Ładowanie Wydarzenia

23

wrze.

Odbyło się

Spotkania wokół „Klimaksu”: o przyrodzie w mieście

stacjonarne, online dorośli darmowe polski

Kiedy?

23 września

18:30 - 19:30

Gdzie?

Muzeum Emigracji

Podziel się

Wystawa „Klimaks” to nowe spojrzenia na relacje między środowiskiem naturalnym a człowiekiem. Opowiada o doświadczaniu odmienności przyrody przez polskich osadników migrujących do Ameryki Południowej na przełomie XIX i XX wieku.

Jaka jest nasza relacja z przyrodą? Czy żyjąc w betonowych miastach mamy z nią jeszcze kontakt? Czy współczesna architektura miejska sprzyja życiu w zgodzie z naturą? Czy proekologiczne rozwiązania w projektowaniu są wdrażane w miastach, w których żyjemy? Jaki potencjał drzemie w miejskich nieużytkach i czym jest czwarta przyroda?

O współczesnym doświadczaniu przyrody w mieście, znaczeniu i roli roślin oraz miejskim aktywizmie porozmawiają Kasper Jakubowski, Jan Mencwel i Magdalena Milert. Dyskusję poprowadzi Filip Springer.

***
Wstęp wolny.
Rozmowa tłumaczona na polski język migowy (PJM), tłumaczą: Barbara Parda, Natalia Stepańczak.

Spotkanie będzie również transmitowane na muzealnym kanale YouTube – link do transmisji: https://www.youtube.com/watch?v=SmjKMrl3vPA

Transkrypcja spotkania otworzy się po kliknięciu w ten tekst.

***
Kasper Jakubowski – pomysłodawca, współtwórca i prezes Fundacji Dzieci w Naturę, zajmującej się edukacją ekologiczną dzieci i rodzin w przyrodzie miasta. W swoich badaniach zajmuje się problematyką nieużytków i adaptacją czwartej przyrody na nowe kategorie parków miejskich, udostępnieniem terenów przyrodniczych w miastach na cele edukacji ekologicznej.

Jan Mencwel – animator kultury, aktywista, publicysta, współzałożyciel stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, ruchu miejskiego działającego od 2013 r. autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta” wydanej w 2020 r. przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

Magdalena Milert – absolwentka Politechniki Śląskiej. Architektka, Urbanistka. W swoich social media jako @pieing opowiada o gospodarce przestrzennej, architekturze, urbanistyce oraz psychologii i przestrzeni. Brzmi nudnie? Niesłusznie. Merytoryczna wiedza przeplatana memami potrafi być bardzo wciągająca!

Filip Springer – pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce.

***

Spotkanie organizowane jest w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej „Klimaks” otwartej do 31 października.

***
Informujemy, że wydarzenie będzie rejestrowane (zapis foto) dla celów dokumentacyjnych i promocyjnych Organizatora. Udział w wydarzeniu równoznaczny jest z wyrażaniem przez uczestnika zgody na utrwalanie i rozpowszechnianie jego wizerunku. Jeśli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie swojego wizerunku, koniecznie zgłoś się do Organizatora przed rozpoczęciem wydarzenia.

Dziękujemy za znakomitą frekwencję w muzeum oraz online! 🌿Poniżej krótka fotorelacja z wydarzenia, autorami są Łukasz Laskowski i Ania Wróblewska.

 

Tagi:
Kiedy?

23 września 2021

18:30 - 19:30

Gdzie?

Muzeum Emigracji

Podziel się

Nadchodzące wydarzenia