Przedłużamy wystawę „Jan Nowak-Jeziorański. Na falach wolności.”


Wystawa przedłużona do 23 kwietnia.

Wyjątkowe zdjęcia z najbardziej wpływowymi osobami światowej polityki, jak George Bush senior czy Bill Clinton, oryginalny sprzęt filmowy i fotograficzny, prywatne pamiątki – modlitewnik z odręcznymi notatkami, okulary i charakterystyczny kapelusz słynnego Kuriera z Warszawy. To wszystko można zobaczyć na wystawie czasowej „Jan Nowak-Jeziorański. Na falach wolności” w Muzeum Emigracji do końca marca.

To z gdyńskiego portu legendarny Kurier z Warszawy wypływał do Sztokholmu jako emisariusz Komendy Głównej Armii Krajowej. Muzeum Emigracji jest idealnym miejscem do przedstawienia historii tego wyjątkowego człowieka, który prawie 60 lat swojego życia przeżył poza granicami Polski, nie przestając jednak pracować na jej rzecz.

Roztropna troska o niepodległość Polski – wielki cel rozpisany na szereg działań praktycznych – stała się sensem i centrum życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a zarazem jest główną osią narracji wystawy. Nowak – żołnierz Polski Podziemnej, Nowak – twórca i wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, Nowak – polityk, rzecznik polskich spraw w Białym Domu i na Kapitolu. Śledząc kolejne rozdziały jego biografii, nie sposób nie zwrócić uwagi na niezwykłą zdolność przekuwania wzniosłych idei w skuteczne działanie. Jan Nowak-Jeziorański był bowiem jednym z tych, którzy najlepiej wcielali w życie słowa marszałka Piłsudskiego o romantyzmie celów i pozytywizmie środków.

Na wystawie czasowej Muzeum Emigracji zatytułowanej „Jan Nowak-Jeziorański. Na falach wolności” szczególna uwaga poświęcona jest okresowi dyrektury Jeziorańskiego w polskiej sekcji RWE, co pozwala jednocześnie zaprezentować tę słynną rozgłośnię. Oś czasu budują wyjątkowe zdjęcia archiwalne pochodzące z czasów młodości, okresu II wojny światowej i działalności w RWE oraz licznych spotkań Jana Nowaka-Jeziorańskiego z najbardziej wpływowymi osobami w światowej polityce, m.in. kilkoma prezydentami USA, wśród których znaleźli się George Bush senior oraz Bill Clinton. Usłyszeć można także wspomnienia przyjaciół Jeziorańskiego i obejrzeć fragment filmu dokumentalnego „This is Radio Free Europe”.

Wśród eksponatów znajdują się również przedmioty dokumentujące życie prywatne Kuriera z Warszawy, przekazane muzeum przez senatora Sławomira Rybickiego oraz wdowę po Arkadiuszu „Aramie” Rybickim, Małgorzatę Rybicką. Są to m.in. zegarek, modlitewnik z odręcznymi notatkami, portfel, okulary, sprzęt filmowy i fotograficzny czy magnetofon, na który Jan Nowak-Jeziorański nagrywał swoje wojenne wspomnienia.

{„MODULE”:{„page”:”galleries”,”module”:”gallery”,”id”:126}}

Tekst kuratorski [POBIERZ].

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia