Kino, emigracja i sporty ekstremalne

STACJA EMIGRACJA

pokaz filmu – spotkanie – dyskusja

Pokaz filmu Made in Poland 6. Niezwykli emigranci

emigracja jako sport ekstremalny

Spotkanie z reżyserem Witalisem Szumiło Kulczyckim

Prowadzenie: Jakub Majmurek

Bezgraniczna miłość do rolek, zadziwiające akrobacje i pytanie: czy o doświadczeniu wyjazdu z kraju można opowiedzieć językiem sportu? Muzeum Emigracji zaprasza 26 września na godz. 18.00 do Klubu Filmowego w Gdyni na pokaz dokumentu „Made in Poland 6. Niezwykli emigranci” oraz spotkanie z reżyserem i dyskusję na temat filmowego ujęcia emigracji zarobkowej młodych Polaków. Wydarzenie jest wyjątkową okazją do obejrzenia filmu z 2011 r., który nie był jeszcze prezentowany w Trójmieście, a został zauważony i otrzymał główną nagrodą m.in. na kieleckim Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w 2012 r. Dynamicznie zmontowane sceny kaskaderskich ewolucji wykonywanych przez bohaterów, których wspólną pasją jest ekstremalna jazda na rolkach, pozwalają w świeży sposób spojrzeć na zjawisko współczesnej emigracji i sposobu radzenia sobie młodych ludzi z nowymi i trudnymi życiowymi sytuacjami.

Witalis Szumiło Kulczycki studiował w Szkocji na Edinburgh Napier University, jest laureatem kilkunastu nagród filmowych. Założył studio filmowe Ownstyle Films realizujące odważne projekty dokumentalne, teledyski oraz kreatywne formy video. Jest pasjonatem sportów ekstremalnych i nietypowych form produkcji, co znajduje odzwierciedlenie w jego dynamicznych filmach.

Rozmowę z autorem filmu poprowadzi Jakub Majmurek, filmoznawca i politolog, krytyk filmowy i publicysta, obecny na łamach licznych pism drukowanych i internetowych (portale Polskiego Radia, Gazeta Filmowa, Tygodnik Powszechny), związany z Krytyką Polityczną. Gościem spotkania będzie również socjolog, dr Krzysztof Stachura.

O filmie:

Laureat 18. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2012. Produkcja została nagrodzona za świeże spojrzenie na temat nowej polskiej emigracji ujęte w dynamicznej formie filmowej stającej się metaforą życia na krawędzi. Siedmiu bohaterów filmu to młodzi ludzie, którzy w poszukiwaniu pracy wyjechali na wyspy w okresie boom’u gospodarczego (2006-2008 r.), trafiając do Szkocji, Anglii, Irlandii. Pasją, która ich łączy jest wyczynowa jazda na rolkach (freestyle rolling), która pozwala zapomnieć o trudach emigracji: barierach językowych, szukaniu zatrudnienia i miejsca do życia. Film ukazuje rolkarzy z różnych miast Polski, a także z miasta Cork w Irlandii, Edynburga w Szkocji i czeskiej Pragi. Reżyser w jednym z wywiadów charakteryzuje swoich bohaterów: Dla tych ludzi to ulubiony sport, chwila wytchnienia, ale równocześnie wspomnienie lat sprzed emigracji, najczęściej spędzanych z kumplami na rolkach. Jest to powrót to lat, kiedy nie trzeba było zmagać się z problemami takimi jak poszukiwanie pracy bez znajomości języka, czy zmęczenie po pracy na budowie. Dokument charakteryzuje się ekspresyjną i dynamiczną formą, nawiązującą do konwencji wideoklipu oraz ciekawym spojrzeniem na życie młodych emigrantów.

Wstęp wolny!


Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia