#godzinadlabałtyku

morze

Hasłem tegorocznej edycji „Godziny dla Ziemi”, organizowanej przez WWF, jest #godzinadlabałtyku. Podczas finału akcji, 27 marca, w naszych domach i biurach na jedną godzinę wyłączymy światła i urządzenia elektryczne. To również okazja do dyskusji o zagrożeniach, które stopniowo niszczą Morze Bałtyckie.

Zachęcamy, aby w rodzinnym gronie, dowiedzieć się, jak miewa się Bałtyk, co mu zagraża i w jaki sposób można mu pomóc. Podsuwamy kilka kreatywnych pomysłów, które mogą być punktem wyjścia do rozmowy z Waszymi dzieciakami! 

Mężczyzna stoi przy nabrzeżu. W rękach trzyma worek na śmieci. Z tyłu widzimy morze. Na górze dymek z tekstem: Posprzątajcie wspólnie plażę lub okolice rzeki!
Łukasz z Działu Wystawy Stałej

Śmieci unoszone przez wiatr często lądują w rzekach, niekiedy zanieczyszczając później Bałtyk. Podczas sprzątania pamiętajcie o rękawiczkach i workach na śmieci! Jeżeli używacie jednorazowych rękawiczek – wyrzućcie je do pojemnika na odpady zmieszane.

Mężczyzna prezentuje dwie książki dla dzieci: Żaba i Śmieciogród. Za nim widzimy morze. Na górze dymek z tekstem: Przeczytajcie książkę lub komiks o tym, jak dbać o środowisko!
Jacek z Działu Księgarni Muzealnej

Polecamy pozycje, które znajdziecie w naszej muzealnej księgarni: „Śmieciogród”, „Palmy na biegunie północnym”, „Żaba”, „Narwańcy, uwodziciele, samotnicy”, „Nieumarły las”. Przeszukajcie swoje biblioteczki – może znajdziecie tam jakieś ciekawe pozycje?

Asia z Działu Edukacji

Podczas spaceru zaobserwujcie roślinność oraz zwierzęta żyjące w pobliżu wody. Postarajcie się uważnie przyjrzeć wszystkiemu. Możecie zabrać ze sobą coś do pisania i notować obserwacje lub robić zdjęcia! Czy uda wam się nazwać poszczególne zwierzęta i rośliny?

Zuza z Działu PR i Marketingu

Szczególnie polecamy Wam „WALL-e”, „Lorax”, „Happy Feet”, „Gdzie jest Nemo?”, „Klopsiki i inne zjawiska pogodowe”, „Film o pszczołach”, „Marsz pingwinów”.

Kobieta siedzi z psem przy biurku. Na biurku rozłożone są kolorowe materiały plastyczne. Na górze dymek z tekstem: Przy okazji domowych zabaw plastycznych, porozmawiajcie o morskiej faunie i florze.
Ludwika z Działu Edukacji

Oto kilka naszych pomysłów: 

1. Dowiedzcie się z Internetu lub książek, które z organizmów mieszkających w Bałtyku mogą być zagrożone. Wytnijcie z papieru ich kształty. Możecie użyć do tego zadrukowane, niewykorzystane kartki papieru, gazety lub kartony. Przyklejcie je do długich wykałaczek lub kredek. Możecie oświetlić je latarkami i zrobić teatrzyk cieni.

2. Wyślijcie krewnemu z innej części Polski własnoręcznie zrobioną pocztówkę lub e-mail. Napiszcie, co słychać nad Bałtykiem i dlaczego morze potrzebuje naszej pomocy!

3. Stwórzcie transparent z wymyślonym przez Was hasłem zachęcającym do dbania o Bałtyk i środowisko. Możecie nawet wywiesić go na balkonie lub w oknie! Niech wszyscy sąsiedzi dowiedzą się, że jest „Godzina dla Ziemi”!

4. Jeżeli zamiast kredek wolicie klocki – wykorzystajcie je np. do zbudowania morskich zwierząt lub skorzystajcie z Zielonych Lekcji przygotowanych przez LEGO:  https://mistrzowiebudowania.com/

 

Kobieta stoi na muzealnym tarasie przy barierce. W oddali widać morze. W rękach trzyma dwie foki namalowane na kartonie. Na górze dymek z tekstem: Dowiedzcie się co robić, aby chronić foki.
Kinga z Działu Historyczno-Badawczego

Wszyscy kochamy foki! Dowiedzcie się co zrobić, gdy spotkacie jakąś na plaży:

1. Zachowajcie spokój i bezpieczny dystans – dzięki temu nie narazicie foki na nieprzyjemny stres.

2. Jeżeli widzicie, że foka jest ranna, wychudzona lub chora – przekażcie informację o niej, dzwoniąc do Błękitnego Patrolu WWF (+ 48 795 536 009) i podając jej położenie.

3. Poinformujcie pozostałe napotkane na plaży osoby o zachowaniu dystansu.

4. Foki wychodzą na plażę, aby odpocząć i się wygrzać. To ich naturalne zachowanie. Nie spychajmy ich więc z powrotem do morza i nie polewajmy wody.

A może całą rodziną albo klasą zaadoptujecie fokę lub morświna? O akcji przeczytacie tutaj: https://pomagam.wwf.pl/adoptuj/foka 

Zapoznajcie się z materiałami edukacyjnymi na stronie WWF. Możecie je omówić ze swoimi dziećmi albo poruszyć ten temat na lekcji z uczniami.

A może wspólnie ulepicie z piasku wielką fokę, swoje dzieło sfotografujecie i wyślecie do kogoś z rodziny z informacją o Godzinie dla Bałtyku?

Mężczyzna przelewa wodę ze szklanki do butelki. Na stole przed nim leży szklana buteleczka, mała klepsydra i szkło powiększające. Na górze dymek z tekstem: Przeprowadźcie domowe eksperymenty z użyciem wody!
Grzegorz z Działu Zbiorów

W Internecie znajdziecie sporo ciekawych eksperymentów, które można przeprowadzić zarówno na plaży, jak i w domu. Dowiecie się z nich, jak zanieczyszczenia wpływają na mieszkańców wody.  Przykłady znajdziecie na stronie WWF.

Pamiętajcie, żeby przed zabawą na plaży sprawdzić informacje o bezpieczeństwie!

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia