Ładowanie Wydarzenia

4

czer.

Odbyło się

Spotkanie z artystami Joanną Malinowską & C.T. Jasperem / „HALKA/HAITI. 18°48’05″N 72°23’01″W”

stacjonarnestationary dorośliadults darmowefree polski i innePolish and others

Plakat wystawy o nazwie Suplement. Na jasnoróżowo -białym tle widać scenę grupową z opery Halka wystawionej w wiosce na Haiti. Aktorzy ubrani w historyczne stroje z epoki a obok nich widać koze, która przypadkiem weszła na scenę przez przypadek
Kiedy?

4 czerwca

17:00 - 20:00

Wydarzenie na facebooku
Podziel się
Szykujcie się na unikatowe wydarzenie w Trójmieście! Rozmowy z artystami emigrantami o sztuce, wrażliwości na zmiany i trudnych sytuacjach migracyjnych. 4 czerwca o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Joanną Malinowską i C.T. Jasperem – artystami, którzy pochodzą z Gdyni i od wielu lat mieszkają/tworzą/wykładają w Nowym Jorku. Przylatują specjalnie z USA do Muzeum Emigracji na spotkanie, które poprowadzi historyczka sztuki, kuratorka i badaczka Aleksandra Grzonkowska.
Malinowska i Jasper są autorami wielokanałowej projekcji wideo pt. „Halka/Haiti. 18°48’05”N 72°23’01”W”, stworzonej dla Pawilonu Polskiego na Biennale Sztuki w Wenecji w 2015 roku.
To filmowa dokumentacja wystawienia znanej polskiej opery „Halka” w haitańskiej wiosce Cazale. Widownią byli tam „Le Polone” – czyli potomkowie polskich żołnierzy z legionów napoleońskich. W 1802 i 1803 roku zostali tam wysłani przez Napoleona Bonapartego, by pomóc zdusić bunt pochodzących z Afryki niewolników na ówczesnym kolonialnym San Domingo. Polacy ostatecznie sprzeciwili się dowódcom i stanęli po stronie walczących o wolność rewolucjonistów.
***
Spotkaniem tym rozpoczynamy nowy cykl w Muzeum Emigracji pt. „SUPLEMENT”. W okresie kilku miesięcy pokażemy trzy interwencje artystyczne, które zostaną czasowo włączone w narrację wystawy stałej. Do projektu zaprosiliśmy artystki i artystów sztuk wizualnych, zajmujących się problematyką wykluczeń i uprzedzeń w procesie migracji.
***
Wstęp wolny
Miejsce spotkania: Magazyn Tranzytowy, przy wejściu na wystawę stałą
Projekcja wideo „Halka/Haiti. 18°48’05”N 72°23’01”W” zostanie uruchomiona po spotkaniu. Pokaz odbędzie się w ostatniej sali na wystawie stałej, która tego dnia będzie czynna do godz. 20:00. Wejście na podstawie bezpłatnego biletu dostępnego w kasie muzeum.
***
Joanna Malinowska, absolwentka wydziałów rzeźby uniwersytetów Rutgers i Yale. W swej twórczości oscylującej pomiędzy różnorodnymi mediami – rzeźbą, wideo, działaniami pefromatywnymi – porusza tematy związane z antropologią, zderzeniem kultur i muzyką. Od 2001 roku współpracuje z Canada Gallery w Nowym Jorku. Jej prace były wystawiane między innymi w Sculpture Center, Art in General i Postmasters w Nowym Jorku, Saatchi Gallery i Nottingham Contemporary w Wielkiej Brytanii, Espace Culturel Louis Vuitton w Paryżu, CSW Zamek Ujazdowski i Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Malinowska brała udział w 1 Biennale Sztuki w Moskwie i Whitney Biennial 2012 w Nowym Jorku.
C.T. Jasper, urodzony w Polsce, mieszka i pracuje w Nowym Jorku i Ułan Bator. W swej twórczości sięga po środki wyrazu z pogranicza różnorodnych mediów, lecz koncentruje się głównie na filmie i elektroniczno-partyzanckich interwencjach w istniejące dzieła sztuki filmowej. Jego ostatnie projekty to między innymi Erased (2013), Sunset of the Pharaohs (2014) oraz Vertigo (2015). Projekty C.T. Jaspera były prezentowane w Stanach Zjednoczonych i Europie, ostatnio na wspólnej wystawie z Joanną Malinowską „Związki rozwiązki” w Muzeum Sztuki w Łodzi
Aleksandra Grzonkowska, historyczka sztuki, kuratorka, badaczka. Fundatorka i prezeska Fundacji Kultury Wizualnej Chmura, odpowiedzialna za jej program artystyczny, badawczy i kuratorski. Obecnie pracuje w NOMUS / Nowym Muzeum Sztuki, dziale Muzeum Narodowego w Gdańsku. Doktorantka Historii Sztuki na Uniwersytecie Gdańskim.
***
Informujemy, że wydarzenie będzie rejestrowane (zapis foto) dla celów dokumentacyjnych i promocyjnych Organizatora. Udział w wydarzeniu równoznaczny jest z wyrażaniem przez uczestnika zgody na utrwalanie i rozpowszechnianie jego wizerunku. Jeśli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie swojego wizerunku, koniecznie zgłoś się do Organizatora przed rozpoczęciem wydarzenia.
***
Patroni medialni:
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Radio TOK FM
Trójmiasto.pl
SZUM
NN6T
tawa
Kiedy?

4 czerwca 2022

17:00 - 20:00

Wydarzenie na facebooku
Podziel się

Nadchodzące wydarzenia