IV Pomorskie Spotkanie z Historią – Historia polskiej emigracji

Kolorowy plakat. Dwie osoby na wystawie stałej Muzeum Emigracji. Na górze ciemnoniebieska banderola z logotypem Muzeum Emigracji. Na dole napis: 18.11.2022, godz. 13:30; IV Pomorskie Spotkanie z Historią oraz tytuł wydarzenia: Historia polskiej emigracji.

W piątek, w Muzeum Emigracji odbędzie się IV Pomorskie Spotkanie z Historią, organizowane przez Fundację Imperio.

Podczas spotkania wystąpią: dr Arkadiusz Kazański z IPN w Gdańsku, który opowie o emigracji solidarnościowej w stanie wojennym na przykładzie działaczy Regionu Gdańskiego, Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce (które współpracuje z Muzeum Emigracji przy cyklicznych warsztatach genealogicznych), oraz dr Łukasz Podlaszewski – główny specjalista od wystawy stałej w Muzeum Emigracji, który opowie o wielkiej emigracji z Polski na pokładzie polskich transatlantyków – czyli historii emigracji morskiej w latach 1930-1987.

Pomorskie Spotkania z Historią organizowane są cyklicznie. To wydarzenia polegające na zorganizowaniu na Pomorzu cyklu dziesięciu spotkań, podczas których historycy, naukowi i pasjonaci, a także ludzie kultury, przybliżają mieszkańcom regionu wyniki badań nad najnowszą historią Polski, historię w kontekście regionalnym, oraz dziedzictwo narodowe i kulturowe. Na każdym ze spotkań (Słupsk, Gdańsk, Gdynia, Koszalin, Lębork, Bytów, Kobylnica k/Słupska) występuje troje zaproszonych prelegentów. Poszczególne spotkania mają spójny temat, wokół którego wykładowcy przedstawiają swoje wykłady, a moderator prowadzi krótki panel dyskusyjny.

Podstawowe cele projektu to przede wszystkim:

  • Budowanie poczucia tożsamości wśród mieszkańców Pomorza poprzez ich udział w spotkaniach,
  • Zachowanie narodowego dziedzictwa w obszarze kultury i historii, wychowanie młodego pokolenia w duchu maksymy: „o przeszłości dla przyszłości”,
  • Integrowanie środowiska pasjonatów historii, naukowców i badaczy, kadry oświatowej i akademickiej, edukatorów, kolekcjonerów i wystawców,
  • Szukanie powiązań pomiędzy obszarem nauki a obszarem gospodarczym,
  • Uwagi: Promowanie i wyjaśnianie wydarzeń historycznych powinno iść w parze z promocją polskiej kultury, która często wyrażała społeczne odczucia zachodzących przemian. Dlatego część spotkań zaplanowano w obiektach prezentujących narodowe i kulturowe dziedzictwo lub z udziałem ich przedstawicieli (Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Emigracji, Muzeum w Lęborku, Muzeum Zachodniokaszubskie, Muzeum Pomorza Środkowego).

Tematy wiodące Pomorskich Spotkań z Historią:

1.     Inauguracja Pomorskich Spotkań z Historią – Myśleć jak historyk (Słupsk)

2.     Świadkowie historii (Gdańsk)

3.     Ocalić od zapomnienia (Słupsk)

4.     Historia polskiej emigracji (Gdynia)

5.     Historie mało znane (Koszalin)

6.     Współczesne formy prezentowania historii (Gdańsk)

7.     Symbole trwałymi nośnikami historii (Bytów)

8.     Regionalne skarby z dawnych czasów (Lębork)

9.     Dawni bohaterowie nauczycielami młodego pokolenia (Słupsk)

10.    Rola historii w kształtowaniu teraźniejszości (Kobylnica k/Słupska)

Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauk w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa„.

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia