Pierwszy tydzień lipca to czas uroczystych finałów projektu „Muzeum. Udostępnij!3″. 3,4,5 lipca nasi młodzi przewodnicy będą mieli okazję oprowadzić po wystawie stałej swoich zaproszonych gości: rodzinę, nauczycieli, koleżanki i kolegów.
3 lipca o godzinie 17.00 spotkamy się z wychowankami świetlicy Kreatywni z Oksywia,
4 lipca o godzinie 17.00 oprowadzą swoich gości podopieczni ze świetlicy Światłowcy z Oksywia,
5 lipca o godzinie 17.00 w przewodników wcielą się uczestnicy Klubu Osiedlowego Apteka z Chyloni
W ramach finału, zaproszeni goście będą mieli okazję zapoznać się z efektami pracy na zajęciach w muzeum m.in.: konstrukcjami architektonicznymi i memami inspirowanymi wystawą stałą, nagraniami ciekawych dźwięków z muzealnego otoczenia, a także pracami plastycznymi wykonanymi przez dzieci. Oprócz tego, pokaz zdjęć i nagranie video z przebiegu projektu. Każdy z uczestników będzie miał również okazję wykonać pamiątkowe zdjęcie z zaproszonymi bliskimi w zaaranżowanej przez młodych organizatorów foto budce.
W tej edycji projektu współpracujemy z następującymi organizacjami:
Fundacja Zmian Społecznych Kreatywni: Klub Osiedlowy „Apteka” na Chyloni oraz Placówka Wsparcia Dziennego „Kreatywni” w Gdyni Oksywie
Stowarzyszenie Społecznej Edukacji Non Stop – Świetlica Światłowcy z Oksywia
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
To trzecia edycja programu „Muzeum. Udostępnij!3″ stworzonego przez Muzeum Emigracji w Gdyni i skierowanego do podopiecznych gdyńskich świetlic socjoterapeutycznych. Dzieci i młodzież spotykała się w muzeum i brała udział w warsztatach artystycznych i medialnych, które przygotowały ich do stania się młodymi przewodnikami po wystawie stałej.
Ci wyjątkowi przewodnicy – dzieci i młodzież w wieku 8-14 lat – wzięli udział w serii zajęć, które uczyły je historii, autoprezentacji, a także korzystania z cyfrowych zasobów i multimedialnych urządzeń. Odbyły się m.in. zajęcia z tabletami, warsztaty artystyczne, gry i zabawy w muzeum. Te wszystkie aktywności pokazały, że nauka historii wcale nie musi być nudna!
Młodzi uczestnicy dowiedzieli się również, że muzeum to miejsce, które potrafi zainteresować każdego. Uczestnicy wzięli udział między innymi w warsztatach kreatywnych z grupą MAMYWENĘ a także poznali wystawę stałą i stworzyli memy i gify inspirowane elementami ekspozycji. W ramach projektu uczestnicy wzięli jeszcze udział m.in.w warsztatach dźwiękowych z artystą Krzysztofem Topolskim, zwiedzili muzealne magazyny (niedostępne na co dzień dla zwiedzających) oraz podjęli pierwsze próby oprowadzania po wystawie opowiadającej o losach polskich emigrantów.
Patroni medialni: