Ładowanie Wydarzenia

29

sier.

Odbyło się

Premiera: Hipolit Śmierzchalski – HIPO FOTO

Kiedy?

29 sierpnia

08:00 - 16:00

Podziel się

Hipolit to człowiek orkiestra. Grał na skrzypcach, gitarze, fortepianie, śpiewał, stepował, biegał – zdobył mistrzostwo Polski na 3000 m z przeszkodami, skakał, biegał na nartach, pływał trzy lata w kadrze narodowej, malował, narysował kilkadziesiąt tysięcy rysunków, fotografował, oświetlał w teatrze, zapraszano go do wielu znanych galerii jako krytyka sztuki. Był przyjacielem i guru młodzieży. Fotografia zawsze była przy nim. Przyjaciele do tej pory często mówią o nim:

„Ale Hipo to jest Hipo!”.

 

Muzeum Emigracji w Gdyni oddaje w ręce Czytelników publikację „Love Boat. Rozkosze rejsów »Stefanem Batorym« na fotografiach Hipolita Śmierzchalskiego”, w którym zaprezentowano wybór fotografii autorstwa Hipolita Śmierzchalskiego (1925–2012), dokumentujących życie codzienne na pokładzie ostatniego z polskich transatlantyków TSS „Stefan Batory”.

Zgromadzone w albumie zdjęcia stanowią wybór, którego dokonali kuratorzy wystawy: dr Adam Mazur oraz Nicolas Grospierre spośród ponad 10 tysięcy klatek negatywowych oraz fotografii znajdujących się w zbiorach Muzeum Emigracji w Gdyni. Kolekcja ta stanowi wyimek z bogatego dorobku Hipolita Śmierzchalskiego. Osoba fotografa stanowiła integralny element życia codziennego na pokładzie statku przez ponad dekadę. Jego zdjęcia dokumentowały życie dzienne oraz nocne, a teraz po latach pozwalają nam zajrzeć do wnętrz statku, wziąć udział w rejsie z niemal pełnym zachowaniem rytmu dnia i zaplanowanych atrakcji. Taka też jest sama wystawa, która przenosi zwiedzających na pokład transatlantyku, w sposób dyskretny pozwalając podglądnąć ulotne chwile trwającego właśnie rejsu.

Oddajemy w Państwa ręce album zawierający bogaty wybór zdjęć oraz towarzyszące mu teksty krytyczne, których autorzy przyglądają się zarówno samym fotografiom, jak i osobie ich autora oraz życiu codziennemu na pokładzie „Stefana Batorego”.

W imieniu Muzeum Emigracji w Gdyni pragnę złożyć najserdeczniejsze podziękowania rodzinie Hipolita Śmierzchalskiego za przekazanie fotografii oraz negatywów do muzealnych zbiorów.

Życzę dobrej podróży

Karolina Grabowicz-Matyjas
dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni

Kiedy?

29 sierpnia 2019

08:00 - 16:00

Podziel się

Nadchodzące wydarzenia