
11
wrze.
Odbyło się

Przenosimy SJESTĘ! W związku z odbywającym się dnia 8 sierpnia wydarzeniem sportowym – Enea IRONMAN Gdynia i utrudnieniami logistycznymi z nim związanymi, informujemy, że nasze niedzielne wydarzenie SJESTA planowane tego dnia w Muzeum Emigracji w Gdyni zostaje przeniesione z 8 sierpnia na sobotę 11 września. Program wydarzenia pozostaje bez zmian. Za niedogodności przepraszamy. Mamy jednak nadzieję, że spotkamy się 11 września na tarasie widokowym muzeum, pogoda nam dopisze i będziemy wspólnie relaksować się przy dźwiękach muzyki i dobrej kawie, a na koniec zwiedzimy wystawę „Klimaks”.
Na nowej wystawie czasowej “Klimaks” opowiadamy o wyjazdach Polaków do Ameryki Południowej i relacji z przyrodą. W niedzielę 11 sierpnia, w muzealnych przestrzeniach Dworca Morskiego, zrelaksujemy się w klimacie Argentyny i Brazylii.
Zapraszamy na SJESTĘ: sobotni relaks na tarasie Muzeum Emigracji w Gdyni!
Przez cały dzień będziecie mogli odpocząć z widokiem na gdyński port i wpływające do niego statki, posłuchać setów djskich w wykonaniu czołowych trójmiejskich twórców i napić się yerba mate. W programie roślinne zwiedzanie wystawy Klimaks z botanikiem, wymiennik roślin, porady o pielęgnacji roślin, a także opowieści i prezentacja parzenia kawy.
Zapewniamy przyjemna atmosferę, strefę odpoczynku z leżakami i oprawą muzyczną, za którą odpowiadać będzie Tomek Hoax i towarzyszący mu didżeje, bar przygotowany przez Bimbeer i solidną dawkę wiedzy od zaproszonych ekspertów.
Liczymy na słońce i przyjemną bryzę, ale w razie złej pogody przeniesiemy się do wnętrz Dworca: czy sjestowaliście kiedyś na leżakach w muzeum? 🙂
Wydarzenie jest częścią programu towarzyszącego wystawie „Klimaks”, którą można zwiedzać do końca października 2021 roku.
Wstęp wolny!
Program Sjesty:
start 11:00
wymiana roślinna (Schronisko dla Roślin), muzyka (Tomek Hoax + tba), bar (Bimbeer)
11:00-17:00
otwarte warsztaty z tworzenia osłonek dla roślin, dla dzieci w wieku 5-12 lat pod opieką dorosłych (Schronisko dla Roślin)
12:00-13:15
„Od krzewu do filiżanki” – opowieści i prezentacja parzenia kawy (Palarnia Kawy Nieczapla, Paweł Grzęda)
13:30-14:15
porady i wskazówki „Dobór i pielęgnacja roślin” (Przemysław Baranow)
14:30-15:15
oprowadzanie roślinne po wystawie Klimaks (Przemysław Baranow)
15:30 – 16:15
porady i wskazówki „Rozmnażanie i odmładzanie roślin” (Przemysław Baranow)
16:30-17:15
oprowadzanie roślinne po wystawie Klimaks (Przemysław Baranow)
*
Fundacja Schronisko dla Roślin zaprasza na rośliny wymiennik w godzinach 11:00-18:00!
Przynoście rośliny doniczkowe, szczepki lub sadzonki, których macie za dużo i wymieniajcie na inne. Przyjmiemy wszystko – od malutkich szczepek po wielkie palmy! Możecie też przynieść nadwyżki swoich warzywnych czy owocowych upraw! Może akurat znajdzie się coś czego brakuje w Waszej domowej dżungli. Wymieniamy się roślinami na zasadzie gabarytowej. Nie przynosimy chorych roślin. Jeżeli aktualnie nie macie nic w zanadrzu, nic nie szkodzi! Od godziny 17:00 będziemy rozdawać rośliny, które zostały. ZA DARMO.
Czekamy na Was w godzinach:
11:00-17:00 – wymiana roślin
17:00-18:00 – rozdawanie roślin
Co więcej w godzinach 11:00-17:00 odbędą się warsztaty tworzenia osłonek do roślin!

Na warsztatach zapoznacie się z alternatywnymi możliwości wykorzystania kartonów. Podczas spotkania będziemy formować tekturę tak, aby powstały z niej nowoczesne osłonki na doniczki, które będziemy wspólnie ozdabiać. Warsztaty przeznaczone są głównie dla dzieci w wieku 5-12 lat, pod opieką dorosłych! Polecamy zabrać ze sobą ulubioną roślinę, aby dopasować do niej osłonkę.

Fundacja Schronisko dla Roślin powstała w listopadzie 2015 roku. Głównym zadaniem fundacji jest dbanie o to, aby niechciane rośliny nie trafiały na śmietnik. Przez stronę na Facebooku prowadzą adopcje roślin na terenie całej Polski. Schronisko tworzą cztery miłośniczki roślin – Kasia i Magda z Warszawy, Monika z Bydgoszczy i Milena z Gdańska. Każda w swoim mieście szerzy ideę less waste. Organizują targi roślinne, stacjonarne wymiany roślin oraz warsztaty o tematyce roślinnej. Działania kierują do różnych grup wiekowych i środowiskowych. Współpracują ze szkołami, ośrodkami kultury i kawiarniami. Uważają, że dzielenie się roślinami oraz wiedzą o nich jest bardzo ważne. To właśnie one dają nam życiodajny tlen oraz uczą nas cierpliwości, dbałości oraz czułości.
*
„Od krzewu do filiżanki” – opowieści i prezentacja o ziarnie kawy i yerbie
12:00-13:15
W trakcie trwania wykładu prowadzący zaprezentuje parzenie kawy metodą Chemex, oraz cascarę we frenchpressie. Opowiadać będzie o warunkach uprawy krzewu kawowca, o gatunkach kawowca i różnicach botanicznych i sensorycznych między nimi (arabica i robusta). Podzieli się wiedzą na temat tego, jak owoce kawowca są zbierane, opowie o różnych metodach obróbki ziarna, oraz o segmentach, dzięki którym są one wprowadzane na rynek. Omówi proces sortowania i selekcji względem jakości, oraz po krótce proces palenia kawy w palarni. Dodatkowo podzieli się cenną wiedzą o popularnym napoju z ameryki południowej – yerbie.
Prezentację poprowadzi Paweł Grzęda, z kawą związany od 12 lat, kiedy to na Cyprze został zarażony kulturą kawową. Zwolennik kaw jednorodnych parzonych metodami alternatywnymi, chociaż największą frajdę sprawia mu malowanie mlekiem na powierzchni espresso. Od 10 lat trzyma pieczę nad kawiarnią Retro na gdańskiej starówce, gdzie jako Head Barista szkoli kadrę i dba o jakość wydawanych napojów. Od 3 lat zaprzyjaźniony z gdańską palarnią kawy Nieczapla Coffee Roasters, gdzie pomaga w doborze ziarna, ale co ważniejsze, prowadzi segment szkoleniowy dla domowych pasjonatów oraz kawiarni w celu poprawienia ich umiejętności.

*
Jak odpowiednio pielęgnować domową „dżunglę”? Na którym parapecie ustawić hoyę, a gdzie dobrze poczuje się calathea? Zapraszamy na spotkania roślinne z botanikiem Przemkiem Baranowem, który udzieli cennych porad i wskazówek na temat przesadzania, nawożenia i doboru światła odpowiednego dla konkretnych gatunków. Dowiemy się, w jaki sposób delikatnie pozbyć się niechcianych, roślinnych lokatorów oraz jak odpowiednio pozyskać nowe rośliny i odmłodzić te, które straciły estetyczny wygląd. W niezobowiązującej atmosferze na tarasie muzeum z Przemkiem porozmawiamy dwukrotnie:
-
13:30 – 14:15 – O doborze i pielęgnacji roślin
-
15:30 – 16:15 – O rozmnażaniu i odmładzaniu roślin
*
Jakie rośliny spotkamy na wystawie „Klimaks”? Co charakteryzuje epifity i dlaczego są tak wyjątkowe? O „zielonych” bohaterach i bohaterkach wystawy oraz o migracji jako o wspólnej wędrówce roślin i ludzi opowie biolog i botanik Przemysław Baranow. Zapraszamy serdecznie na roślinne oprowadzania.
Spotykamy się przy punkcie widokowym, na początku Korytarza Magazynu Tranzytowego o 14:30 i 16:30.
Dr Przemysław Baranow, konsultant merytoryczny Muzeum Emigracji w Gdyni przy wystawie czasowej „Klimaks”. Od 2011 roku pracuje jako adiunkt w Katedrze Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Autor ponad czterdziestu artykułów, monografii i wystąpień konferencyjnych poświęconych taksonomii i różnorodności biologicznej storczykowatych. Uczestnik czterech wypraw badawczych w rejony tropikalne Afryki i Ameryki Południowej.

*
Odpoczynek na leżaku? Widok na port? Yerba czy cos zimnego?
Zapraszamy na taras, gdzie sklep Bimbeer zapewni niesamowite doznania smakowe!
W ofercie wyszukane pozycje z lokalnych browarów rzemieślniczych #BimbeerLokalnie, niezabranie również propozycji z ameryki południowej!
Bimbeer to nie tylko sklep, ale przede wszystkim ludzie, który budują społeczność wokół kraftowych alkoholi. Prowadzą wyspecjalizowane sklepy z kraftowym alkoholem, a także szkolenia i degustacje.
Płatność karta i gotówką 😉
*
Więcej informacji w krótce!