Kierunek Kanada

Muzeum Emigracji w Gdyni nawiązało kontakt z placówkami w Halifaxie. Kanada jest jedną z większych i ważniejszych destynacji polskiej emigracji na świecie. Gośćmi Muzeum byli:

Dan Conlin – Muzeum Imigracji „Pier 21″ w Halifaxie;

George Borgal – Muzeum Bitwy o Atlanty w Halifaxie „w organizacji”;

Martin Hubley – Nova Scotia Museum w Halifaxie.

Celem wizyty było zaczerpnięcie inspiracji z wystawy stałej Muzeum Emigracji w Gdyni w zakresie sposobów i metodyki prezentacji informacji na ekspozycji, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań scenograficznych i technologicznych.

Jednym z najważniejszych tematów rozmów była kwestia udziału oraz znaczącego wkładu Polski w siły alianckie w Bitwie o Atlantyk oraz sposobu prezentacji tego wątku na wystawie stałej w powstającym Muzeum Bitwy o Atlantyk w Halifaxie. Dotyczy to również udziału MS Batory, na którego pokładzie podczas II Wojny Światowej transportowano skarby wawelskie do Kanady.

Muzeum Imigracji Pier 21 w Halifaxie to siostrzana placówka Muzeum Emigracji w Gdyni. Nabrzeże 21 w Halifaxie pełniło funkcję „dworca morskiego” w latach 1928-1971 dla ponad miliona imigrantów przybyłych do Kanady. Zbiory Muzeum Pier 21 są niezwykle cenne dla Muzeum Emigracji w Gdyni. Na szczególną uwagę zasługuje Archiwum Historii Mówionej i Pisanej w Pier 21, które w pewnym sensie stało się inspiracją dla Muzeum Emigracji w Gdyni podczas tworzenia jednego z flagowych projektów instytucji: „Archiwum Emigranta”. Aktualnie obie placówki wdrażają w swoich strukturach oprogramowanie Collective Access, które umożliwia katalogowanie i udostępnianie zbiorów muzealnych online i na tym polu planowana jest bliska współpraca.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia