Gdynia Rodzinna w Muzeum Emigracji

1 października o godz. 11 odbędzie się premierowe spotkanie z kolejną książeczką-gdynieczką, której tematem przewodnim jest tym razem oksywska latarnia morska. Wstęp wolny.

W programie:
– spotkanie z autorami książeczki
– warsztaty rodzinne
– fotografowanie prawie prawdziwej latarni

Na spotkanie zaprasza Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz pełnomocnik prezydenta ds. rodziny Beata Szadziul. Wydarzenie jest skierowane do rodzin oraz miłośników Gdyni.

O autorkach książki pt. „Co latarnia widziała”:

Małgorzata Jarocka – gdynianka, autorka ilustracji, plakatów ale przede wszystkim mama. Na co dzień zachwyca się światem i tym zachwytem zaraża uczniów w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie.

Joanna Nurowska – gdynianka od urodzenia, autorka pięknych grafik. Uprawia linoryt jak niektórzy kwiaty. Lubi podróże i kolor. Zawodowo nauczyciel w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie. Mama dwóch synów.

Autorką pomysłu na temat i kierownikiem projektu jest Beata Szadziul, a produkcję koordynowała Justyna Śliwicka.
O godz. 12, w sali kinowej Muzeum Emigracji, odbędzie się prelekcja pana Apoloniusza Łysejko, byłego Dyrektora d/s Oznakowania Nawigacyjnego w Urzędzie Morskim w Gdyni w latach 1995-2004 oraz autora licznych artykułów i publikacji o latarniach morskich w Polsce i zagranicą.

W publikacji „Ponowne narodziny latarni morskiej Rozewie II” na str. 34 Pan Apoloniusz Łysejko zamieścił informację, że w Dzienniku Urzędowym Królewskiej Rejencji w Gdańsku pod pozycją 1028 ogłoszono informację o uruchomiono latarni w Oksywiu 1 października 1877 r. Te i inne informacje o uruchomieniu latarni Oksywie opowie na spotkaniu o oksywskiej latarni.

Latarnia Oksywska
Latarnia Oksywska zaświeciła po raz pierwszy 1 października 1877 roku – 140 lat temu. Zbudowana została na potrzeby statków, które szukały schronienia przed północnymi i zachodnimi sztormami za Półwyspem Helskim. Latarnia morska na Oksywiu była w owym okresie najmniejszą polską latarnią morską.
Ośmiokątna wieża latarni przylegała do jednopiętrowego budynku, w którym mieszkał latarnik. Wysokość wieży wynosiła 10,6 m. , a światło znajdowało się 46,5 metra nad …poziomem morza. Wewnątrz laterny znajdował się Aparat Fresnela IV klasy, którego światło było wynikiem spalania olejów mineralnych. Latarnia na początku emitowała białe, światło błyskowe, które powtarzało się co 3 sekundy i widoczne było z odległości 8 mil morskich. Pod koniec funkcjonowania, w 1932 roku, zastąpiono je światłami: czerwonym od strony lądu i białym od strony morza – widocznym przy dobrej pogodzie z odległości 17 mil morskich, które świeciły przez 15 sekund.
Niewielki statek z Pucka zawijał do drewnianego pomostu niedaleko latarni przywożąc żywność dla latarnika i jego rodziny.
Oksywska latarnia została wyłączona we wrześniu 1933 roku, gdyż dostatecznie spełniały swoją funkcję światła nawigacyjne naprowadzające na gdyński port. Została zniszczona na początku II wojny światowej, w czasie działań wojennych we wrześniu 1939 roku.
Na terenie Cmentarza Marynarki Wojennej w miejscu gdzie niegdyś stała latarnia morska 1 listopada jest obelisk będący miniaturą dawnej latarni.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia