Florian Tuercke w Gdyni

URBAN AUDIO

piątek | godz. 14-16 | pl. Kaszubski w Gdyni

Od dwóch tygodni po Gdyni jeździ tajemniczy biały van. Mogliście go zobaczyć przy Dworcu Gdynia Główna, na Skwerze Kościuszki czy na pl. Kaszubskim. Co robi człowiek z białymi rurami i słuchawkami na uszach? To niemiecki artysta Florian Tuercke. Tworzy instalację artystyczną, którą będziemy prezentować w Strefie Promocji Miasta Gdynia na Open’er Festival 2018.

W najbliższy piątek będziecie mogli założyć słuchawki i usłyszeć dźwięki miasta przetworzone na muzykę.

Ideą URBAN AUDIO jest przekształcenie szumu ruchu ulicznego w dźwięk poprzez filtrowanie jego częstotliwości muzycznych, bez zmiany struktury kompozycyjnej.

Pozornie przypadkowa i chaotyczna struktura ujawnia swój potencjał kompozycyjny, który jest oderwany od pierwotnego szumu. Okazuje się, że ruch uliczny może być traktowany jako kompozycja, która jest mimowolnie tworzona przez wszystkich jego uczestników.

Instrumenty URBAN AUDIO posiadają wbudowane struny, które po nastrojeniu wybrzmiewają, każdy innym tonem. Pod wpływem natężenia ruchu ulicznego, struny zaczynają drgać. Tak powstaje dźwięk, który jest bezprzewodowo transmitowany do vana URBAN AUDIO.

URBAN AUDIO van to mobilne studio dźwiękowe, do którego bezpośrednio zostają przesłane dźwięki z poszczególnych instrumentów. Tam, przy wykorzystaniu między innymi miksera i interfejsu A/D, dźwięki te zostają ze sobą połączone tworząc sygnał stereo. Finalnie powstaje kompozycja oparta na dźwiękach ruchu ulicznego.

Florian Tuercke (Niemcy, 1977) – artysta. W swojej praktyce artystycznej często wykorzystuje elementy sztuki konceptualnej, performance, sound-art i instalacji.

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Norymberdze. W 2007 roku uzyskał dyplom w pracowni „Art and public space”. Tuercke realizuje projekty przede wszystkim w przestrzeni publicznej. Swoje działania artystyczne traktuje jako narzędzie wspierające proces ponownego przemyślenia i przetransformowania przestrzeni publicznej. Artysta brał udział w licznych wystawach zbiorowych w Niemczech i na świecie, między innymi: Urbane Zukunft (Kunstvilla, Norymberga, 2018), tsonami (Valparaiso, Chile, 2017), the others are we (con[SPACE], Frankfurt a.M., Niemcy, 2016), Structural Sound Project Rome (90dB Festival, Rzym, Włochy, 2015), Rag(you)sa (i-Art, Ragusa, Włochy, 2015.

Tuercke był stypendystą m.in.: FARM Calling Award 015 (FARM Cultural Park, Favara, 2015), 2EMARE Mexiko-Scholarship (Werkleitz Gesellschaft, 2012), oraz laureatem pierwszej nagrody „Music in Architecture” (University of Texas, Austin TX (USA), 2011).

Więcej informacji:

http://www.floriantuercke.net

http://www.urban-audio.org

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia