Co obchodzimy 2 maja? Nie tylko Dzień Flagi, ale również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Co roku przypomina o tym Muzeum Emigracji w Gdyni. Tak będzie również już za kilka tygodni.
Jak mówić o życiu i dokonaniach Polaków żyjących za granicami naszego kraju? Muzeum Emigracji w Gdyni postawiło sobie za cel obchody tej wyjątkowej daty uczynić okazją do pokazania historii emigrantów od nieco innej strony. W atmosferze prawdziwie piknikowej zabawy, w świeżej i niekonwencjonalnej formie przełamującej każde lody, przybliżane są sylwetki wyjątkowych postaci świata polonijnego. Uczyć znaczy zaskakiwać!
Cykliczne imprezy organizowane w ramach obchodów 2 maja przyciągają liczną i zróżnicowaną publiczność. W bogatej ofercie gier miejskich, projekcji, warsztatów, wykładów i prezentacji każdy znajdzie coś dla siebie. W 2012 r. podczas MUZEUM W AKCJI, kiedy uczestnicy mogli spróbować kuchni serwowanej na legendarnych transatlantykach takich jak m/s „Batory” i wspólnie pomalować jego makietę. Mieli okazję zwiedzić prawdziwą perłę architektury, Dworzec Morski w Gdyni oraz poczuć emocje w detektywistycznej grze historycznej. Zwieńczeniem dnia był koncert Wojtek Mazolewski Quartet.
Rok temu zaprosiliśmy mieszkańców Trójmiasta oraz turystów do zabytkowego i od lat niedostępnego gmachu Banku Polskiego w Gdyni. Akcja „POLSKA ZADAJE SZYKU!” przypomniała o wielkich postaciach polskiej kultury, którzy nadawali ton światowemu kinu, muzyce, sztuce, kreowali mody i gusta mieszkańców największych metropolii: królu fryzjerów – Antonim Cierplikowskim, ikonie srebrnego ekranu – Poli Negri, projektantce, Sarze Lipskiej i tenorze Janie Kiepurze, którego śmiało można nazwać największym celebrytą swojej epoki.
Zawodowi styliści wyczarowywali na głowach uczestników fryzury z lat 20. i 30., każdy mógł spróbować swoich sił jako montażysta dźwięku filmowego czy projektant mody! Zabawa przeniosła się również między ulice gdyńskiego Śródmieścia, gdzie w muzycznej grze tropiono gramofony zapełniające miasto muzyką Jana Kiepury. Muzyczny finał dnia również zrealizowany został w plenerowej lokalizacji placu Grunwaldzkiego, gdzie projekcję zrekonstruowanego filmu z Polą Negri w roli głównej uświetnił koncert Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka.
A co w tym roku? Z pewnością nie zabraknie rozrywki dla całej rodziny, spotkań z dokonaniami słynnych emigrantów, czegoś dla ciała i czegoś dla ducha. Już niebawem więcej szczegółów…