Kreacje – Relacje | Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5-9 lat

Od października 2024 do czerwca 2025 zapraszamy do Muzeum Emigracji w Gdyni na kolejny cykl warsztatów, których celem będzie wzmacnianie rodzinnych więzi i rozwijanie kompetencji emocjonalno-społecznych. Warsztaty będą okazją do wspólnej zabawy, odkryć, uruchomienia kreatywności, a także ćwiczenia uważności i regulacji emocji.

Mamę, tatę, a może babcię lub wujka? Kogo tym razem zabierzesz do muzeum, aby wspólnie uczestniczyć w Waszej rodzinnej misji?

Podczas warsztatów odwiedzimy tajemnicze muzealne zakamarki, zagramy w gry planszowe, będziemy budować z klocków, brudzić się i malować, poznamy też sympatycznego kraba, który niedawno zamieszkał w naszym Muzeum.

Warsztaty odbywają się w godzinach 11.00-12.30
Koszt udziału w warsztatach: 15 zł/os., kolejne dziecko 10 zł/os. Obowiązują zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl. Prosimy podać: imię i nazwisko dziecka, jego wiek, numer telefonu opiekuna oraz termin warsztatów.

PAŹDZIERNIK

06.10 Misja: rodzinka

Krab Kłębek bywa bardzo ciekawski. Chętnie pozna członków Waszej rodziny! Wspólnie z Kłębkiem stworzycie rodzinne drzewo supermocy. Porozmawiamy o sprzyjających ładowaniu wewnętrznych baterii rodzinnych rytuałach oraz wartościach takich jak miłość, radość i nadzieja, które na co dzień budują naszą wspólnotę.

20.10 Kierunek: wartości

Kapitan statku i jego przyjaciel krab Kłębek dobrze wiedzą, że w morze wypływa się tylko z busolą! Na lądzie w obieraniu kierunków pomagają kompasy. W życiu to wartości są naszym wewnętrznym „kompasem” – na kolejnym spotkaniu przyjrzymy się im ze szczególną uwagą. Opowiedz, jak wyobrażasz sobie wartości i pomóż nam zbudować je…z klocków!

LISTOPAD

10.11 W labiryncie emocji

Wśród eksponatów na naszej wystawie stałej ukryły się rozmaite emocje – poszukajmy ich razem! W trakcie pierwszego listopadowego spotkania zastanowimy się, czym właściwie są nasze uczucia, spróbujemy je nazwać i opisać. Przy pomocy farb i pędzli stworzymy teczkę pełną emocji – niech będzie naszym „listem w butelce” dla  ludzi z przyszłości!

24.11 Gdzie to się schowało?

Czy jesteście gotowi, by wcielić się w rolę pracownika/pracownicy agencji detektywistycznej? Jeśli tak, nasz dobry znajomy – krab Kłębek zaprasza do pełnej tajemnic szpiegowskiej rozgrywki i wspólnego ćwiczenia spostrzegawczości.

GRUDZIEŃ

1.12 Magia grudnia

Krab Kłębek to nowy lokator Muzeum Emigracji w Gdyni, a także podróżniczy ekspert z bogatym doświadczeniem. Chętnie pozna nasze tradycje i rodzinne rytuały związane z wybranymi grudniowymi świętami, odwdzięczy się też podobnymi ciekawostkami z różnych stron świata. Jakie świąteczne zwyczaje kultywujecie w Waszych rodzinach? Nie możemy się doczekać Waszych „grudniowych” opowieści!

STYCZEŃ

26.01 W krainie marzeń

Rodzina to nie tylko wspólne cele i plany – to także marzenia, które razem snujemy i..spełniamy! W styczniu wyruszymy w fascynującą podróż do krainy marzeń, sporządzimy także ich mapę na cały rok 2025.

LUTY

09.02 W ciele się nie mieści!

Wracamy do tematu uczuć – tym razem sprawdzamy, co zrobić z tymi, które czasami szczególnie intensywnie wypełniają nasze ciała? W jaki sposób „uwolnić” emocje i regulować je tak, by nie narobić sobie przy tym kłopotów? I po co w ogóle nam uczucia? Do wspólnych zabaw i ćwiczeń pomagających w wewnętrznej regulacji i uspokojeniu zaprasza nasz dobry znajomy, krab Kłębek!

23.02 Co za historia!

Lubicie opowiadać historie? A może wolicie ich słuchać? Spotkanie zaczniemy od rzucenia kośćmi i stworzenia własnej opowieści. Rozpuśćcie wodze wyobraźni, wcielcie się w rolę dziennikarzy/dziennikarek i uwiecznijcie wybrane zdarzenia w kolumnach gazetowych wiadomości!

MARZEC

09.03 Ups!

Co zrobić, gdy coś pójdzie nie tak, jak zaplanowaliśmy? Krab Kłębek nie boi się porażek, dlatego w marcu zaprasza do rozmowy o tym, jak i czego można się z nich nauczyć. W pracy z niełatwym tematem niepowodzeń wykorzystamy gry i zagadki, pochylimy się też nad wyzwaniami związanymi z ochroną wód Bałtyku – w trakcie warsztatów stworzymy wspólną księgę, która dostarczy dobrych rad w przypadku pojawienia się niepowodzeń.

23.03 Wyraź to!

Na świecie istnieje wiele różnych sposobów komunikacji – oprócz rozmowy, możemy przekazywać sobie informacje przy pomocy znaków, dźwięków, gestów czy obrazów.  Na kolejnym spotkaniu w Muzeum Emigracji w Gdyni sięgniemy do języka ciała: zagramy w kalambury, wykorzystamy ruch i taniec – sprawdzimy, jak i na ile skutecznie posługujemy się w komunikacji tymi narzędziami.

KWIECIEŃ

06.04 Przez żołądek do serca

Niedzielny bulion, słoik śliwkowych konfitur, a może drożdżowy placek z maślaną kruszonką? Ciekawe, jak pachniałaby książka kucharska Waszej rodziny? Jakie są Wasze ulubione potrawy? Ciekawski krab Kłębek chętnie się tego dowie, zaprosi Was do testu smaku i węchu, a także tworzenia książek kucharskich, które zabierzecie ze sobą do domów.

27.04 Kierunek: dobrze mi z Wami!

Każdy z nas ma różne potrzeby i co za tym idzie, różne drogi do równowagi. Na kolejnym spotkaniu stworzymy rodzinne mapy prowadzące do szczęścia, spokoju, miłości i przyjemności, a drogi do nich ułożymy z popularnych, kolorowych klocków.

MAJ

11.05 Zero waste – zero nudy!

Na kolejnych wiosennych warsztatach wykorzystamy różne materiały w duchu „zero waste” i nadamy im nowe znaczenia, funkcje oraz kształty. Odkryjemy nieskończony potencjał fantazji i odpowiemy na pytanie: jak można poradzić sobie z nudą? W Muzeum Emigracji mamy na to wiele sposobów!

25.05 Gdzie ucho zaprowadzi…

Muzealna wystawa stała to nie tylko ciekawe zdjęcia i eksponaty – to także angażujące zmysł słuchu i pobudzające wyobraźnię dźwięki – tym razem uważnie przysłuchamy się im w trakcie muzealnej wycieczki. Zastanowimy się też, czy śmiech może mieć kształt, jeśli tak – jak go sobie wyobrażamy? Jak mógłby wyglądać sygnał odpływającego statku? Przy pomocy farb stworzymy obrazkową bibliotekę dźwięków.

CZERWIEC

08.06. Podróż do przeszłości

Czy podroż w przeszłość jest możliwa? My wiemy, jak cofnąć się w czasie! Skorzystamy z tajnych zapisków muzeum – wszystko po to, by wspólnie odkrywać gry i zabawy z przeszłości.

Spotkania poprowadzi B. Gontarzpsycholog, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji w Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym. Posiada certyfikat ukończenia Studium Terapii Dzieci i Młodzieży, a także Akademii Profilaktyki i Terapii Uzależnień Behawioralnych. Stale współpracuje z Uniwersytetem SWPS w Sopocie, Fundacją Młodorośli w Gdyni, KORA Medica i Muzeum Emigracji w Gdyni. Od 10 lat prowadzi różne formy oddziaływań rozwojowych z zakresu psychologii kierowane do szerokiego spektrum grup, m.in. kadry pedagogicznej, osób studiujących, rodziców i opiekunów, kadry medycznej i więziennej, osób uczących się w szkołach na różnych poziomach edukacji. Na co dzień realizuje prywatną praktykę psychologiczno – psychoterapeutyczną, w ramach której pracuje z nastolatkami, rodzinami i dorosłymi.

  • 00

    dni

  • 00

    godzin

  • 00

    minut

  • 00

    sekund

Data

lis 24 2024

Czas

11:00 - 12:00
Kod QR