Czwartek | 20 września | godz.15:00 | Konsulat Kultury, ul Jana z Kolna 25, Gdynia
Wyprodukowany przez Muzeum Emigracji w Gdyni film dokumentalny „Stany Przeszłe” w reżyserii Olgi Blumczyńskiej zostanie zaprezentowany na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w paśmie „Filmy z Gdyni”.
Film pokazuje przemianę Greenpointu, słynnej dzielnicy polskich emigrantów w Nowym Jorku oraz jej mieszkańców na przestrzeni dekad. W filmie współczesność przeplata się z przeszłością, sceny z dzisiejszego Nowego Jorku współgrają z archiwaliami sprzed 30 lat.
Autorką scenariusza i reżyserką jest Olga Blumczyńska. Film wyprodukowało Muzeum Emigracji w Gdyni we współpracy z Fundacją Culture Shock. To pierwsza dokumentalna produkcja Muzeum Emigracji.
Film otrzymał pierwszą nagrodę na Greenpoint Film Festival 2018 w kategorii krótki film dokumentalny.
Jest również nominowany na Sound&Image Challenge International Festival 2018 w Makau w dwóch kategoriach: Best Documentary i Best Film of the Festival.
Film powstał w partnerstwie z Fundacją Culture Shock w trakcie realizacji projektu „Greenpoint. Przemiany 2016″ współfinansowanego przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą.
***
Polska emigrantka – Martynka – mieszkająca od 15 lat na Manhattanie rozwodzi się z mężem Amerykaninem i postanawia poszukać swojego nowego domu na Greenpoincie. To dzielnica, która kojarzyła się jej z polską przaśnością i typem emigranta, z którym nie chciała się utożsamiać.
Dzisiaj jednak stwierdza, że tęsknota za rodziną przyciąga ją właśnie tutaj. Poza tym Greenpoint zmienia się w międzykulturowy tygiel i to ostatni moment, żeby posmakować życia wśród rodaków. Bohaterka nawiązuje kontakt z ludźmi, którzy przybyli do Nowego Jorku 20-30 lat temu, kompletnie niegotowi na to, co miało ich czekać za oceanem. Jej sąsiad Henryk staje się jej przyjacielem i pomocnikiem w trudnych chwilach.
Helena – starsza pani mieszkająca w domu seniora – inspiruje ją do stworzenia projektu artystycznego. Bohaterka poznaje ich determinację, opowieści o samotności, strachu, ale też o odnajdywaniu swojego miejsca na obcej ziemi. Słucha tych historii emigracji, rozprawiając się jednocześnie ze swoją przeszłością w nadziei, że to pomoże jej przełamać poczucie samotności i wyobcowania w Nowym Jorku. W filmie współczesność przeplata się z przeszłością – sceny z dzisiejszego Nowego Jorku współgrają z archiwaliami sprzed 30 lat.