Ładowanie Wydarzenia

9

wrze.

Odbyło się

Spotkanie promujące katalog do wystawy czasowej „Klimaks”

stacjonarne dorośli darmowe polski

Kiedy?

9 września

18:30 - 18:30

Gdzie?

Muzeum Emigracji

Podziel się

9 września 2021 r. I godz. 18:30 I Magazyn Tranzytowy

Wystawa czasowa „Klimaks” opowiada o pierwszych grupach polskich osadników w Ameryce Południowej oraz o ich obecnie żyjących potomkach. Punktem wyjścia do wystawy były relacje łączące człowieka z naturą, w szczególności konsekwencje jakie w środowisku przyrodniczym wywołują ludzkie migracje.

Katalog towarzyszący wystawie ”Klimaks” podąża za pro-ekologicznym konceptem kuratorskim. Znajduje to odzwierciedlenie zarówno w doborze tekstów, jak i w sposobie w jaki katalog został zaprojekowany. Jednocześnie publikacja stanowi rodzaj osobnego, obszernego komentarza do wystawy, głównie za sprawą tekstów o charakterze historycznym, przybliżających dzieje emigracji ludności z ziem polskich na tereny dzisiejszej Brazylii i Argentyny.

Podczas spotkania promującego katalog gościć będziemy Katarzynę Wąsowską – współautorkę projektu „Czekając na Śnieg” oraz Adam Mazura, autora tekstu zatytułowanego „Czekając na Śnieg. W kierunku fotografii socjologicznej XXI wieku”, napisanego specjalnie do katalogu. Porozmawiamy m.in. o okolicznościach związanych z początkami projektu, o tym jak autorki docierały do bohaterów zdjęć i jak przebiegała współpraca w artystycznym tandemie. Obecność Adama Mazura, zawodowo zajmującego się pisaniem o fotografii, będzie okazją do zadania pytania o wyjątkowość sposobu postrzegania tematu w zdjęciach Wąsowskich oraz o indywidualny sposób patrzenia, odróżniający dokonania Wąsowskich od prac innych twórców młodego pokolenia, również zajmujących się fotografią. W spotkaniu weźmie udział kurator – Maksymilian Bochenek, który przybliży m.in. kulisy pracy nad artystyczną koncepcją katalogu oraz opowie o głównej idei, która przyświecała twórcom katalogu.

W spotkaniu udział wezmą:

Katarzyna Wąsowska – współautorka projektu fotograficznego „Czekając na Śnieg”

Adam Mazur – autor tekstu „Czekając na Śnieg. W kierunku fotografii socjologicznej XXI wieku”.

Maksymilian Bochenek – kurator wystawy „Klimaks”

Prowadzenie: Joanna Majchrzak

Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy (PJM)

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny

Osoby obecne na spotkaniu promocyjnym otrzymają bezpłatnie egzemplarz katalogu. Ilość dostępnych katalogów jest ograniczona.

Transmisja wydarzenia:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury –  państwowego funduszu celowego.

Tagi:
Kiedy?

9 września 2021

18:30 - 18:30

Gdzie?

Muzeum Emigracji

Podziel się

Nadchodzące wydarzenia