zobaczenia!
Poniżej przedstawiamy zasady dotyczące udziału bezpośredniego w Wydarzeniu pt. Jazz4Rare2022:
- Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona.
- Udział w Wydarzeniu jest nieodpłatny, lecz wymaga odebrania wejściówki w Kasie Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1 (dalej – Muzeum).
- Rezerwacji można dokonywać w kasie Muzeum dzwoniąc pod nr tel. +48 58 670 41 61 bądź pisząc maila na adres: kasa@muzeumemigracji.pl z podaniem liczby rezerwowanych wejściówek.
- Rezerwacje nieodebrane minimum na godzinę przed koncertem będą anulowane, a wejściówki wrócą do ogólnodostępnej puli i mogą być odebrane przez dowolne osoby bezpośrednio przed koncertem.
- Udział w koncercie jest dobrowolny, wymaga natomiast przestrzegania ogólnie obowiązujących przepisów i dobrych praktyk dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, a w szczególności:
a) Zasłanianie ust i nosa wyłącznie za pomocą maseczki.
b) Zachowanie minimum 1,5-metrowej odległości między uczestnikami koncertu. - Z uwagi na charakter Wydarzenia i potencjalny udział osób z grup szczególnie wrażliwych na ryzyko infekcji, prosimy o dobrowolne okazywanie wolontariuszom po wejściu na teren Muzeum Unijnego Certyfikatu Covid (UCC) potwierdzającego fakt przyjęcia szczepienia zgodnego z obowiązującym schematem szczepień.
- Prosimy Państwa o rozważne i odpowiedzialne uczestnictwo w Wydarzeniu, w tym również i rezerwację wejściówek. W przypadku braku możliwości udziału w Wydarzeniu będziemy zobowiązani za informację zwrotną do kasy Muzeum o rezygnacji z bezpośredniego udziału w koncercie (nawet w dniu Wydarzenia). Pozwoli to nam na sprawne zarządzanie dostępnym limitem miejsc, a tym samym umożliwi innym chętnym udział w Wydarzeniu.
- Dla osób, które nie mogą bezpośrednio uczestniczyć w koncercie przygotowaliśmy transmisję „na żywo” z koncertu, która również dostępna będzie nieodpłatnie na kanale YouTube Muzeum i nie będzie wymagała uprzedniej rejestracji ani zgłoszenia.
Dodatkowo 28 lutego kolorami symbolizującymi choroby rzadkie – czyli różowym, zielonym i błękitnym – rozbłyśnie kilkanaście rozpoznawalnych budynków i budowli we Wrocławiu, Gdyni, Sopocie, Gdańsku, Pruszczu Gdańskim, Szczecinie, Warszawie, Lublinie, Poznaniu, Bytowie i Malborku. W Gdyni rozświetlony zostanie budynek Muzeum Emigracji w Gdyni.
—
Projekt Irka Zapolska Quartet jest próbą połączenia współczesnej, otwartej wizji jazzu instrumentalnego z mainstreamowym podejściem do wokalistyki jazzowej. W 2019 roku kwartet zdobył Grand Prix Ladies’ Jazz Festival w Gdyni. W tegorocznym konkursie na Indywidualność Jazzową 57. edycji festiwalu Jazz nad Odrą uzyskali nagrodę specjalną dla Irki Zapolskiej oraz II miejsce dla zespołu Irka Zapolska Quartet.
Kompozycje zespołu opowiadają o postrzeganiu rzeczywistości przez pryzmat wartości i utartych opinii. To historia o dojrzewaniu i próbie poszukiwania własnej tożsamości po drugiej stronie lustra. W przygodzie towarzyszy nam tajemnicza postać oraz jej podróż przez surrealistyczny świat pełen paradoksów oraz groteskowych figur. Warstwa tekstowa utworów jest oniryczną wariacją na temat znanych nam z dzieciństwa opowiadań. Poprzez ścieranie się z kolejnymi przeciwnościami absurdalnego świata stanowi próbę interpretacji otaczającej nas rzeczywistości.
Krystyna Stańko – wokalistka jazzowa, autorka tekstów, kompozytorka, pedagog, laureatka wielu nagród, w tym medalu Gloria Artis 2014. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, od kilkunastu lat pracuje jako wykładowca śpiewu w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Nagrała dwanaście albumów, zarówno z muzyką autorską jak i we współpracy z innymi twórcami: Kobiety, Do dziesięciu, Tryby, Usłysz mnie, Secretly, Cuda Ogłaszają, Kropla Słowa, Snik, Novos Anos, Pociąg do Piosenki, Aquarius – The Orchestra Session (w aranżacjach Krzysztofa Herdzina), Fale. Na stałe współpracuje z czołówką polskiego jazzu: Dominikiem Bukowskim, Piotrem Lemańczykiem, Marcinem Wądołowskim, Cezarym Konradem, a od kilku lat ze swoim synem Mikołajem Stańko.
Na jej płytach pojawili się tacy artyści jak Maciej Obara, Mateusz Smoczyński, Ze Luis Nascimento, Sri Hanuraga, Paul Rutschka, Irek Wojtczak, Jacek Królik, Piotr Żaczek, Jan Gałach i in. Koncertowała w Kanadzie, Rosji, Szwecji, Norwegii, Litwie, Niemczech, Białorusi, Rumunii, Czechach, Finlandii, a także na wielu festiwalach w Polsce: m.in. Jazz Jantar, Jazz nad Odrą, Novum Jazz Festival, Hałda Jazz, Jazzonalia, Warsaw Summer Jazz Days i in. Jest wielokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska, a także laureatką Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Była dwukrotnie nominowana do Nagrody Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku z zespołem (0-58). Najnowsza płyta Fale, nagrana w trio z Dominikiem Bukowskim i Piotrem Lemańczykiem, powstała w czasie pandemii i miała swoją premierę w grudniu 2020 na Festiwalu Jazz Jan-tar.