Forever Immigrant. Praca Marco Godinho w Muzeum Emigracji

Do końca września w Magazynie Tranzytowym w Muzeum Emigracji w Gdyni prezentujemy pracę Marco Godinho pt. Forever Immigrant. Portugalski artysta przygotowywał kolejną odsłonę instalacji na przełomie czerwca i lipca wraz z zaproszoną do projektu publicznością. Wstęp wolny.

 

Marco Godinho to artysta, który od lat, na międzynarodową skalę eksploruje wątki związane z globalnymi ruchami migracyjnymi i tym, w jaki sposób kształtują one współczesność. Jego prace tworzone są techniką stemplowania. Multiplikacja odciskanych obok siebie urzędowych pieczęci przypomina z daleka rój bądź kumulującą się nad miastem chmurę.


Fot. Bogna Kociumbas

W tym roku zaprosiliśmy artystę by opowiedział gościom Muzeum Emigracji w Gdyni o znaczeniu swojej pracy oraz wspólnie z nimi stworzył projekt, który stanie się ważnym komentarzem do współczesnych procesów migracyjnych.

W trakcie pracy nad instalacją artysta wraz z publicznością zastanawiał się, skąd w nas emocje towarzyszące tematowi migracji? Wspólnie uczestnikami szukał odpowiedzi na pytania jakie komentarze i opinie budujemy wokół słowa „imigrant”? Jaki wpływ na nasze postrzeganie migrantów mają internetowe formy przekazu? Czy wszyscy jesteśmy imigrantami?


Fot. Bogna Kociumbas

Gdynia, jako miasto od samego początku współtworzone przez ludzi przybywający z różnych stron, stanowi świetny kontekst do rozmowy o globalnych ruchach ludności. Dynamika i skala współczesnych migracji oraz nieustająca próba ich kontrolowania to wątki, które także dzisiaj stały się istotne w kształtowaniu tożsamości milionów osób na całym świecie.

***

Instalację Marco Godinho można było również oglądać jak i współtworzyć na wystawie Muzeum Emigracji w STREFIE GDYNIA na Open’er Festival. Tegoroczna STREFA była miejscem do dyskusji o zmianach i wartościach, jakie niosą ze sobą przybyli do Gdyni nowi mieszkańcy miasta.

Zdjęcia z pracy nad instalacją Forever Immigrant

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia