InstaMeet w #MuzeumEmigracji

Muzeum Emigracji w Gdyni i Instagramers Gdansk Sopot and Gdynia serdecznie zapraszają fanów i fanki fotografii mobilnej na InstaMeet w Dworcu Morskim 11 kwietnia (sobota). Spotkanie rozpoczniemy na Placu Kaszubskim o godz. 10:00, skąd przespacerujemy się industrialnymi terenami portu gdyńskiego na ul. Polską 1. To niepowtarzalna okazja, by obejrzeć powstające Muzeum jeszcze przed otwarciem. Naszym przewodnikiem będzie historyk dr Marcin Szerle.

W programie spotkania:

– InstaWalk z Placu Kaszubskiego na ul. Polską 1 (ok. 20 min.),
– plener zdjęciowy na nabrzeżu Francuskim (teren na co dzień zamknięty, zostanie tego dnia udostępniony instagramersom),
– zwiedzanie siedziby Muzeum (m.in. pomieszczenia przyszłej kawiarni i restauracji, kina),
– przerwa na kawę i ciastko,
– spacer po otwartej części Magazynu Tranzytowego, w którym powstaje wystawa stała (przestrzeń samej wystawy będzie tego dnia niedostępna),
– plener zdjęciowy na tarasie widokowym.

Hashtagi naszego spotkania: #muzeumemigracji #instameetMEG #polska1 #igersgdansk

Prosimy o zapisywanie się na wydarzenie przez Evenea z podaniem imienia i nazwiska, serii i nr-u dowodu osobistego oraz przez kogo został wydany. Informacje te są potrzebne w celu wydania przepustki na nabrzeże Francuskie (teren Portu Gdynia). W dniu spotkania również będzie możliwość wydania przepustki na podstawie dowodu osobistego.

UWAGA: W razie mocno niesprzyjających spacerom warunków atmosferycznych, InstaMeet rozpoczniemy bezpośrednio w Dworcu Morskim o godz. 10:30.

Otwarte wczesnym latem 2015 r. Muzeum Emigracji w Gdyni będzie węzłem edukacji, kultury i rozrywki. Monumentalny Dworzec Morski wraz z przylegającym do niego Magazynem Tranzytowym, daje wspaniałą możliwość wykreowania miejsca, które wykroczy poza granice działania tradycyjnego muzeum. Oprócz wystawy stałej i ekspozycji czasowych, placówka stanie się także areną działań animujących aktywność mieszkańców, polem dyskusji i miejscem spotkań ludzi nauki i sztuki. Wśród wielu atrakcji czekających na gości znajdzie się sala kinowa, przestrzeń do działań teatralnych, księgarnia, restauracja, kawiarnia oraz miejsce na ciekawą inicjatywę artystyczną bądź happening. Wszystko to w niepowtarzalnej, industrialnej oprawie portowej lokalizacji.

Dworzec Morski – zbudowany w 1933 roku budynek przez lata służył obsłudze ruchu emigracyjnego i był miejscem skąd setki tysięcy ludzi wyruszało w świat. Tu łączyło się wiele szlaków wyjazdu z kraju, tu cumowały legendarne polskie transatlantyki na czele z m/s Batory. Emigracyjna historia Gdyni, portowa lokalizacja i monumentalny budynek Dworca budują doskonałe ramy dla instytucji, której ambicją jest nadanie historii polskiej emigracji właściwego miejsca w narodowej pamięci.

W Muzeum Emigracji Gdyni opowiemy o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powodów, do często diametralnie odmiennych miejsc na świecie. Prześledzimy kierunki ich wędrówek i okoliczności wyjazdu – zarówno te społeczno-ekonomiczne jak i osobiste. Dlaczego wyjechali? Jak radzili sobie w nowych krajach? Co znaczyło wyjechać z kraju w wieku XVIII czy XIX ? Co znaczy to dziś? Pod adresem Gdynia, Polska 1 połączymy wszystkie te historie w jedną, wspólną i w najszerszym znaczeniu tego słowa – ogólnopolską.

instagram.com/muzeumemigracji/

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia