Warsztaty genealogiczne „Łączymy historie” – dla średniozaawansowanych

Tworzysz drzewo genealogiczne swojej rodziny? A może masz wśród krewnych emigrantów? Szukasz źródeł, dzięki którym lepiej poznasz ich losy? Te warsztaty są dla Ciebie! Pierwsze zajęcia „Łączymy historie” odbędą się 10 listopada o godz. 17.30 w czytelni Muzeum Emigracji. Poprowadzi je pasjonat genealogii, Dominik Pactwa, który dotarł do przodka urodzonego w 1752 roku! Zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl.

Poszukiwania genealogiczne mogą okazać się emocjonującą przygodą! Skany list pasażerów wypływających z europejskich portów, dokumenty związane z ubieganiem się o obywatelstwo, spisy ludności, metryki, archiwa państwowe i kościelne skrywają informacje o naszych przodkach. Zajęcia zatytułowane „Łączymy historie”, w dwóch blokach – dla początkujących i średniozaawansowanych – pomogą w dotarciu do tych cennych zasobów oraz nauczą jak z nich korzystać.

Warsztaty dla osób, które rozpoczęły już swoją przygodę z genealogią, odbywać się będą w każdy trzeci wtorek miesiąca i każdego miesiąca będą miały inny temat przewodni. Zostaną oparte na prezentacji wybranych stron internetowych oraz praktycznych zadaniach związanych z odszukiwaniem w omawianych bazach informacji na temat wskazanych osób. Wymagana jest umiejętność obsługi komputera oraz – w przypadku zajęć odbywających się 17 listopada i 15 grudnia – znajomość języka angielskiego. Można uczestniczyć w wybranych zajęciach.

Terminy i tematyka zajęć dla średniozaawansowanych:

  • 17 listopada 2015 – Emigranci. Wyszukiwanie pasażerów wypływających z portów europejskich, odnajdowanie i analizowanie skanów list pasażerów dostępnych online.
  • 15 grudnia 2015 – Ślady emigrantów w nowym kraju. Docieranie do dokumentów związanych z ubieganiem się o obywatelstwo, spisów ludności oraz metryk. Wyszukiwarki nagrobków i informacje prasowe.
  • 19 stycznia 2016 – Źródła metrykalne w poszukiwaniach genealogicznych na terenie ziem polskich. Wyszukiwarki skanów metryk dostępnych online, ustalanie miejsca przechowywania oryginalnych dokumentów, korzystanie z zasobów archiwów państwowych i kościelnych.
  • 16 lutego 2016 Strony internetowe i pozametrykalne bazy danych przydatne w poszukiwaniach genealogicznych. Prowadzenie poszukiwań na terenie ziem polskich z wykorzystaniem zasobów regionalnych towarzystw genealogicznych i bibliotek cyfrowych oraz licznych tematycznych baz danych.
  • 15 marca 2016 – Współcześni nieznani krewni – jak nawiązać z nimi kontakt? Wykorzystanie portali z drzewami genealogicznymi, tablicami ogłoszeń oraz genealogicznych for internetowych.

Wszystkie zajęcia odbywać się będą we wtorki w godzinach 17.30 – 19.30 w czytelni Muzeum Emigracji w Gdyni przy ul. Polskiej 1. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl. W zgłoszeniu prosimy podać imię i nazwisko, telefon kontaktowy i datę wybranych zajęć.

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z genealogią przed zapisaniem się na warsztaty dla średniozaawansowanych prosimy najpierw o uczestnictwo w jednych zajęciach dla początkujących.

Koncepcja i prowadzenie: Dominik Pactwa – trener umiejętności miękkich, pasjonat genealogii. Poszukiwaniem przodków zajął się w 2000 roku i od tego czasu systematycznie prowadzi swoje prace. Dotarł do praprzodka urodzonego w 1752 roku. Odnalazł licznych krewnych zarówno w kraju, jak i za granicą. Doprowadził do spotkania rodzin, które przed laty na skutek emigracji oraz migracji wewnętrznych utraciły ze sobą kontakt.