Plakat. Na całą wysokość i szerokość plakatu ludzka dłoń. Na środku napis Watch Docs. Prawa człowieka w filmie. 27-29.10.2023 Muzeum Emigracji w Gdyni. Wstęp bezpłatny.

Festiwal filmów dokumentalnych „Watch Docs” gościnnie w Muzeum Emigracji w Gdyni

Od 27 do 29 października zapraszamy do Muzeum Emigracji w Gdyni na 21. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. To wyjątkowa okazja do refleksji i zgłębienia ważnych tematów społecznych i kulturowych. Nie przegapcie tego wydarzenia! Wstęp bezpłatny.

„Watch Docs” to jedno z dwóch największych na świecie wydarzeń  filmowych poświęconym prawom człowieka, którego organizatorem od 2001 roku jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W ciągu trzech dni zaprezentujemy filmy dokumentalne związane z prawami człowieka, tożsamością, ekologią, walką o wolność i interesującym nas szczególnie w 2023 roku zagadnieniem codzienności. Projekcje poprzedzone będą wprowadzeniem, do przygotowania którego zaprosiliśmy ekspertki ekspertów zajmujących się współczesną problematyką cywilizacyjną.


📅 Kiedy: 27-29.10.2023

📍 Gdzie: Muzeum Emigracji w Gdyni / Sala kinowa

💰 Koszt: WSTĘP JEST BEZPŁATNY! Liczba miejsc jest ograniczona.

Szczegółowe informacje na temat wyświetlanych filmów pod tym linkiem 


🎥 PROGRAM POKAZÓW FILMOWYCH:

27.10.2023 (piątek)

godz. 18:00 – Prelekcja z udziałem Karoliny Cieślik-Jakubiak – (Bariery dźwięku)

godz. 18:30 – „Gardłowa sprawa” (100 min)

godz. 20:30 – „Zakaz filmowania” (24 min)

godz. 21:00 – „Tęczowe sny” (28 min)

Karolina Cieślik-Jakubiak – dziennikarka, studentka iranistyki. Naukowo zainteresowana historią irańskiego nacjonalizmu i dyskursami etniczności na Bliskim Wschodzie. Najchętniej pisze o Iranie i historii islamu, współpracując m.in. z Krytyką Polityczną, Magazynem Kontakt czy Glissandem. Hobbystycznie śledzi przecięcia nacjonalizmu i kultury popularnej w Iranie.


28.10.2023 (sobota)

godz. 12:00 – Prelekcja z udziałem Aleksandry Włodarczyk – (Walka o przyszłość)

godz. 12:30 – „Moda od nowa” (100 min)

godz. 14:30 – „Kupa pieniędzy” (84 min)

godz. 16:00 – „Wszystko, co żyje” (94 min)

Aleksandra Włodarczyk – ekspertka w zakresie zrównoważonej mody, edukatorka, autorka portalu swiadomykonsumentmody.pl, właścicielka agencji oferującej wsparcie dla firm odzieżowych w pozyskiwaniu rozwiązań zrównoważonych.

Branżę modową zna od podszewki. Przez 18 lat pracowała w branży fashion w obszarach zarządzania marką, produktem oraz sklepami. Współpracowała m.in. z markami Dr. Martens, Pepe Jeans, Replay, Skechers, Orsay, Top Secret, Reserved, House, Cropp, Tatuum, Medicine, Diverse, Quiosque. Od 10 lat specjalizuje się w pozyskiwaniu surowców i fabryk pod produkcję mody oraz w zakupie mody masowej oraz zrównoważonej. Przez 8 lat prowadziła własną agencję działającą się w tym obszarze i obsługującą duże polskie marki sieciowe.

 


29.10.2023 (niedziela)

godz. 12:00 – Prelekcja z udziałem dr Magdaleny Lesińskiej – (praktyki walki i oporu)

godz. 12:30 – „Młoda Białoruś” (53 min)

godz. 13:45 – „Rozjaśnić mrok” (80 min)

godz. 15:30 – „Duchy Morii” (25 min)

Dr hab. Magdalena Lesińska – Zastępczyni Dyrektora w Ośrodku Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Przewodnicząca Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk. Absolwentka Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie i Uniwersytetu Wrocławskiego, stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej. Główne obszary zainteresowań badawczych dotyczą polityki państwa pochodzenia wobec diaspory oraz aktywności politycznej Polonii i Polaków za granicą. Tematem ostatnio realizowanych przez nią projektów badawczych jest białoruska diaspora w Polsce. Jest autorką i redaktorką wielu publikacji, w tym monografii, artykułów i recenzji naukowych. Najnowsze książki to „30 wykładów o migracjach” (2023; współredaktor Marek Okólski) oraz „Niełatwe związki – relacje polityczne między państwem pochodzenia a diasporą. Polska i polska diaspora w okresie przełomu 1989 roku i później” (2019).


 

Festiwal jest organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, we współpracy z Muzeum Emigracji w Gdyni.

Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations.

Partnerzy festiwalu: Naczelna Rada Adwokacka, Rainbow.

Patroni medialni: OKO.press, ngo.pl