Ładowanie Wydarzenia

3

grud.

Odbyło się

Miejsca, których nie ma: Małgorzata Szejnert

Kiedy?

3 grudnia

08:00 - 16:00

Podziel się

3 grudnia | 16.00

Muzeum | sala kinowa

Jak polski mit utraconych Kresów ma się do rzeczywistości? 3 grudnia o 16.00 w Muzeum Emigracji Małgorzata Szejnert opowie, jak historia i współczesność spotyka się na Polesiu.

„Ciągle traktujemy Kresy jako duchem nasze, polskie, a przecież nawet gdy znajdowały się w państwie polskim, były nasze tylko do pewnego stopnia” – opowiadała Małgorzata Szejnert w jednym z wywiadów. Jej książka Usypać góry. Historie z Polesia – przez recenzentów nazwana jedną z najciekawszych i najlepszych pozycji literatury faktu, jakie ukazały się w ostatnich latach – jest próbą zderzenia polskiego mitu Kresów z obecną rzeczywistością, połączenia historii ze współczesnością.

Przez wiele lat szefowa działu reportażu „Gazety Wyborczej” i mentorka najwybitniejszych polskich reporterów, Szejnert szukała przede wszystkim intrygujących bohaterów różnych narodowości, stanów i czasów. Pisze m.in. o żyjącym w XIX wieku Napoleonie Ordzie – dokumentaliście ginącego świata, którego rysunki dworów, pałaców i kościołów dawnej Rzeczypospolitej są często jedyną po nich pozostałością, amerykańskiej podróżniczce Louise Boyd, która w latach 30. XX wieku zjeździła Polesie swoim packardem, generale Carton de Wiart, weteranie brytyjskich wojen w Afryce, wieloletnim gościu ordynata dawidgródeckiego Karola Mikołaja Radziwiłła czy Rachel Weizmann z Motolu, która urodziła piętnaścioro dzieci, była matką pierwszego prezydenta Izraela i babką siódmego. Wszystkie te opowieści składają się na skomplikowany obraz krainy, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi, a jednocześnie w której do końca II wojny światowej zginęła lub została przemieszczona połowa ludności.

Spotkanie poprowadzi Magdalena Grzebałkowska, reporterka i pisarka, autorka m.in. książek Beksińcy. Portret podwójny, za którą otrzymała Śląski Wawrzyn Literacki i 1945. Wojna i pokój, która weszła do finału Nike 2016 i zdobyła Nagrodę Czytelników „Gazety Wyborczej”.

Miejsca, których nie ma to cykl spotkań w Muzeum Emigracji w Gdyni poświęcony miejscom, które należą już do przeszłości, ale jednocześnie nie dają o sobie zapomnieć. Wspominamy je z nostalgią lub wręcz przeciwnie – usilnie próbujemy zepchnąć w niepamięć. Gośćmi są autorzy reportaży poświęconych takim miejscom. Do tej pory gościliśmy Marcina Kąckiego, autora nominowanej do tegorocznej NIKE książki Białystok. Biała siła, czarna pamięć, Macieja Krupę, Piotra Mazika i Kubę Szpilkę, autorów książki Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem oraz Filipa Springera, autora książki Miasto Archipelag.

Małgorzata Szejnert
Dziennikarka, współzałożycielka „Gazety Wyborczej” i przez prawie piętnaście lat szefowa działu reportażu w tym dzienniku, opiekunka i mentorka najwybitniejszych polskich reporterów młodego pokolenia – Mariusza Szczygła, Wojciecha Tochmana, Jacka Hugo-Badera. Autorka wielu książek, m.in. Szczecin: Grudzień, Sierpień, Grudzień (z Tomaszem Zalewskim), Sława i infamia (rozmowa z prof. Bohdanem Korzeniewskim), Czarny ogród (2007), Wyspa klucz (2009) oraz Dom żółwia. Zanzibar (2011). Za Czarny ogród została uhonorowana Nagrodą Mediów Publicznych COGITO oraz była nominowana do Nagrody Literackiej NIKE, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.

Kiedy?

3 grudnia 2016

08:00 - 16:00

Podziel się

Nadchodzące wydarzenia